Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Helena KrižnikHelena Križnik
Krompir (foto: ARO)
Krompir

Odkupne cene kmetijskih pridelkov skokovito padajo

Kmetijstvo | 12.08.2016, 12:06

Cene kmetijskih pridelkov pri pridelovalcih so bile v letošnjem juniju za 6,3 odstotka nižje kot pred letom dni. Največji padec cen se je zgodil v skupini živali in živalskih proizvodov, kjer so cene padle za 7,6 odstotka, odkupne cene v rastlinski pridelavi pa so bile letos nižje za 3,3 odstotka, so sporočili s Statističnega urada RS.

Cene v Sloveniji pridelanega sadja so bile letos junija v povprečju nižje za 13,4 odstotka v primerjavi s cenami pred letom dni, cene zelenjave pa nižje za 1,3 odstotka, so v sporočilu za javnost zapisali na Statističnem uradu.

Živinoreja v posebej rdečih številkah

Pogled na področje reje živali kaže še veliko bolj pereče stanje. Cene živalskih proizvodov so se v letu dni v povprečju znižale za 14,3 odstotka, na ta padec pa najbolj vpliva odkupna cene mleka, ki je, po podatkih statističnega urada, od junija lani padla za 16,7 odstotka. Nekoliko manjši je padec na področju odkupnih cen živine, saj so se odkupne cene živali za zakol v povprečju znižale za 2,4 odstotka. Stanje v prašičereji se je v zadnjem letu nekoliko popravilo, odkupne cene goveda in perutnine pa so bistveno nižje kot pred letom dni.

Komentar: Varljivost statistike?

Pričakovati je, da bo naslednje statistično poročilo, ki bo vključevalo pogled na dogajanje v letošnjem juliju, pokazalo še bistveno višji padec odkupnih cen kmetijskih pridelkov pri kmetih. Zaradi narave zbiranja podatkov se namreč v rastlinskem delu statistike odkupnih cen v mesecu juniju še ni odrazil letošnji drastičen padec odkupnih cen žit, statistiko je celo nekoliko izboljšala višja cena koruze v zrnju, ki pa jo kmetje tem času prodajajo le še v zelo majhnih količinah, saj vemo, da jih velika večina nima svojih lastnih skladiščnih kapacitet.

Letos je statistika zabeležila tudi dvig odkupne cene krompirja in sicer v juniju za 15,1 odstotka glede na lansko leto. Zavedati pa se je potrebno, da so lani bili kmetje primorani prodajati krompir po izjemno nizkih cenah in da so tudi cene krompirja, ki jih pri trgovcih dosegajo letos, daleč pod evropskim povprečjem. Slednje kaže na slabo povezanost in pomanjkanje skupnega nastopa na trgu, kar je vsekakor prednostna naloga zadrug.

Kmetijstvo
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...