AUDIO: Omerza in Valič Zverova o obsodbi udbovcev Perkovića in Mustača
Slovenija | 04.08.2016, 21:05
Obsodba nekdanjih pripadnikov jugoslovanske varnostne službe in pozneje hrvaških obveščevalcev Josipa Perkovića in Zdravka Mustača zaradi sodelovanja pri umoru hrvaškega izseljenca Stjepana Đurekovića leta 1983 v bližini Münchna v Nemčiji je velika stvar. Tako je v pogovoru za naš radio ocenil publicist Igor Omerza. Kot je dodal, je zdaj potrjeno zločinsko delovanje Udbe v tujini. Podobno meni tudi direktorica Študijskega centra za narodno spravo Andreja Valič.
Omerza je opozoril, da sta prvič obsojena visoka Udbovska funkcionarja. „Ne gre vedno samo za tiste neposredne morilce, če so bili ujeti in obsojeni. Kakorkoli je hudo, da imamo neposredne morilce, še hujši so tisti, ki dajejo naloge. In sedaj imamo dva morilca, ki sta bila nalogodajalca in to je pomembno.“
Omerza ne verjame, da bi Perkovića in Mustača kazen dosmrtnega zapora, ki jima jo je izreklo sodišče v Münchnu, čakala tudi na Hrvaškem. Ob tem je spomnil, kako je vlada Zorana Milanovića pred vstopom južne sosede Slovenije v Evropsko unijo s posebnim zakonom skušala preprečiti izročitev omenjenih Nemčiji. Na koncu je morala tako imenovani zakon »lex Perković« razveljaviti. A težav vseeno ni manjkalo. Zato Omerza ne verjame, da bo Hrvaška po vsem tem sprožila proces soočanja s preteklostjo, kot je to zaželel predsednik sodnega senata v Münchnu Manfred Dauster, če bo na predčasnih volitvah na Hrvaškem zmagal Milanović. „Nič ne morem pričakovati v tej smeri, ker so že doslej, kolikor so mogli blokirali in se osramotili pred celo Evropo.“
Naša država je, tako Omerza, vodila dosje o Đurekoviću, a je bil uničen s številno ostalo dokumentacijo. Kot je dodal Omerza, bi verjetno pokazal, da je pri njegovem umoru sodelovala tudi slovenska Udba. „Tako kot je sodelovala pri poskusu umora Nikole Štedla, tako kot je direktno vpletena v umor Stjepana Crnogorca in še bi lahko našteval te primere.“
Zato Omerzo zanima, kako se bo odzvala slovenska vlada, čeprav so ugrabitve in umori Udbe pri nas zastarali. „Če bi bil na strani slovenske vlade bi najprej zahteval, da nam Beograd izroči popolno dokumentacijo, ki je šla iz Slovenije v Beograd, da lahko stvari razčistimo vsaj na tem publicističnem, knjižnem, moralnem, če že ne moremo sodno preganjati teh udbovskih morilcev.“
Vlada bi morala po njegovem ukrepati tudi v primeru Crnogorac, a večjih premikov v smeri razčiščevanja polpretekle zgodovine pri nas, žal, ne pričakuje.
Valič Zver: Zločini proti človeštvu ali genocid ne zastarajo
Direktorica Študijskega centra za narodno spravo dr. Andreja Valič Zver pa pravi, da gre za pomemben korak na poti razčiščevanja totalitarizma. „Odločitev sodišča v Münchnu vidim, kot zelo pomemben korak za države, ki so bile prizadete zaradi zločinov totalitarizmov in nekako ne morejo opraviti s kršitelji človekovih pravic in temeljnih svoboščin bodisi zaradi prevelike politične zavezanosti ali zaradi drugih razlogov in to velja še zlasti za države s področja nekdanje Jugoslavije, kamor seveda sodimo, poleg Hrvaške, tudi mi,“ je dejala Valič Zverova in poudarila, da zločini proti človeštvu ali genocid ne zastarajo.
Slovenski publicist Roman Leljak, ki je v postopku pred münchenskim sodiščem nastopil kot izvedenec, je po sodbi izrazil zadovoljstvo, saj to pomeni potrditev njegovega raziskovalnega dela Udbe. Ker gre za še nepravnomočno sodbo, bosta Perković in Mustač do nadaljnjega ostala v zaporu v Nemčiji. Počakala bosta na pisno razsodbo, ki jo gre pričakovati v štirih do petih mesecih, nato pa bo imela obramba 30 dni časa za vložitev pritožbe.