Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Rok MihevcRok Mihevc

Leto 2015 po ključnih okoljskih indikatorjih najslabše v moderni dobi

Svet | 13.08.2016, 05:45

Globalno segrevanje, učinek tople grede in višina morske gladine so lani dosegli rekordno visoke vrednosti. 450 znanstvenikov z vsega sveta v zadnjem poročilu o stanju podnebja ugotavlja, da je leto 2015 po ključnih okoljskih indikatorjih postalo najslabše v moderni dobi.

Rekordna temperatura podnebja, zabeležena lani, je po navedbah znanstvenikov delno posledica globalnega segrevanja, a še poslabšal jo je trend segrevanja oceanov. Gre za vremenski pojav, imenovan El Nino, ki segreva površino Tihega oceana in s tem vpliva na vreme po vsem svetu. Tokratni El Nino, ki se je končal julija, je bil eden najhujših od leta 1950, kaže raziskava, ki jo je vodila ameriška Nacionalna uprava za oceane in ozračje. Po besedah njenega direktorja Thomasa Karla so bile lanske podnebne spremembe posledica tako dolgoročnega segrevanja ozračja kot El Nina. Kot dodaja, je bil lanski El Nino zelo jasen opomnik, kako lahko kratkoročni dogodki krepijo vplive, ki jih povzročajo dolgoročni trendi globalnega segrevanja.

Letno povprečje koncentracije ogljikovega dioksida v ozračju je na merilni postaji na Havajih doseglo 400,8 delca na milijon, s čimer je prvič preseglo vrednost 400 delcev na milijon. Gre za največje letno povečanje v zadnjih 58 letih.

Na globalni ravni se je morska gladina v povprečju dvignila za 70 milimetrov nad povprečje iz leta 1993, kar je največ v zgodovini meritev. Letno se v povprečju zviša za 3,3 milimetra, v nekaterih delih sveta je naraščanje vode še precej hitrejše. Ob tem znanstveniki poudarjajo, da bo gladina morij še naraščala, čeprav to zaradi nižje povprečne hitrosti v prihodnjih letih morda ne bo tako očitno. Taljenje ledenikov bo na kocko postavilo na milijone življenj po vsem svetu.

Istočasno se je skoraj podvojila površina območij z ekstremno sušo. Leta 2014 je zaradi hudega pomanjkanja padavin trpelo prebivalstvo na osmih odstotkih planeta, lani že na 14 odstotkih.

Nič kaj dobro ne kaže niti temperaturi arktičnega površja, ki je bila lani med najvišjimi od začetka meritev na začetku 20. stoletja. Površje Antarktike je bilo medtem hladnejše od povprečja, kar gre prav tako pripisati kroženju zračnih tokov, ki ga povzroča El Nino. Svetovni ledeniki so se lani zmanjšali že 36. leto zapored.

Svet
 (photo: Vatican Media)  (photo: Vatican Media)

Kje bo živel Leon XIV.?

Papež Leon XIV. naj bi imel namen živeti v Apostolski palači. Vendar stanovanje prej potrebuje prenovo. Sveti oče si je prostore ogledal po nedeljskem opoldanskem nagovoru, ko so sneli pečat z ...

Papež Leon XIV. (photo: Vatican Media) Papež Leon XIV. (photo: Vatican Media)

Pogled redovnikov in redovnic na novega papeža

V zgodovini je bilo kar nekaj papežev iz vrst redovnikov. Zelo znan je papež Gregor Veliki, ki je bil benediktinski menih, in je med svojimi številni reformami spodbujal tudi petje t.i. ...

Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL) Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL)

Matjaž Čadež: Na hitro hočemo preveč

Matjaž Čadež je človek navdiha, ki s svojo življenjsko poklicno potjo še danes, ko je že v pokoju, marsikoga navdušuje. Poslovno se je vrsto let kalil v IBM-u, nato na Švedskem in pozneje ...