Igre vodijo v zasvojenost
V Sloveniji 2,5 odstotka osmošolcev zasvojenih z igranjem računalniških iger
Slovenija | 06.08.2016, 16:53
V Sloveniji je 2,5 odstotka osmošolcev zasvojenih z igranjem računalniških iger, navajajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Strastni igralci računalniških iger za sebe pravijo, da se počutijo kot tempirana bomba. Z igranjem iger pričenjajo pri povprečni starosti 5,5 leta in med vikendi igrajo skoraj sedem ur na dan.
To je pokazala raziskava o vedenjskih zasvojenostih med mladimi v Sloveniji, v katero je bilo vključenih 1071 slovenskih osmošolcev. "Raziskava je pokazala, da je 82,1 odstotka anketirancev v zadnjem letu igralo računalniške igre," je pojasnila Mirna Macur z NIJZ.
Mladi pričnejo igrati računalniške igre pri povprečni starosti sedmih let. Med delovniki igrajo igre povprečno 1,7 ure dnevno, ob koncu tedna pa skoraj dve uri in pol na dan, je ugotovil NIJZ.
Tisti, ki so zasvojeni, začnejo v povprečju igrati računalniške igre pri zgodnejši starosti kot ostali, igrajo pa tudi bistveno več od sovrstnikov. Med delovnimi dnevi 5,4 ure na dan, med vikendi pa v povprečju 6,9 ur na dan, je opozoril NIJZ. Pretirano igranje računalniških iger je bolj značilno za fante.
Strastni igralci računalniških iger se bolj kot svoji sošolci vključujejo v razburljive dogodke in so bolj nagnjeni k uživanju v tveganih aktivnostih, navajajo na NIJZ. Ti osmošolci tudi bolj uživajo, ko nadlegujejo druge ljudi, hitreje izgubijo živce, ko se razjezijo in pogosteje ne delajo domačih nalog, dodajajo.
Podobni so tudi podatki mednarodne raziskave Z zdravjem povezan vedenjski slog, ki jo je NIJZ izvedel 2014. Takrat je računalniške igrice med tednom igralo približno 78 odstotkov 11-, 13- in 15-letnikov, med vikendi pa kar 83 odstotkov. "Približno trije odstotki 13-letnikov in štirje odstotki 15-letnikov igrajo igrice sedem ur na dan ali več," je poudarila koordinatorica raziskave Helena Jeriček Klanšček z NIJZ.