Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Petra StoparPetra Stopar
Uroš Šivic v plovbi s svojim čolnom (foto: Osebni arhiv)
Uroš Šivic v plovbi s svojim čolnom

Uroš Šivic: Pridih ustvarjalnosti mi veliko pomeni. To, da lahko kreiram.

Slovenija | 05.08.2016, 17:25 Nataša Ličen

Poletje je čas, ko večina išče bližino vode. Morje, jezera, reke, bazeni, to je najbolj iskano v vročini počitnic in letnih dopustovanj. Tudi nas je vleklo tja, zato smo za rubriko »Ni meje za dobre ideje« obiskali Uroša Šivica, izdelovalca lesenih plovil, kajakov, kanujev in ostalih čolnov.

Uroš Šivic: »Vsak čoln je zgodba zase. Dokončan je takrat, ko z njim zapluješ. V Ameriki je veliko tradicije o načinih izdelovanja lesenih čolnov, ki bazira seveda na Eskimih in njihovi kulturi. Tudi oblike se črpajo od njih. Za izdelavo plovila je dolg postopek, potrebne je veliko potrpežljivosti, veščin seveda in orodij. Pridih ustvarjalnosti mi veliko pomeni, da lahko kreiram. Lesen kajak ima nizko gostoto, posledično tudi težo. Določen les je v primerjavi z mnogimi drugimi materiali trši, ima specifično moč, je močnejši od jekla. Les je hvaležen material, nenazadnje je tudi obnovljiv vir, in lesen čoln je prava paša za oči. Tu pa je seveda še zadovoljstvo ob izdelku, ki ga človek naredi s svojimi rokami.« 

Zakaj čolni?

»Moj dedek je bil pomorščak, kapetan na Kraljevi mornarici, tudi babica je Primorka. Morda imam od njiju ljubezen do plovil in vode. Imam še veliko idej. Ena bo gotovo zrasla naslednje leto, kanu, ki bo grajen po klasičnem načinu, morda iz hrasta, z naravnimi smolami in zabit skupaj z drenovimi klini, lahko bi rekli, da bo ekološko narejen.« 

Kdaj in kje Uroš Šivic najraje plove s svojim čolnom?

»Najrajši grem, jeseni po deževju, ob poplavah na Planinsko polje. To je izjemno doživetje, počakaš na trenutek, da voda naraste in potem, ko drsiš po vodi, pod seboj gledaš cesto. Tam je tudi takšen mir. Po Ljubljanici mi je čudovito pluti od centra, od Špice do Podpeči, ko si zlit z naravo. Morda splašim kakšno račko, to pa je tudi vse. Kamorkoli se zapeljem z lesenim čolnom, požanjem med ljudmi veliko zanimanja. Les pritegne. Ljudje se ustavljajo in sprašujejo."

Več o delu in ustvarjanju Uroša Šivica izveste v dveh radijskih rubrikah in seveda na spletu, kjer ga najdejo tudi navdušenci iz tujine, ki so za enkrat njegovi kupci.

Uroš le z naravo okrog sebe
Uroš le z naravo okrog sebe © Osebni arhiv

Umetnina iz lesa
Umetnina iz lesa © Osebni arhiv

Uroš Šivic v plovbi s svojim čolnom
Uroš Šivic v plovbi s svojim čolnom © Osebni arhiv

 

Slovenija, Oddaje
Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

p. Metod Benedik (photo: STA) p. Metod Benedik (photo: STA)

H Gospodu je odšel p. Metod Benedik

V 82. letu je umrl p. Metod Benedik, je sporočil provincial kapucinske skupnosti p. Primož Kovač. Bil je teolog, zgodovinar, profesor in brat kapucinske skupnosti. Nazadnje je živel in delal v ...

Dr. Bogomil Ferfila in dr. Božo Cerar z novinarko Heleno Križnik (photo: Rok Mihevc) Dr. Bogomil Ferfila in dr. Božo Cerar z novinarko Heleno Križnik (photo: Rok Mihevc)

O miru po Trumpovo in še čem…

Donald Trump je že prvi dan svojega drugega mandata na čelu ZDA podpisal vrsto izvršnih odredb in ukazov. Če bo izkoristil minimalno prevlado republikancev v kongresu, lahko marsikaterega uzakoni, ...

Ilustratorka Irena Režek (photo: Jakob Čuk) Ilustratorka Irena Režek (photo: Jakob Čuk)

Packe so super

V Iskrici smo gostili ilustratorko in animatorko Ireno Režek. Povedala nam je, da so packe, ki se zgodijo med ustvarjanjem nekaj dobrega, saj jih lahko spremenimo v edinstveno umetnino. Tekom ...