Nadškof Zore in metropolit Hilarion
Pregled domačih dogodkov od 29. julija do 5. avgusta
Slovenija | 06.08.2016, 17:10
Teden, ki je za nami je minil v znamenju ruskega obiska v Sloveniji pa tudi podpisa skupone izjave z naslovom: „Da bi Evropa ohranila svojo dušo“. Sicer pa je v politiki odmevala 16. obletnica NSi.
Iz kronike krajevne Cerkve
Praznovali smo god ustanovitelja jezuitov
31. julija je godoval sv. Ignacij Lojolski, ustanovitelj Družbe Jezusove. Slovenski jezuiti so se na večer pred godom zbrali v župnijski cerkvi Kristusovega učlovečenja v Dravljah. Slovesno mašo je daroval mariborski nadškof metropolit Alojzij Cvikl, tudi sam jezuit. Med drugim je spregovoril o Božjem usmiljenju.
Nadškof Zore krstil osmega otroka
Ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore se je zadnjo nedeljo v juliju mudil v Borovnici, kjer je daroval sveto mašo in krstil osmega otroka neke družine. Pridiga Zoreta se ni navezovala samo na malega Brina, ki je bil s krstom sprejet v cerkveno občestvo, ni nagovoril samo njegove krstne botre, starše, sorodnike, ampak besede veljajo vsem nam. Dejal je, da mora biti naša dediščina ljubezen do Boga in ljubezen do človeka.
Zahvalna maša za SDM v Mariboru
Svetovni dan mladih je v torek zevečr odmeval tudi v mariborski stolni in župnijski cerkvi sv. Janeza Krstnika, kjer je bila zahvalna sveta maša. Stolni župnik Marko Veršič, ki je skupino pretežno iz stolne župnije vodil na Poljsko, je v pridigi mladim položil na srce troje: Spomin, pogum in upanje. „Spomin na našo preteklost, pogum hoditi korake in upanje, da je naša prihodnost v njegovih rokah,“ je dejal Veršič. „Da vemo, da nismo prišli na ta svet kot neko naključje, kot izvir, ki mora vse odkriti, kot tisti, ki nima nobene zgodovine. Da se preprosto spomina svoje preteklosti, da gleda na to kar je Bog delal za njega v njegovi zgodovini. Čeprav ste še mladi, ampak vendarle imate svojo zgodovino. Imate svojo pot. Imate svoje korake in na teh korakih je marsikaj. Ampak na teh korakih lahko vidite tudi božjo previdnost, ki vam je poslala starše, ki so sitni in tečni zato, ker ne želijo, da bi korakali brez poti. Vam je poslala ljudi, ki vas opozarjajo, želi preprosto, da se spominjamo, da nas Bog ni nikoli v našem življenju zapustil, če smo iskreni do samega sebe.“
V nadaljevanju je podčrtal besedo pogum. Po njegovih besedah je papež z njo želel poudariti, da je potrebno glede na trenutno nemirno sliko v svetu, imeti pogum živeti sedanje življenje. „Imeti pogum. Ne stati. Ne čakati, kaj se bo zgodilo,“ je mlade posvaril Veršič in spomnil, da prehitro zapademo v vsakdanje posvetne stvari ter ob tem pozabimo na Boga. „In papež nas je te dni velikokrat opozoril, da naj naša sedanjost ne bo čepenje. Naj ne bo čakanje, naj ne bo „bo kakor bo“, naj imamo pogum slišati, odgovoriti in narediti korak. In papež pravi, da če vzamemo ti dve besedi spomin in pogum potem je upanje za našo prihodnost.“
Slovenija
Ekumenski vidik obiska ruske delegacije
Pred slovesnostjo ob 100-letnici Ruske kapelice je bilo v Ljubljani ekumensko srečanje predstavnikov katoliške, ruske pravoslavne in srbske pravoslavne cerkve. Ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore je sprejel vodjo urada za zunanje zadeve pri moskovskem patriarhatu, metropolita Hilariona in zagrebško-ljubljanskega metropolita Porfirija Perića. Nadškof Zore je v pozdravu metropolitu Hilarionu izpostavil, da pravoslavno in Katoliško Cerkev povezuje veliko stvari, med njimi je poleg vere v Jezusa Kristusa tudi izziv svetega leta usmiljenja, ki pred nas postavlja zahtevo po duhovnih in telesnih delih usmiljenja. Eno od njih je tudi mrtve pokopavati, kar priča ruska kapelica pod Vršičem. Tako nas krščanski odnos do rajnih počlovečuje, je poudaril nadškof Zore. Posebej nas po njegovih besedah povezuje tudi delo vzhodno krščanskega središča in založbe Življenje z Bogom v Bruslju. Nadškof Zore je metropolitu Hilarionu v spomin na obisk v Sloveniji izročil repliko škofovskega prstana škofa Božjega služabnika Antona Vovka, ki je veliko trpel zaradi komunističnega nasilja.
Na ekumenskem srečanju so metropolita Hilarion in Porfirije ter ljubljanski nadškof Stanislav Zore podpisali skupno izjavo z naslovom: »Da bi Evropa ohranila svojo dušo«. V njej so izpostavili nekatere teme pogovorov, ki so jih opravili v teh dneh. Spregovorili so predvsem o vprašanjih, ki skrbijo in vznemirjajo današnje človeštvo in s tem tudi kristjane na Vzhodu in Zahodu. Krščanske Cerkve namreč nosijo v sebi velikanski potencial miru in sprave in se čutijo soodgovorne za mir, saj nas vse zavezuje Jezusova beseda: »Blagor tistim, ki delajo za mir, ker bodo postali božji otroci«, so zapisali.
Med sveto mašo za umrle v nesreči na Vršiču in padle v prvi svetovni vojni v Kranjski gori pa je celjski škof Stanislav Lipovšek spomnil na zgodovinsko srečanje med papežem Frančiškom in ruskim pravoslavnim patriarhom Kirilom februarja letos na Kubi. „Skupna izjava je za vse kristjane in ljudi dobre volje prava zakladnica spodbud, navodil in predlogov, kako naj bi kristjani … v vedno popolnejši medsebojni edinosti in ljubezni živeli Jezusov Evangelij.“
Obisk ruskega predsednika zmotil opozicijo
Čeprav so v vrhu države hvalili obisk ruskega predsednika pa je bilo drugače slišati z opozicijskih vrst. Podpredsednik NSi in predsednik parlamentarnega odbora za zunanjo politiko Jožef Horvat meni, da je Putim obisk prvenstveno izkoristil za demonstracijo svojega vpliva v državi, ki je članica EU in NATO.
Kot pravi, Putinovega obiska ne more mirno sprejeti. Omenil je več primerov "ruske agresije" nad Ukrajino ter spomnil na tiste, ki so v oboroženem konfliktu izgubili življenje. V zvezi z odkritjem spomenika padlim ruskim vojakom na Žalah pa je Horvat danes na vlado naslovil poslansko pobudo o postavitvi spomenika tudi za vse padle slovenske vojake med obema vojnama na ruskih tleh. Če gre res za pristne prijateljske odnose med državama, potem bi moralo tu veljati načelo recipročnosti, je pojasnil.
Kritičen je bil do obiska in ruske "uzurpacije" našega ozemlja tudi profesor dr. Stane Granda. Zmotilo, ga je to, da so imeli ruski varnostni organi v Sloveniji več pristojnosti kot slovenski. To se mu zdi za neko demokratično državo, kot je Slovenije nesprejemljivo.
Nova Slovenija praznovala 16 let delovanja
Stranka Nova Slovenija krščanski demokrati je že 16 let del slovenskega političnega prostoru. Njena predsednica Ljudmila Novak je ob minuli obletnici napovedala, da bo stranka oblikovala tretji steber zavezništev za prihodnjo politiko, ki bo presegal strankarske okvire. NSi bo sicer še vedno vztrajala kot desnosredinska stranka z vrednotami krščanske demokracije. Novakova je na novinarski konferenci spregovorila tudi o aktualnih političnih zadevah in izrazila dvom, da bo vlada zdržala do konca mandata.
NSi bo vztrajala kot desnosredinska stranka z vrednotami krščanske demokracije. Še naprej se bo zavzemala za svobodno gospodarsko pobudo. Intenzivno se bo ukvarjala s področji gospodarstva, sociale, zdravstva in kmetijstva. V stranki kot največje probleme izpostavljajo brezposelnost, izseljevanje mladih IN negativne demografske trende. Nova Slovenija bo zato izdelala svojo strategijo za izboljšanje demografije, nadaljevali pa bodo tudi s pogovori o sodelovanju in zavezništvu za razvoj Slovenije in za normalno državo.
Predsednica stranke ni želela izpostavljati imen, ki bi se lahko pojavila v njihovi vladni ekipi. Prav tako ni dala točnega odgovora, ali bo kandidirala za predsednico, povedala je, da bo o tem potekala resna razprava v stranki in da je mogoče, da bo še naprej predsednica, seveda pa obstajajo tudi druge možnosti. Hkrati je dodala, da stranka ne sme biti odvisna od imena enega človeka.
Davčna reforma še najprej razdvaja
Združenje delodajalcev, Gospodarska zbornica in Obrtno podjetniška zbornica menijo, da predlagane davčne spremembe ne prinašajo prispevka k izboljšanju poslovnega okolja in dvigu konkurenčnosti, saj kot končen rezultat prinašajo celo višjo obremenitev gospodarstva. Predsednik Združenja delodajalcev Slovenije Marjan Trobiš je navedel, da so se v združenju v začetnih usklajevanjih z ministrstvom za finance strinjali s prestrukturiranjem, ki naj bi razbremenilo strošek dela, in na drugi strani manjkajoča sredstva pridobilo znotraj drugih virov, kot je davek na nepremičnine. A trenutni predlog davčnih sprememb po njihovem prepričanju v ničemer ne razbremenjuje stroškov dela delodajalca, ampak razbremenjuje neposredno plačilo delavca, kar na strošek podjetja nima nobenega učinka, medtem ko delodajalce še dodatno obremenjuje z dvigom stopnje davka od dohodka pravnih oseb za dve odstotni točki. V združenju so kritični tudi do samega postopka usklajevanja davčne reforme, saj je ta po njihovem prepričanju socialni dialog postavil pod velik vprašaj in negativno vplival na njegov nadaljnji razvoj.
V združenju se tako ne morejo izogniti občutku, da je cilj zgolj doseči boljši statistični rezultat na lestvicah konkurenčnosti. V obrtni zbornici so medtem že v petek ob zaključku javne razprave zapisali, da predlaganim spremembam še naprej nasprotujejo, saj si želijo celovito davčno reformo. Razočaranje nad predlogi so že pred dnevi izrazili tudi v GZS. Tudi oni so kritični do dodatnih obremenitev za gospodarstvo ob le majhni razbremenitvi za večino zaposlenih v gospodarstvu, pri čemer se masa za plače v javnem sektorju povečuje.
Nov mesec, nova pravila pri trošarinah
S prvim avgustom se je začel uporabljati novi zakon o trošarinah. Ta prinaša več poenostavitev za davčne zavezance in prijaznejšo ureditev za male proizvajalce piva, vina in žganja. Mali proizvajalci piva in žganja so tako po novem manj obdavčeni, malim vinarjem pa je omogočena odprema vina v drugo državo Evropske unije po režimu odloga.
Na področju tobačnih izdelkov pa velja nova obveznost plačevanja trošarine za elektronske cigarete in tobak za segrevanje. Z novim zakonom je nižja tudi trošarina za energente za energetsko intenzivna podjetja.
NLB z novimi nadzorniki
Slovenski državni holding je v imenu države na skupščini NLB imenoval štiri nove nadzornike. To so postali David Kastelic, Alexander Bayr, David Eric Simon in Matjaž Titan. Mandat jim je že začel teči, pridobiti pa morajo še licenco bančnega regulatorja, in sicer Evropske centralne banke v sodelovanju z Banko Slovenije. Če je ne bi dobili, bi se začel postopek za odpoklic, kar je viselo v zraku pri februarja imenovanih nadzornikih NLB.
Vložene kazenske ovadbe zaradi dodatkov za pripravljenost
Na ljubljanski policijski upravi so v teh dneh končali prvi sklop preiskav neupravičenih izplačil dodatka za pripravljenost na eni od ljubljanskih fakultet. Zaradi utemeljenega suma storitve 14 kaznivih dejanj zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic so podali kazensko ovadbo zoper štiri fizične osebe. Neuradno naj bi bili ovadeni štirje zaposleni na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani: dekanja Metka Tekavčič, nekdanji dekan Dušan Mramor ter prodekanja Polona Domadenik in predstojnica katedre za poslovno informatiko in logistiko Mojco Indihar Štemberger. Kot je pojasnil Božidar Južnik z ljubljanske policijske uprave, so ovadene vodilne osebe, medtem ko tisti, ki so dodatek zgolj prejemali, niso osumljeni. O imenih pa ni govoril. Kakorkoli: ugotovitve kažejo, da je bilo na fakulteti od avgusta 2008 do konca leta 2015 zaposlenim neupravičeno izplačanega za več kot 858 tisoč evrov dodatka za stalno pripravljenost. Višina posameznih izplačil je bila odvisna od bruto plače posameznika, mesečno pa se je gibala med 100 in 700 evri. Ovadeni so po besedah Južnika prejemali med 400 in 700 evri mesečno.
V Siriji ubit slovenski državljan
Na našem zunanjem ministrstvu so potrdili, da je bil v vojaški akciji v kurdskem delu Sirije pred dnevi ubit slovenski državljan. Mediji so pred tem poročali, da naj bi šlo za Ljubljančana Martina Grudna, ki se je boril na strani kurdske milice. Kaj bo z njegovimi posmrtnimi ostanki, še ni jasno. O tem bo odločila njegova družina, naše zunanje ministrstvo ji pri tem nudi vso podporo. Vodja konzularne službe Andrej Šter je ob tem pojasnil, da je podatkov o razpoložljivih možnostih za zdaj zelo malo. Delovanje našega zunanjega ministrstva otežuje dejstvo, da Slovenija in Sirija nimata vzpostavljenih diplomatskih odnosov ter da gre za državo, v kateri se odvijajo vojaški spopadi. Kot je opozoril Šter, se je v takšnih okoliščinah težko zanesti na delovanje upravnih organov.
Družba
V skupnosti centrov za socialno delo ob pripravi družinskega zakonika, ki je v javni razpravi, pozivajo k ureditvi skrbništva. Neurejenost področja je zlasti prišla do izraza ob problematiki mladoletnih tujcev brez spremstva, ki morajo po pridobitvi statusa osebe z mednarodno zaščito imeti skrbnika. Za mladoletne tujce brez spremstva po tem, ko dobijo status, skrbi center za socialno delo oz. strokovni delavec centra kot skrbnik. A ta ima redno delo in naj bi šel ob 15. uri domov, medtem ko otrok potrebuje skrbnika tudi zvečer. V Sloveniji je 22 mladoletnikov brez spremstva, od tega 15 prosilcev za mednarodno zaščito, sedmim pa so status rešili.
V turističnih nastanitvenih objektih so v prvem polletju letos zabeležili za 6 odstotkov in pol več prihodov turistov kot v enakem obdobju lani, ti pa so ustvarili za 4,6 odstotka več nočitev. Največ tujih turistov je v zadnje pol leta prišlo iz Italije, Avstrije in Nemčije. Slovenska naravna zdravilišča pa so v prvem poletnem mesecu zabeležila 100 tisoč domačih in 92.500 tujih prenočitev. Opazno več je ruskih obiskovalcev, ki so jih julija našteli 23 odstotkov več kot v enakem obdobju lani. V zdraviliščih ocenjujejo, da gre zahvala za to tudi odmevnemu obisku ruskega predsednika v Sloveniji. Kot so sporočili s Skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč, so julija med tujimi nočitvami zabeležili 14-odstotno rast. Največ so k skupnim dobrim rezultatom v zdraviliščih, poleg domačih gostov, prispevali gostje iz Avstrije, ki so med tujimi gosti najštevilčnejši. Močno rast so zabeležili tudi pri nočitvah italijanskih turistov. Kot so zapisali, je bilo prenočitev slednjih za osem odstotkov več. Gostje iz Avstrije in Italije sicer predstavljajo dobrih 43 odstotkov vseh tujih prenočitev oziroma celo 21,3 odstotkov vseh prenočitev skupaj.
Promet okoli Letališča Jožeta Pučnika bo v prihodnosti dočakal spremembo. Direkcija za infrastrukturo, Aerodrom Ljubljana, Občina Cerklje na Gorenjskem in podjetje SGP Pomgrad so namreč danes podpisali pogodbo za prestavitev glavne ceste Kranj - Spodnji Brnik. S tem se uresničuje že 18 let načrtovani projekt, ki bo omogočil razvoj letališkega mesta oz. Aeropolisa. Kot je ob podpisu skoraj 2,6 milijona evrov vredne pogodbe za izvedbo gradbenih del dejala namestnica direktorja direkcije za infrastrukturo Ljiljana Herga, je glavni namen investicije omogočiti razvoj letališča in njegove nujne širitve ter hkrati zagotoviti večjo prometno varnost in boljšo dostopnost. Pripravljalna dela bodo stekla v roku desetih dni, gradnja pa mora biti končana do konca prihodnjega leta, v vmesnem času pa zastojev ne pričakujejo.
V Narodni galeriji je v minulem tednu potekala mednarodna konferenca Duhovna dediščina Sv. Cirila in Metoda in slovanske kulture. Srečanje so pripravili ob robu obiska ruskega predsednika Putina in je po besedah direktorice Foruma slovanskih kultur Andreje Rihter priložnost za strokovno izmenjavo mnenj. Po besedah umetnostnega zgodovinarja in predsednika Slovenske matice, akademika Milčka Komelja je v Sloveniji bratoma Cirilu in Metodu posvečenih okoli 15 cerkva. S svojimi prispevki so na konferenci nastopili še številni drugi poznavalci slovanske kulture. Ciril in Metod sta se rodila v grškem mestu Solun, njuna mati naj bi bila slovanskega rodu. V zgodovino sta se vpisala kot prva misijonarja, ki sta krščanstvo med Slovane ponesla v njihovem jeziku. Danes sta glavna zavetnika ljubljanske nadškofije.
Paviljon, s katerim, se je Slovenija lani predstavljala na Expu v Milanu, bo po novem stal v Murski Soboti. Simbolično sta ga predala premier Miro Cerar in minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek.
Na Tržaški cesti v Mariboru se je zgodila huda prometna nesreča, v kateri sta umrla dva mlada nogometaša Nogometnega kluba Maribor. Skupaj s soigralcema sta se vračala s treninga. Tretji od potnikov v avtomobilu je bil hudo poškodovan, četrti pa lažje poškodovan. NK Maribor je svojo Facebook stran opremil z žalnim trakom, novica pa je pretresla širšo nogometno javnost. Glavni vzrok za nesrečo je bilo neupoštevanje rdeče luči na semaforju, ki ga je spremljala prevelika hitrost.
Šport
Slovenska košarkarska reprezentanca je uspešno začela niz prijateljskih tekem v okviru priprav na kvalifikacije za evropsko prvenstvo 2017. V Celju je na pokalu Adecco premagal Portugalsko s 67:51 (23:9, 41:27, 51:38). Do dvomestnega števila točk sta v slovenski izbrani vrsti prišla le Klemen Prepelič (11 točk) ter Jaka Blažič (10 točk).
Preostala slovenska predstavnika v kvalifikacijah za Ligo Evropa sta doživela različni usodi. Medtem ko se je Mariboru po zmagi nad škotskim Aberdeenom z 1:0 uspelo uvrstiti v play off za uvrstitev v skupinski del evropske lige, pa so Domžalčani po porazu z 0:3 v Londonu končali tekmovanje.
Vlado Republike Slovenije na olimpijskih igrah v Rio de Janeiru zastopa ministrica, pristojna tudi za področje športa Maja Makovec Brenčič. Ne skriva, da bo zanjo najpomembnejša vloga navijačice, ko bo med delovnimi nalogami skušala poiskati čim več časa za ogled slovenskih tekem.