Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Marjana DebevecMarjana Debevec

V Srbiji težave z mladimi Afganistanci in Pakistanci

Svet | 23.08.2016, 15:40

V Srbiji se povečuje število prebežnikov, predvsem iz Afganistana in Pakistana, ki naj ne bi bili upravičeni do azila v Evropski uniji. Meje, predvsem z Madžarsko, poskušajo prečkati nezakonito. Koordinator za pomoč prebežnikom pri Nadškofijski Karitas Beograd Miodrag Živković nam je povedal, da razmere še niso alarmantne, a pojavljajo se določene težave.

Trenutno je v Srbiji približno 4.000 prebežnikov, a spremenila se je njihova struktura. Potem ko so v preteklem letu in v preteklih mesecih v državo prihajale predvsem družine iz Sirije, ki so bežale pred vojno, je v Srbiji zdaj največ mladih Afganistancev in Pakistancev. Živković opaža, da so agresivnejši. "Človekoljubne organizacije imamo pri razdeljevanju hrane z njimi težave, večkrat smo že morali poklicati policijo, saj so se med čakanjem nanjo stepli. To se s Sirci ni dogajalo. Ti so celo vračali pakete, ki jih niso potrebovali, da bi jih lahko dobili drugi." Po Živkovićevih besedah je v ozadju takšnega obnašanja mladih Afganistancev in Pakistancev verjetno jeza, ker ne morejo dobiti azila v Evropski uniji.

V Srbiji se je precej povečalo število nezakonitega prehajanja mej, zato je poostrila nadzor, v policijskih akcijah je tako vsak dan prijetih več prebežnikov, Živković omenja številke 20, 30, tudi 50. Oblasti jih nameščajo v sprejemne centre po državi. Tam jim med drugim pomaga Nadškofijska Karitas Beograd. "Prek Nadškofijske Karitas Beograd trenutno osnovno hrano prejema več kot polovica prebežnikov v Srbiji. Vsak dan razdelimo približno 2.000 zajtrkov, ki jih sestavljajo sladko ali slano pecivo in jogurt, matere in otroci dobijo še čokoladno mleko."

Nadškofijska Karitas Beograd tudi dostavlja kosila na jug Srbije, v prestolnici v parkih okoli avtobusne postaje, ki jih prav tako polnijo prebežniki, deli juho. "Delimo pomoč v obliki hrane, da ne prihaja do zlorab, da torej prebežniki pomoči ne prodajajo naprej in za ta denar kupujejo alkohol." Številni mladi Afganistanci in Pakistanci so na poti iz svojih držav prvič poskusili alkohol in ga zdaj redno kupujejo v velikih količinah, kar je, tako Živković, postal resen problem.

Svet, Cerkev po svetu, Evropska Unija
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.