Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Alen SalihovićAlen Salihović

Veršič mladim po SDM: Čeprav ste še mladi, imate svojo zgodovino

Slovenija | 03.08.2016, 13:02

V mariborski stolni in župnijski cerkvi sv. Janeza Krstnika je bila sinoči zahvalna sveta maša za romarje 31. Svetovnega dne mladih v Krakovu. Stolni župnik Marko Veršič, ki je skupino pretežno iz stolne župnije vodil na Poljsko, je v pridigi mladim položil na srce troje: spomin, pogum in upanje. „Spomin na našo preteklost, pogum hoditi korake in upanje, da je naša prihodnost v Njegovih rokah,“ je dejal Veršič.

Stolni župnik Veršič se je v pridigi naslonil na besede papeža Frančiška v nagovoru organizatorjem in prostovoljcem SDM-ja, ko je v ospredje postavil „spomin, pogum in upanje“. Dejal je, da je spomin na preteklost pomemben zato, da poznamo svoje korenine. „Da vemo, da nismo prišli na ta svet kot neko naključje, kot izvir, ki mora vse odkriti, kot tisti, ki nima nobene zgodovine. Da se preprosto spominja svoje preteklosti, gleda na to, kar je Bog delal zanj v zgodovini. Čeprav ste še mladi, vendarle imate svojo zgodovino. Imate svojo pot. Imate svoje korake in na teh korakih je marsikaj. Ampak na teh korakih lahko vidite tudi božjo previdnost, ki vam je poslala starše, ki so sitni in tečni zato, ker ne želijo, da bi korakali brez poti. Vam je poslala ljudi, ki vas opozarjajo.“

V nadaljevanju je podčrtal besedo pogum. Po njegovih besedah je papež z njo želel poudariti, da je potrebno glede na trenutno nemirno sliko v svetu imeti pogum živeti sedanje življenje. „Imeti pogum. Ne stati. Ne čakati, kaj se bo zgodilo,“ je mlade posvaril Veršič in spomnil, da prehitro zapademo v vsakdanje posvetne stvari ter ob tem pozabimo na Boga. „In papež nas je te dni velikokrat opozoril, da naj naša sedanjost ne bo čepenje. Naj ne bo čakanje, naj ne bo „kakor bo“, naj imamo pogum slišati, odgovoriti in narediti korak. In papež pravi, da če vzamemo ti dve besedi, spomin in pogum, potem je upanje za našo prihodnost.“

Mladim je položil na srce, da upanje zanje ni samo to, da bi končali šolo oz. študij. „Človek ni samo izobraženec. Človek ni samo redovalnica in ocena. Človek je veliko več. Moje upanje ni samo to, da bom naredil šolo. Moje upanje mora biti, da bom prav usmerjal svoje življenje, da moja prihodnost ima svoj cilj.“

Ob sklepu pridige je spomnil na apostola Petra, ki se je potem, ko se je začel potapljati, spomnil na Jezusa, ki je bil „njegova rešilna bilka“. „Dragi, vemo kdo je naše upanje in prihodnost. Če ne bomo naredili korakov v življenju v strahu, da se bomo kdaj potopili, da bomo kdaj izgubili tla pod nogami, potem nismo vredni življenja,“ je mladim romarjem dejal stolni župnik Veršič.

Mladi iz mariborske stolne župnije bodo gostje Dijaške oddaje prihodnji četrtek, jutri pa boste lahko slišali nekatere utrinke, ki smo jih posneli v Krakovu, v studiu bomo gostili tudi slovenske organizatorje, torej predstavnike Skupnosti katoliške mladine.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem
Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...