
Spominska slovesnost v Hirošimi
Mineva 71 let od prvega napada z jedrsko bombo
Svet | 07.08.2016, 16:10
V teh dneh mineva 71. let od prvega napada z jedrsko bombo v zgodovini človeštva. 6. in 9. avgusta 1945 so ZDA odvrgle atomsko bombo na Hirošimo in Nagasaki, pri tem pa je življenje izgubilo več sto tisoč ljudi. Zaradi neposrednih posledic je samo do konca leta 1945 v Hirošimi umrlo 140.000 ljudi. Kasnejše posledice pa se vse do danes kažejo v obliki raka na ščitnici, pljučih, prsih in levkemije.
Že na včerajšnji slovesnosti v Hirošimi je župan mesta Kazumi Matsui pozval k odpravi jedrskega orožja. Približno 50.000 udeležencev, med njimi premier Shinzo Abe, so se pred tem z minuto molka ob času eksplozije spomnili več deset tisoč žrtev. Nad Hirošimo je 6. avgusta 1945 ob 8.15 po lokalnem času eksplodirala štiri tone težka atomska bomba. Tri dni kasneje so ZDA jedrsko bombo odvrgle še na Nagasaki. Japonska je šest dni za tem kapitulirala, s čimer se je končala druga svetovna vojna.
Velika Božja reka usmiljenja: tako se glasi naslov sporočila Papeškega sveta za pravičnost in mir, napisanega ob 71. obletnici atomskih bombnih napadov na Hirošimo in Nagasaki. Spominjati se teh tragičnih dogodkov je vedno pomembna milost, je zapisano v sporočilu, ki ga je p. Michael Czerny s Papeškega sveta za pravičnost in mir prebral ob sklepu svete maše v katedrali v Hirošimi. Opozoril je, da se 6. avgusta se spominjamo tudi smrti papeža Pavla VI., ki se je zgodila pred 38 leti. Znane so njegove besede, namenjene Združenim narodom 4. novembra 1965: „Nikoli več eden proti drugemu, nikoli, nikoli več! Nikoli več vojne, nikoli več vojne!“ S to spodbudo bl. Pavla VI., ki nas izziva, molimo in delujmo v solidarnosti z žrtvami atomskih bomb, vseh vojn in terorizma po svetu.
Ob vseh pomenih 6. avgusta pa ima 71. obletnica bombnih napadov na Hirošimo in Nagasaki edinstven pomen, ker jo obhajamo sredi izrednega jubileja usmiljenja. Ta jubilej daje prav vsakomur priložnost, da se povrne v grešne in žalostne trenutke življenja, vendar ne, da bi nas potolkli ali bi obupali, ampak, da bi dovolili ljubeči Božji milosti, da vstopi z odpuščanjem in ozdravljenjem,“ je poudaril p. Czerny.
Vir: Radio Vatikan