Papež Frančišek pisal članom ekipe beguncev na olimpijskih igrah
Svet | 06.08.2016, 20:00
„Želim, da bi vaše pričevanje naredilo dobro vsem nam. Molim za vas in vas prosim, da bi molili zame. Naj vas Bog blagoslovi,“ je papež Frančišek zapisal v pismu članom ekipe beguncev na olimpijskih igrah v Riu de Janeiru.
Pisal jim je, da bi jih pozdravil in da bi jim zaželel uspeh: „Da bi pogum in moč, ki ju nosite v sebi, preko olimpijskih iger lahko izrazila krik k bratstvu in miru. Da bi preko vseh vas človeštvo razumelo, da je mir mogoč, da se z mirom lahko pridobi vse; medtem ko se z vojno lahko vse izgubi.“
Močno sporočilo podpore beguncem po celem svetu
Člani ekipe beguncev so: Rami Anis, Yiech Pur Biel, James Nyang Chiengjiek, Yonas Kinde, Anjelina Nada Lohalit, Rose Nathike Lokonyen, Paulo Amotun Lokoro, Yusra Mardini, Popole Misenga in Yolande Bukasa Mabika. Deset atletov, šest moških in štiri ženske, nastopa pod isto zastavo, in sicer zastavo olimpijskih iger. Med njimi sta dva sirska plavalca, dva judoista iz Demokratične republike Kongo in šest tekačev iz Etiopije ter Južnega Sudana. Vsi so na begu pred nasiljem in preganjanji ter so našli zatočišče v drugih državah. Osemnajstletna Yusra Mardini iz Sirije, begunka z Lezbosa, je skupaj s sestro rešila več deset oseb, ko sta s plavanjem gumijasti čoln potisnili do obrežja. Deset športnikov govori različne jezike, a predstavlja en narod, ki šteje preko 60 milijonov oseb na begu, katerim sta skupna bolečina in upanje.
Pobuda, da je na olimpijske igre poslana tudi ekipa beguncev, je nekaj novega. Pušča močno sporočilo podpore beguncem po celem svetu, in to v trenutku, ko zaradi vojn in revščina vsak dan narašča število oseb, prisiljenih zapustiti svoje države. „Njihovo sodelovanje na olimpijadi,“ zatrjuje visoki komisar Združenih narodov za begunce Filippo Grandi, „je poklon pogumu in vztrajnosti vseh beguncev pri preseganju nasprotovanj in gradnji boljše prihodnosti zanje in za njihove družine.“
Peticija
Dodatni vidik skupne iniciative Organizacije združenih narodov in Mednarodnega olimpijskega komiteja je peticija, ki od vlad zahteva jamčenje, da bi imel vsak begunski otrok dostop do izobrazbe, da bi imela vsaka begunska družina varen kraj, kjer bi živela, in da bi vsak begunec lahko delal ali se naučil novih kompetenc, da bi dal pozitiven prispevek v svoji skupnosti. Peticija bo oddana pred srečanjem na visokem nivoju Združenih narodov o beguncih in migrantih, ki je na programu 19. septembra v New Yorku.
Vir: Radio Vatikan