Venezuela: Opozicija čez prvo oviro v prizadevanjih za odstavitev Madura
Svet | 02.08.2016, 16:08
V Venezueli je opozicija preskočila prvo oviro za razpis referenduma o odstavitvi predsednika države Nicolasa Madura. Volilni svet je sporočil, da je zbrala dovolj podpisov za nadaljevanje postopka, vendar ob tem ni določil datuma za naslednji korak. Za še en udarec opoziciji je poskrbelo vrhovno sodišče, saj je zamrznilo njeno delovanje v parlamentu, v katerem ima dvotretjinsko večino, dokler ne bo umaknila treh poslancev, ki so zaradi domnevnega kupovanja glasov pod drobnogledom preiskovalcev. Opozicija opozarja, da gre za neutemeljene obtožbe in da želi vrhovno sodišče predvsem zaščititi Madura.
Po mnenju opozicije v Venezueli je Maduro odgovoren za katastrofalne gospodarske razmere v državi. Sooča se namreč z resnim pomanjkanjem življenjskih potrebščin in eno najvišjih stopenj inflacije na svetu, zaradi česar so izredno narasle cene.
Težkega položaja se zaveda tudi tamkajšnja Cerkev, ki ob pomanjkanju osnovnih dobrin opozarja še na varčevanje z elektriko in vodo ter na kriminal in korupcijo. Škofje so se že pred časom v posebni izjavi obrnili na Madura, naj pooblasti zasebne ustanove, kot je na primer Karitas, da bodo prek mednarodnih človekoljubnih organizacij v Venezuelo lahko pripeljale hrano, zdravila in ostalo, kar je nujno za kolikor toliko normalno življenje, ter vse skupaj razdelile med ljudi, ki se drugače v dolgih vrstah vijejo pred trgovinami. Podoben poziv so ponovili ob nedavnem koncu plenarnega zasedanja, med katerim že vrsto let oblikujejo tudi stališče o stanju v državi. "Vlada ne posluša. Že dolgo s pozitivnim in spoštljivim pristopom opozarjamo na probleme in napake, ponujamo rešitve, vendar vlada ne posluša. To je zelo resen problem. Vlada greši, saj ni naredila nič, a situacija v državi je vse slabša," je za Radio Vatikan povedal kardinal Jorge Urosa Savino. Kot je dodal, se krajevna Cerkev otepa obtožb o sodelovanju v zaroti, namesto da bi njene besede padle na plodna tla. A ne namerava obupati. "Takšna je naša drža. Vedno imamo pozitivno držo, dvignjeno glavo in želimo pomagati rešiti probleme venezuelskega naroda." Prav tako škofje v Venezueli poudarjajo pomen dialoga.
Opozicija je od vlade v Caracasu zahtevala, naj v pogajanjih za začetek skupnega iskanja rešitve vsesplošne krize v državi sodeluje tudi predstavnik Vatikana. Strinjala naj bi se, a Sveti sedež za zdaj ni prejel nikakršne uradne prošnje, čeprav je pripravljen pomagati. Spomnimo, da je spomladi Maduru pisal papež Frančišek, vsebina njegovega sporočila ni znana.
Maduru se bo šestletni mandat predsednika države iztekel leta 2019. Opozicija vse moči usmerja v to, da odide že prej. V pobudi za začetek postopka, ki bi pripeljal do referenduma za njegovo odstavitev, je zbrala skoraj enkrat več od zahtevanih 200.000 podpisov. Vendar za zdaj ni znano, kdaj bo v dolgotrajnem postopku začel veljati še tridnevni rok za zbiranje štirih milijonov podpisov za razpis referenduma. Opozicija želi, da bi do odločanja volivcev o usodi Madure na predsedniškem stolčku prišlo pred 10. januarjem prihodnje leto, saj bi po tem datumu v primeru podpore njegovi odstavitvi Madura na položaju zamenjal podpredsednik države in ne bi bilo predčasnih volitev.