Jože BartoljJože Bartolj
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Meta PotočnikMeta Potočnik
kardinal Parolin v pogovoru za Radio Ognjišče (foto: Izidor Šček)
kardinal Parolin v pogovoru za Radio Ognjišče

Kardinal Parolin o SDM: Papež Frančišek nadaljuje pot, ki ima isti cilj in 'zemljevid'

Svet | 26.07.2016, 18:57

„Mozaik usmiljenja in harmonije.“ S temi besedami je papež Frančišek opredelil svetovni dan mladih v Krakovu. O njegovem 15. mednarodnem apostolskem potovanju, prvem na Poljskem, je v pogovoru za Vatikanski televizijski center spregovoril državni tajnik, kardinal Pietro Parolin.

Nadaljevanje po poti prejšnjih papežev: pot, ki ima isti cilj in 'zemljevid'

„Papež Frančišek se bo odpravil na isto pot, ki jo je začel Janez Pavel II. in potem nadaljeval Benedikt XVI. Gre za pot z mladimi, za pot vere, upanja in dejavne ljubezni. Gre za pot, ki ima cilj, le-ta pa ostaja vedno isti – to je srečanje z Jezusom Kristusom. Ta pot ima tudi 'zemljevid' in to je Evangelij, cerkveni nauk; ima pa tudi kruh, hrano, ki je Evharistija. Okoliščine so seveda različne, celine, države so različne, vendar pa gre na tej poti za kontinuiteto,“ je dejal kardinal Parolin in izpostavil pomembnost dejstva, da je tokratni svetovni dan mladih postavljen v srce svetega leta Usmiljenja.

Da bi se v mladih vžgala iskra usmiljenja ter zanetila ogenj usmiljenja

„Usmiljenje je bilo eden od temeljnih vidikov duhovne dediščine in nauka sv. Janeza Pavla II. Naslov ene prvih njegovih okrožnic je bil O Božjem usmiljenju (Dives in Misericordia), poleg tega pa je dal še mnoge druge pobude z namenom, da bi poudaril ta vidik. Spomnimo samo na kanonizacijo sv. Favstine v jubilejnem letu ter uvedbo praznika Božjega usmiljenja na drugo velikonočno nedeljo.“ S tem vidikom usmiljenja bo, po besedah vatikanskega državnega tajnika, nadaljeval tudi papež Frančišek ob tokratnem srečanju. Želi, da bi se v srcih mladih vžgala iskra usmiljenja ter po vsem svetu zanetila ogenj usmiljenja, tudi v skladu z geslom svetovnega dneva: Blagor usmiljenim, kajti usmiljenje bodo dosegli.

Prehod skozi sveta vrata – srečati Kristusa, izreči: Jezus, zaupam vate.

Zatem je kardinal Parolin spregovoril o prehodu skozi sveta vrata v cerkvi Božjega usmiljenja, ki bo eden od močnih trenutkov jubileja. Papež je tudi v poslanici mladim zapisal, da bo ta prehod „pomenil iti k Jezusu Kristusu; pustiti se voditi njemu, srečati njegov usmiljen pogled, da bi mu lahko z vsem zaupanjem in izročenostjo izrekli molitev, katero nas je naučila sv. Favstina: Jezus, zaupam vate. Sveti oče bo tam spovedal nekaj mladih, molil na krajih, kjer je živela sv. Favstina, posebej v kapeli, kjer je imela večino videnj in kjer je napisala svoj dnevnik, iz katerega se je potem razvila duhovnost usmiljenega Jezusa.“

Dopolnitev tega, kar je manjkalo ob 1000-letnici krsta Poljske

V nadaljevanju pogovora je beseda tekla o obisku Čenstohove, kjer se bo papež spomnil 1050. obletnice krsta Poljske. Kardinal Parolin je odgovoril na vprašanje, če so tamkajšnji katoličani še zveste in pogumne priče te vere ali pa tudi v njihovo državo vdira sekularizem. Spomnil je, da je kot papežev posebni odposlanec aprila letos ob tej pomembni obletnici vodil nekatere slovesnosti. Pri tem je poudaril, da je šlo za nekakšno dopolnitev tega, kar je manjkalo ob 1000-letnici. Takrat je bil namreč papežu Pavlu VI. zaradi politične situacije v državi onemogočen obisk Poljske, čeprav si ga je zelo želel. Torej bo šlo skoraj za nekakšno nadaljevanje tega praznovanja izpred 50 let – doda kardinal. V prvi vrsti bo to zahvalna slovesnost; papež se bo skupaj s pastirji in verniki na Poljskem zahvalil za teh tisoč let krščanske vere in tudi za to, kar se je zgodilo v preteklih 50 letih: ponovna svoboda in možnost, da svobodno izrazijo svojo vero.

Cerkev na Poljskem še vedno močna, živa, pričuje vero

Po kardinalovih besedah je Cerkev na Poljskem tudi danes še živa in v povezanosti s svojimi pastirji še naprej pričuje vero tudi v sedanjih spremenjenih okoliščinah: „Še vedno je veliko dobrih družin in mladih, ki si prizadevajo za formacijo in krščansko življenje; še vedno obstajata misijonarski zagon in želja po apostolatu, odločitve za duhovništvo in redovništvo. Vendar pa so tudi Poljaki poklicani odgovoriti na nove izzive, predvsem na sekularizem, torej na to, da bi živeli kakor da Bog ne obstaja. V tem smislu bo morala biti Cerkev na Poljskem ustvarjalna in odprta, da bo našla nove odgovore na te nove težave.“

Taborišče – kraj groze, bolnišnica – kraj bližine ljudem, ki trpijo

Ob koncu pogovora pa je kardinal Parolin omenil še obisk Auschwitza, Birkenaua in pediatrične bolnišnice. Poudaril je, da je papež že od vsega začetka želel obiskati te kraje. Prva dva je državni tajnik poimenoval 'kraj groze'; šlo bo predvsem za molitev, za tiho povabilo – sveti oče namreč tam ne bo imel nagovora, saj je na takih krajih tišina bolj zgovorna od besed. Bolnišnica pa je kraj bližine ljudem, ki trpijo. Papež pogosto poudari, da mora biti Cerkev blizu tistim, ki so preizkušani in obisk bolnih otrok ima gotovo ta pomen. Pri tem je kardinal spomnil še na besede svetega očeta v pediatrični bolnišnici v Mehiki, ko je govoril o 'terapiji ljubezni'. „Tudi na Poljskem bo gotovo uporabil to isto terapijo in nas povabil, naj enako storimo tudi sami v odnosu do teh otrok in do tistih, ki trpijo.“

Vir: Radio Vatikan

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...