Jože BartoljJože Bartolj
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Meta PotočnikMeta Potočnik

Papež v samostan sester darovanja v templju v Krakovu in Čenstohovohova

Svet | 28.07.2016, 00:55

Drugi dan apostolskega potovanja papeža Frančiška bo zaznamoval obisk Čenstohove in Jasne Gore. Tam bo papež daroval sveto mašo ob 1050. obletnici krsta Poljske. Še pred odhodom iz Krakova pa se bo za krajši čas zaustavil v samostanu sester darovanja v templju. Le-ta je le nekaj sto metrov oddaljen od nadškofijskega sedeža.

Samostan sester darovanja v templju

Gre za sestre, ki delujejo tudi v Vatikanu. Kongregacija je bila ustanovljena v 17. stoletju na Poljskem. Posveča se predvsem izobraževanju in krščanski vzgoji mladih. Samostanski kompleks med drugim tako zaobjema srednjo in višjo šolo. Tu pa se nahaja tudi enoladijska cerkev sv. Janeza, zgrajena okoli leta 1100, ki velja za eno najdragocenejših zgodovinskih zgradb v Krakovu.

Čenstohova – Jasna Gora – Črna Marija

Čenstohova, kamor bo papež odšel s helikopterjem, je najpomembnejše romarsko središče na Poljskem. Mesto, ki je sicer pomembno ekonomsko in kulturno središče, je po celem svetu znano zaradi Marijinega svetišča Jasna Gora. Tu se že vse od 14. stoletja dalje romarji zbirajo pred ikono Božje Matere, poznane kot Črna Marija. Leta 1979 je v tem svetišču Janez Pavel II. Mariji izročil svoj pontifikat. Leta 1997, med svojim obiskom Čenstohove, pa je Jasno Goro opredelil kot »narodno svetišče«, kot »kraj duhovnega preoblikovanja, spreobrnjenja in prenove življenja Poljakov«. Tu se vsak dan daruje osem svetih maš, ob nedeljah in praznikih pa enajst.

O izvoru ikone obstajajo različne tradicije. V 15. stoletju je bila poškodovana. Posledice vandalskih dejanj so še danes vidne na Marijinem obličju. V kapeli Črne Marije se med drugim nahajajo tudi zlata krona in zlata vrtnica. Prva je bila dar Janeza Pavla II. Blagoslovil jo je dan pred svojo smrtjo. Drugo pa je daroval Pavel VI., ki si je leta 1966 želel prisostvovati obhajanju 1000. obletnice krsta Poljske, a mu je komunistični režim to preprečil. Njegovo zlato vrtnico je v Čenstohovo trinajst let kasneje tako prinesel Janez Pavel II.

Samostan pavlincev na Jasni Gori je bil ustanovljen leta 1382. Marijina ikona je bila v njem navzoča že vse od začetka. Okoli samostanskega kompleksa je bilo v 17. stoletju zaradi nevarnosti napadov in plenjenja zgrajeno obzidje, kar je svetemu kraju dalo podobo vojaške trdnjave. Danes Jasna Gora ostaja trdnjava vere in narodnega duha, duhovna prestolnica Poljske. Vsako leto svetišče sprejme štiri milijone romarjev iz okoli osemdesetih držav.

Vir: Radio Vatikan

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...