Brglez želi otežiti zbiranje referendumskih podpisov
Slovenija | 09.08.2016, 20:39
Predsednik državnega zbora Milan Brglez je prišel na idejo, da bi popravil referendumsko zakonodajo. Potem ko je ustavno sodišče odločilo, da je v primeru referendumskih pobud delavcev migrantov šlo za zlorabo instituta, je Brglez prepričan, da mora ukrepati. Manipulacij je preveč, referendum ni pravica, poudarja. Za mnenje smo vprašali ustavnega pravnika in enega večjih poznavalcev volilne zakonodaje Jurija Toplaka.
Po Brglezovem predlogu bi po novem za začetek postopka za zbiranje podpisov za referendum pobudniki morali vložiti pobudo z overjenimi podpisi. Toplak pravi, da je ustavno sodišče o takšnem spreminjanju zakonodaje v preteklosti že odločilo. "Takrat je sklenilo, da če je overovljene podpise težje zbrati kot neoverovljene, je zahteva o overovljenih podpisih protiustavna ovira. Ustavno sodišče takrat ni imelo pred sabo nobene študije, nobenega dokaza, da je ene podpise teže zbirati kot druge."
Po trenutni ureditvi je mogoče pobudo vložiti z 2.500 neoverjenimi podpisi, kar po Brglezovem mnenju omogoča največ manipulacij. A ravno to, da poudarja, da bo treba pravico do referenduma omejiti, je sporno. "Brglez je vnaprej napovedal, da želi pobudnikom referenduma otežiti delo. Če se bo ustavno sodišče držalo svoje prejšnje razlage ustave, bo ta zakon, ki ga je predlagal Brglez, razveljavilo. A ustavno sodišče lahko tudi odloči, da je v preteklosti napačno razumelo ustavo. To je vselej verjetno," je poudaril Toplak. Sicer velja poudariti, da je za sprejem sprememb referendumske zakonodaje potrebna najmanj dvotretjinska večina poslanskih glasov. Da bi jo Brglez dobil, ni zelo verjetno.