
Sirski begunci
Združeni narodi pred vrhom o beguncih oblikovali osnutek dokumenta
Svet | 15.08.2016, 05:30
Združeni narodi so se dogovorili o osnutku končnega dokumenta o soočanju z begunsko krizo in milijoni migrantov. Ta bo podlaga za mednarodni vrh o tem vprašanju, ki bo sredi septembra v New Yorku. Kljub temu, da gre za perečo zadevo, bodo konkretne odločitve sprejete šele v letu 2018.
Članice Združenih narodov so pri pripravi osnutka dokumenta o soočanju z begunsko krizo in milijoni migrantov zavrnile predlog generalnega sekretarja Ban Ki Muna. Ta je predvidel vsakoletno preselitev 10 odstotkov svetovne populacije prebežnikov. Po tednih pogajanj je bil ta cilj umaknjen in zamenjan s splošno zavezo o sprejemu več prebežnikov. V Združenih narodih so upali, da bo novi dogovor nekoliko razbremenil države v razvoju. Končni dokument ne omenja dogovora o delitvi odgovornosti in predlaga nadaljevanje pogovorov o migracijah v začetku prihodnjega leta, z namenom sprejeti dokument v letu 2018.
Organizacije za človekove pravice so razočarane ob zavrnitvi dokumenta kot nesmiselne politične deklaracije. Opozorile so, da bo septembrsko srečanje svetovnih voditeljev izgubljena priložnost.
Zaradi trenutno nizkih pričakovanj za vrh Združenih narodov je pozornost usmerjena v srečanje generalne skupščine svetovne organizacije, ki ga bo prav tako sredi septembra gostili v ZDA. Na tem srečanju bo svetovna velesila zaprosile države, naj objavijo število prebežnikov, ki so jih pripravljene sprejeti, skupaj s katero koli drugo obliko pomoči, ki jo lahko ponudijo.
V komisariatu Združenih narodov za begunce ugotavljajo, da je trenutno nekaj držav bolj na udaru. Osem držav gosti več kot polovico prebežnikov z vsega sveta: Turčija, Pakistan, Libanon, Iran, Etiopija, Jordanija, Kenija in Uganda.