Papež Frančišek: Bog nam ponuja številne priložnosti, da bi nas rešil
Svet | 21.08.2016, 15:47 Andrej Šinko
Kljub vročemu dopoldnevu se je tudi danes na Trgu sv. Petra v Vatikanu zbralo veliko romarjev. Papež Frančišek jih je opoldne nagovoril z okna apostolske palače in jim v premislek položil prepričljivo razlago evangeljskega odlomka današnje 21. nedelje med letom, v katerem neki človek Jezusu na poti v Jeruzalem zastavi vprašanje: »Gospod, ali je malo teh, ki se bodo rešili?« Jezus temu človeku ne odgovori naravnost, temveč na sugestiven način s primerjavo o vratih, skozi katera bo potrebno vstopiti.
V evangeljskem odlomku slišimo Jezusovo povabilo: »Prizadevajte si, da vstopite skozi ozka vrata, kajti povem vam: Veliko jih bo želelo vstopiti, pa ne bodo mogli.« (Lk 13,23-24). Jezus je po papeževem prepričanju hotel poslušalce pripeljati do spoznanja, da ni pomembno vedeti koliko bo zveličanih, temveč da je pomembno predvsem to, da vsi spoznajo pot, ki vodi v zveličanje, ki vodi do Vrat!
Ob tem je sveti oče nanizal vrsto aktualnih vprašanj: »Kje so vrata? Kakšna so ta vrata? Kdo sebe označuje za vrata? V Janezovem evangeliju beremo, da Jezus samega sebe imenuje vrata (Jn 10,9). On nas vodi v občestvo z Bogom Očetom, kjer najdemo ljubezen in razumevanje. Toda, zakaj so ta vrata tako ozka, zakaj pravi, da so ozka?«
V nadaljevanju papež Frančišek razloži, »da ne gre za zatiranje, temveč da moramo za prehod skozi ta vrata zmanjšati svojo prevzetnost in svoj strah, da bi se tako s ponižnim in zaupnim srcem odprli Bogu in priznali, da smo grešni in potrebni njegovega odpuščanja.«
Bog nam ponuja številne priložnosti, da bi nas rešil in bi mogli vstopiti skozi vrata zveličanja. Ta vrata so priložnost, ki je ne smemo zapraviti. Zato je po papeževem prepričanju pomembna zlasti pozornost na priložnosti za odrešenje. Saj bo v nekem trenutku »gospodar hiše vstal in bo tista vrata zaprl«, kot beremo v evangeliju.
Kot odmev sodobnemu razmišljanju sveti oče nadaljuje: »Toda, če je Bog dober in nas ljubi, zakaj potem vrata zapre? Zaprl jih bo zato, ker naše življenje ni video-igrica ali televizijska nadaljevanka. Naše življenje je resno in njegov cilj je pomemben: je večno zveličanje.«
Ob koncu opoldanskega nagovora je papež Frančišek povabil, naj Devico Marijo, ki jo imenujemo tudi Vrata nebeška, prosimo, »naj nam pomaga dojeti priložnosti, ki nam jih Bog ponuja za prehod skozi ozka vrata vere in tako za vstop na široko pot, ki je pot odrešenja, ki je sposobna sprejeti vse tiste, ki se pustijo zajeti ljubezni. Ljubezen je, ki odrešuje, ljubezen, ki je že na zemlji vir sreče za vse tiste, ki z blagostjo, s potrpljenjem in pravičnostjo pozabljajo nase in se darujejo drugim, zlasti najšibkejšim«.