Mohorjeva družba v 165 letih izdala več kot 40 milijonov knjig
| 31.08.2016, 12:07
V ponedeljek so se z mašo in akademijo spomnili 165-letnice ustanovitve prve slovenske knjižne založbe. "Mohorjeva družba se uspešno vključuje v takoimenovano novo evangelizacijo, ki skupaj z elektronskimi mediji še vedno gradi na klasičnih oblikah in poteh oznanjevanja," je dejal v nagovoru celjski škof Stanislav Lipovšek, ki je ob somaševanju duhovnikov, povezanih z Mohorjevo družbo, daroval mašo v Marijini cerkvi.
"Kot celjski škof, ki je po svoji službi tudi pokrovitelj celjske Mohorjeve družbe, priznam, da premalo naredim zanjo; sem pa Bogu hvaležen, vesel in ponosen, da jo imamo. Vsem sodelavkam in sodelavcem Mohorjeve družbe iskreno čestitam in se vam zahvaljujem, da se pogumno in uspešno soočate s težavno problematiko, v kateri se je znašla založniška dejavnost," je dejal škof Lipovšek, ki so se mu ob oltarju pridružili Jože Planinšek, Ivan Štuhec, Jože Koepinig, p. Metod Benedik in drugi duhovniki, povezani z Mohorjevo družbo.
Na akademiji v dvorani celjskega Narodnega doma so se po poročanju tednika Družina ozrli na skoraj dvesto letno zgodovino založbe, saj je blaženi škof Slomšek o potrebnosti založništva pisal in govoril že desetletje pred ustanovitvijo. "Mohorjani smo hvaležni za Slomškovo očetovsko skrb, s katero je snoval prvo slovensko založbo, in jo tudi zvesto podpiral – hkrati pa nam njegovo razmišljanje v vsakdanje delo nalaga veliko odgovornost," je dejala na akademiji nova ravnateljica Mohorjeve družbe Tanja Ozvatič Predsednik Mohorjeve družbe Jože Planinšek pa je spomnil, da bo prihodnje leto minilo 90 let, kar je Mohorjeva, takrat begunka iz Celovca preko Prevalj prišla sem. Ni bila ravno z navdušenjem sprejeta, a je zaživela in preživela do danes, ko, tako se nam zdi, postaja del celjske zgodovine in sedanjosti. "Celje tako ni le knežje po celjskih grofih, ampak tudi mohorsko mesto," je dejal Planinšek.
Do danes je Mohorjeva izdala 40.900.000 knjig, učbenikov, revij in drugih knjižnih izdaj.
Vir: Družina