
Novinarka Urška Hrast
Pregled domačih dogodkov minulega tedna
| 30.07.2016, 00:30
Veselje, ki ki odmeva iz src mladih, zbranih na Svetovnem dnevu v Krakovu na Poljskem, je vsaj delno zasenčilo vse več terorističnih napadov, ki se dogajajo po svetu. Prav zaradi tega se je tik pred vladnimi počitnicami sestal svet za nacionalno varnost. Premier Cerar ugotavlja, da morajo vladni in obveščevalni resorji delovati usklajeno, da pa varnost v državi za zdaj ni ogrožena. Vlada z novelo zakona o preprečevanju nasilja v družini uvaja nove opredelitve nasilja in družinskih članov. Pred slovesnostjo ob Ruski kapelici ekumensko srečanje in kulturne prireditve. Naši olimpijci in paraolimpijci so že na poti v Brazilijo.
PREGLED DOMAČIH DOGODKOV OD 22. 7. DO 29. 7. 2016
CERKEV
Svetovni dan mladih
V Krakovu na Poljskem poteka Svetovni dan mladih, ki se ga udeležuje tudi več kot 500 Slovencev, med njimi prvič Nejc Povirk, ki je takole zbral vtise še preden so se prvič srečali s papežem Frančiškom. »Najbolj me fascinira to, kako se milijon, dva milijona mladih dobi na enem mestu in skupaj slavi Boga. To je občutek svetovne Cerkve, ki te ne more pustiti nedotaknjenega. Ta trenutek potem vpliva na tvoje življenje doma, da lažje živiš kot kristjan, na faksu, v šoli ali službi.«
Z mladimi je tudi pomožni ljubljanski škof Anton Jamnik, ki je za udeležence pripravil kateheze. Ob tem povejmo še, da papež po tradiciji pošlje telegrame vsem predsednikom držav, nad katerimi potuje njegovo letalo. Frančišek je med letom v Krakov prečil tudi Slovenijo, v telegramu predsedniku Borutu Pahorju pa je zapisal, da nad naš narod kliče obilje Božjega blagoslova.
Pred slovesnostjo ob Ruski kapelici ekumensko srečanje in kulturne prireditve
Začenjajo se prireditve ob 100-letnici Ruske kapelice pod Vršičem. V Ljubljani je bilo v petek ekumensko srečanje predstavnikov katoliške ter ruske in srbske pravoslavne Cerkve. Sešli so se ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore, vodja urada za zunanje zadeve pri moskovskem patriarhatu, metropolit Hilarion kot predstavnik ruske pravoslavne cerkve ter zagrebško-ljubljanski metropolit Porfirije Perić kot predstavnik srbske pravoslavne cerkve. Sporočilo ekumenskega srečanja je poslanstvo miru in dialoga med vsemi tremi cerkvami.
V kranjskogorski cerkvi pa je bila sveta maša s pravoslavno molitvijo, ki se je je udeležila 21-članska delegacija ruske pravoslavne Cerkve. Slovenija se je sicer ves minuli teden intenzivno ukvarjala z obiskom ruskega predsednika Vladimrija Putina, ki je prišel na slovesnost pod Vršič. Več o dogodku bomo poročali v prihodnji rubriki Od petka do petka. Vsekakor pa je bila tako z vidika varovanja kot tudi urejanja prometa za našo državo to zelo zahtevna naloga, so povedali predstavniki Policije. Usklajevanje med slovensko in rusko varnostno službo je trajalo ves mesec.
Obisk fatimske Marije romarice v Sloveniji ob 100-letnici fatimskih dogodkov zanimivo sovpada s 100-letnico postavitve ruske kapelice na Vršiču in z obiskom dveh ruskih delegacij v naši domovini. Marija je v Fatimi, med pogoji za dosego miru, naročila tudi molitev za Rusijo. Zato je ob tej priložnosti Združenje posvečenih Jezusovemu in Marijinemu srcu povabilo vse častilce fatimske Marije, da se povežejo v molitvi po tem namenu, najbolje ob Mariji romarici, ki je bila v preteklem tednu v Logu pri Vipavi.
Prvič praznik svete Marije Magdalene
V Katoliški Cerkvi smo prejšnji petek prvič obhajali praznik sv. Marije Magdalene. Kongregacija za bogoslužje in disciplino zakramentov je namreč pred dobrim mesecem njen godovni dan na papeževo željo povzdignila na raven praznika za vso Cerkev. Marija Magdalena je imela posebno vlogo, saj je bila prva priča, ki je videla Vstalega, in prva glasnica, ki je apostolom oznanila vstajenje Gospoda. Ta pomembnost se danes nadaljuje v Cerkvi, ki želi brez vseh razlik sprejeti moške in ženske katere koli rase, ljudstva, jezika in naroda, da bi jim oznanila veselo novico evangelija Jezusa Kristusa. Papež Frančišek je odločitev o prazniku svete Marije Magdalene sprejel ob jubileju Usmiljenja, da bi izpostavil pomembnost te ženske, ki je pokazala veliko ljubezen do Kristusa in ki jo je Kristus zelo ljubil.
Krištofovo nedeljo je zaznamovala tradicionalna misijonska akcija Miva. Po župnijah v Sloveniji je bil blagoslov vozil in prostovoljna nabirka za misijonska vozila. V akciji vozniki sodelujejo tako, da v zahvalo za vsak srečno prevoženi kilometer darujejo cent.
»Pomagali smo v 15 državah: Šrilanka, Madagaskar, Srednjeafriška republika, Zambija, Mozambik, Albanija, Malavi, Ukrajina, Togo, Brazilija, Salomonovi otoki, Senegal, Rusija, Bocvana, delno Srbija. Kupili smo 16 avtomobilov, 9 motornih koles, 3 kombiji, 2 čolna, ambulantno vozilo, delovni stroj, avtobus, pomagali pa smo tudi pri postavitvi radijske postaje,« je pojasnil narodni ravnatelj za misijone Stane Kerin in poudaril bistvo akcije. Celotna vrednost vozil je znašala skoraj 600 tisoč evrov.
SLOVENIJA
V času, ko Evropo in svet vsakodnevno pretresajo novi teroristični napadi, je varnostni položaj v Sloveniji v sredo preveril svet za nacionalno varnost. Premier Miro Cerar je položaj okoli nas in v svetu ocenil za resnično dramatičen in poudaril, da mora tudi naša vlada ostati budna ter še nadalje zagotavljati varnost v Sloveniji. Cerar je s člani sveta za nacionalno varnost preveril, ali še vedno dobro sodelujejo s sosednjimi in drugimi državami glede obveščevalnih in drugih dejavnosti. »Pomembno je, da vsi vladni resorji delujejo usklajeno in da tudi naši organi, obveščevalni in drugi delujejo usklajeno in v sodelovanju s sosednjimi državami in širše. Tu je bilo zaenkrat delo opravljeno dobro in tako pričakujem vnaprej.« Predsednik vlade meni, da stopnja ogroženosti naše države ostaja nizka.
Vlada bi izrecno prepovedala telesno kaznovanje otrok
Na zadnji redni seji pred počitnicami je vlada potrdila novelo zakona o preprečevanju nasilja v družini. Prepovedano bo telesno kaznovanje otrok, saj to ne more biti eden od vzgojnih ukrepov, je povedala resorna ministrica Anja Kopač Mrak. Širijo pa tudi opredelitev nasilja v družini: »Predlagamo, da se za nasilje šteje že grožnja s tovrstnim nasiljem; denimo kričanje 'ubil te bom', grožnja s telesno poškodbo, ustrahovanje, poniževanje. Kot psihično nasilje se dodatno opredeljuje razširjanje informacij o žrtvi, širimo tudi opredelitev ekonomskega nasilja, in sicer kot neizpolnjevanje obveznosti do družinskega člana. V zakonu dodajamo tudi novo obliko družinskega nasilja, to je zalezovanje.«
Z novelo želi vlada izboljšati delo državnih institucij pri obravnavi nasilja. Specialistka zakonske in družinske terapije dr. Tatjana Rožič iz Študijsko raziskovalnega centra za družino meni, da je na tem področju nujno potrebno multidisciplinarno sodelovanje. Predlog, da se tudi grožnja obravnava kot nasilje in da se prepove telesno kaznovanje, podpira, saj pri svojem delu opaža, da je to še vedno zelo prisotno v družinah. »To nas skrbi, saj le iz varnih in ljubečih družin izhajajo ljudje, ki pozneje kot odrasli ne škodijo drugim ali sebi. Raziskave kažejo, da so bili odrasli storilci nasilnih dejanj tudi sami žrtve nasilja v otroštvu. Če hočemo vzpostaviti zdravo in čustveno varno družbo, moramo poskrbeti za to, da iz družinskih odnosov izgineta vsakršna grobost in nasilje.«
Kot družinski člani bodo med drugim upoštevane tudi osebe v partnerskem razmerju, ter novi partnerji ali otroci družinskih članov. V praksi je namreč prihajalo do nasilja med osebami, ki so bile v določenem partnerskem ali intimnem razmerju, a jih ni bilo mogoče uvrstiti v nobeno od kategorij družinskih članov po veljavnem zakonu.
Kako okrepiti vse bolj skrhan socialni dialog, pa so razpravljali na seji Ekonomsko-socialnega sveta skupaj s premierjem Mirom Cerarjem. Ker se počutijo izključene iz priprave pomembnih zakonskih sprememb, predvsem ob obravnavi predlogov davčne in zdravstvene reforme, so seje dalj časa bojkotirali delodajalci, prav tako niso zadovoljni sindikati. Socialnim partnerjem bo treba dati možnost, da od začetka sodelujejo pri pripravi ključnih zakonov, je obljubil premier.
Sindikat delavcev migrantov je na Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu vložil pritožbo zoper Slovenijo, ker ni omogočila referendumov, ki so jih zahtevali delavci. S tem so se odzvali tudi na odločitev ustavnega sodišča, ki je zavrnilo njihovo pritožbo zoper odločitev predsednika državnega zbora Milana Brgleza, ki ni določil roka za zbiranje podpisov za referendum. V sindikatu poudarjajo, da jim je s tem bila kršena pravica do izražanja v referendumskem postopku. Predavatelj na Harvardu Klemen Jaklič je za Radio Ognjišče spomnil na odločitev ustavnih sodnikov iz leta 2013 v primeru olajšav, ki so jih imeli tako imenovani delavci migranti. Meni, da je bila takratna odločitev napačna, sprejeta prehitro ter da s včerajšnjo odločitvijo ustavni sodniki branijo že omenjeno napačno razsodbo.
»V pobudi delavcev migrantov piše in to dokazano, da so glede teh kolektivnih pobud različni predstavniki imeli različne namene. Nekateri so izpodbijali zaradi vsebine, nekateri zaradi nepokorščine, to kaže tudi različno število podpisnikov. Nekateri so bili proti temu zakonu, drugi niso bili proti in to je navedeno v pobudi in ustavno sodišče bi moralo, če bi v resnici utemeljilo to nekaj o tem navesti. Zgolj napisati, da je javno znano ni dovolj, še posej zato, ker v pobudi tudi piše, da je javno predstavnik teh delavcev migrantov povedal, da gre za nepokorščino glede nekega drugega zakona in ne glede teh šestih zakonov, ki so bili predlog pobud za referendum,« je pojasnil ddr. Jaklič.
V Bovcu 21. poletni tabor SDS
Na srečanju mestnih in občinskih odborov SDS na tradicionalnem letnem taboru stranke v Lepeni prejšnji konec tedna je zbrane nagovoril prvak SDS Janez Janša. Poudaril je, da Slovenija potrebuje politično silo, ki ve, zakaj je nastala, zakaj ostaja in, kaj je treba početi v prihodnje. Naslednje volitve bodo tekmovanje vizij, je napovedal in nagovor sklenil z oceno, da prihaja čas političnih sprememb. Poudarja, da bo prej kot čez dve leti potrebno biti konkurenčen z idejami in programi.«Zaradi poti, ki je bila prehojena, zaradi trikov, ki so jih uporabili in so propadli, zat, ker smo še vedno tu, bodo naslednje volitve tekmovanje vizij.« Janša ocenjuje, da bodo prihodnji meseci in leta v Evropi bistveno bolj viharni, kot so bili v preteklosti, pa tudi drugod se marsikaj dogaja, kar bo svet naredilo drugačen. V zadnjih dveh letih so se po njegovih besedah stvari dramatično spremenile predvsem zaradi napak pri migrantski politiki in odgovorih na finančno krizo.
Paloma končno prodana?
Paloma je podpisala pogodbo o dokapitalizaciji v višini 18,2 milijona evrov z zasebnim slovaškim finančnim skladom Eco-Invest. V družbi v Sladkem Vrhu so s podporo Evropske banke za obnovo in razvoj zaključili eno največjih investicij v proizvodnjo v zadnjih 30 letih. S posodobitvijo enega od skupno štirih papirnih strojev bodo povečali proizvodne zmogljivosti za okoli 200 ton papirja mesečno, hkrati pa prihranili 20 odstotkov energije.
Gorenje pa postaja, kot kaže, vse bolj japonsko. Japonci lahko do 30. septembra skrbno pregledujejo dokumente Gorenja, nato pa se bodo odločili, ali bi ga prevzeli oziroma povečali delež v njem. Panasonic ima v lasti 10,74 odstotka Gorenjevih delnic in se je ob sklenitvi strateškega partnerstva leta 2013 zavezal, da v obdobju petih let svojega deleža ne bo povečal nad 13 odstotkov brez predhodnega pisnega soglasja Gorenjeve uprave in nadzornega sveta.
DRUŽBA
Upanje za Slovenijo
Vodja poslanske skupine N.Si Matej Tonin je predstavil knjigo z naslovom Upanje za Slovenijo. V njej je strnil svoja razmišljanja o tem, kaj je šlo v zadnjih 25 letih v Sloveniji narobe in kje so rešitve. Med drugim predlaga uvedbo dvostebrnega pokojninskega sistema, po katerem bi v osnovi imeli vsi enake pokojnine. »To je 600 evrov. Na koncu govorim še o pravičnosti, in sicer, kaj je treba storiti, da bi bilo v državi več pravičnosti. Mislim, da je treba spremeniti volilni sitem iz sedanjega proporcionalnega v kombiniranega, reformirati je treba sodstvo, predvsem odpraviti socialistično zapuščino in zagotoviti vzdržne javne finance.«
Knjigo je, kot je dejal, pisal za vse, ki jih zanimata družba in stanje v Sloveniji, razmišljanja in rešitve, ki jih je predstavil, pa bo skušal udejanjiti tudi preko svoje stranke v parlamentu. Izšla je pri Inštitutu dr. Janeza Evangelista Kreka, recenziji k njej sta napisala nekdanji šolski minister Žiga Turk in prvi šolski minister Peter Vencelj.
Srečanje družin Aninega sklada
Ustanova Anin sklad, ki združuje družine z več otroki, je prejšnji konec tedna v Dolenjskih Toplicah pripravila tradicionalno že 18. poletno srečanje družin. Prišlo je več kot 450udeležencev iz približno 55 družin. Druženje se je začelo s sveto mašo, ki jo je daroval salezijanski inšpektor Janez Potočnik. V pridigi je spregovoril o moči božjega usmiljenja in pomenu molitve, ki daje moč slehernemu, ki se ji prepusti in tako nagovori Gospoda. V izjavi tudi za naš radio, pa je Potočnik poudaril pomen družine. »Meni osebno se izredno pomenljivo zdi to, da se je Bog v Jezusu Kristusu rodil v družino. Ni mu bilo dovolj, da bi imel samo mater ali samo očeta, hotel je imeti družino, Marijo, Jožefa, pa četudi samo kot krušnega očeta, skrbnika. Drug tak primer v evangeliju je prvi čudež na svatbi v Kani Galilesjki, to je začetek družinskega življenja. Bog na poseben način ceni družinsko življenje. Za postarano Evropo je samo družina rešitev.«
Počitnice z biseri
V prostorih novega župnišča v Portorožu poteka tradicionalno letovanje Slovenske Karitas Počitnice Biserov. To so počitnice za 156 otrok in mladostnikov, ki ali prejemajo človekoljubno pomoč ali se soočajo z različnimi ostalimi stiskami. V bližnji Sončni hiši pa se družijo družine, ki jih tarejo ali finančne ali kakšne druge težave. Letos na Počitnicah Biserov iščejo dobre lastnosti in močne točke vsakega udeleženca. Svojo neprecenljivo vrednost otroci spoznavajo tako na plaži ob kopanju, plavanju, kot tudi prek dramske igre, pogovornih delavnic in velike igre dneva, ustvarjalnih delavnic, ob izkušnjah različnih gostov, veselih večerov ter tudi prek pogovora z animatorji - mladimi prostovoljci in voditelji. Teh je letos skupaj 87.
ŠPORT
Olimpijske igre v Riu de Janeiru se bodo začele že čez slab teden. Glavnina naše reprezentance, ki se je pred odhodom predstavila minuli petek v Kopru, bo v Brazilijo prispela v prihodnjih dneh. Srečno pot sta jim ob tej priložnosti zaželela tudi predsednik republike Borut Pahor in prvi mož Olimpijskega komiteja Slovenije Bogdan Gabrovec. Pred uradnim začetkom odmevajo prepovedi nastopa za nekatere ruske športnike, ki so bili vpleteni v dopinške afere v preteklosti. Športni filozof Milan Hosta je spomnil, da to ni nekaj novega, saj so veliki režimi svoj nacionalni prestiž vselej uveljavljali tudi prek športa. Preseneča ga le, da so v času, ko se dogaja veliko premikov v mednarodni politiki, na tapeti prav Rusi. O čistosti profesionalnega športa, tako Hosta, ni mogoče govoriti, čeprav to ne pomeni, da vsi športniki jemljejo nedovoljena poživila. »Mnogi, sploh tisti, ki so najvišje, jemljejo substance, ki še niso na listi, potem to pomeni, da so čisti, ker gre zgolj za neko legalistično logiko. Ko pa bodo na listi, bodo pa prepovedane.«
*****
Domžale in Maribor sta v 3. krogu kvalifikacij za evropsko nogometno ligo iztržila ugodna izida. Nogometaši Domžal so v Ljubljani premagali sloviti West Ham z 2:1. Dvakrat je zadel Matic Črníc. »Mi smo se res dobro pripravili na West Ham. Izpolnili smo vse, kar smo se dogovorili v slačilnici. Moja zadetka sta pika na i trdega dela cele ekipe. Mi smo se dogovorili, da se ne smemo povleči nazaj in mislim, da nam je to dobro uspelo.« Še neporažene Domžale so bile uspešne tudi na sedmi tekmi v sezoni. Prihodnji teden bodo gostovali na olimpijskem stadionu v Londonu.
Mariborčani so iztržili ugoden izid 1 proti 1 proti škotskemu Aberdeenu. Zadel je Milivoje Novaković. Škoti so bili nevarnejši, na vrata so streljali 19-krat, Maribor le sedemkrat. Jasmin Hndanovič je imel veliko dela v golu. Aberdeen mora na povratni tekmi v Ljudskem vrtu zadeti. Če bosta mreži mirovali, napreduje Maribor.
*****
Motokrosisti nadaljujejo nastope v svetovnem prvenstvu. Slovenski dirkač Tim Gajser, vodilni v skupnem seštevku elitnega razreda MXGP, je v najmočnejšem razredu v češkem Loketu prejšnjo nedeljo osvojil drugo mesto in še povečal naskok v SP. Italijan Antonio Cairoli zaostaja več kot 100 točk.
*****
Na Elizejskih poljanah se je v nedeljo končala Dirka po Franciji. Tretjo zmago v štirih letih si je prikolesaril Britanec Chris Froom iz moštva Sky. Od Slovencev je najvišje, na 54. mestu, dirko končal Jan Polanc, sedmi med mladimi kolesarji. Luka Pibernik je bil 102., Kristijan Koren pa 152. Slovenski kolesar italijanske ekipe Lampre-Merida Marko Kump pa je na dirki na Kitajskem nanizal nekaj odličnih rezultatov. Dobil je 9. in 10. etapo okoli jezera Qinghai, v 11. preizkušnji je zasedel tretje mesto.
*****
V novi sezoni Jadranske košarkarske lige Aba ne bosta nastopila ne slovenski prvak Helios ne ljubljanska Olimpija, ki je dobila posebno povabilo. Ljubljančani niso uspeli ugoditi vsem finančnim zahtevam vodstva tekmovanja in ligo zapuščajo prvič po 15 letih. Helios je tekmovanje odpovedal zaradi prenatrpanega urnika. Liga je mesti ponudila Kvarnerju in Zlatorogu. V petih letih, ko je Olimpija nastopala še med najboljšimi 16 ekipami Evrolige in tedaj zaigrala tudi v finalu Lige ABA, je najprej ostala brez evroligaške vstopnice, se oddaljila od vrha regije, zdaj pa je ne bo celo več v jadranski druščini.
*****
Dolgoletni reprezentančni kapetan in eden tistih slovenskih košarkarjev, ki se lahko pohvalijo z naslovom evropskega klubskega prvaka, Jaka Lakovič je tudi uradno končal svojo kariero in obrnil novo, trenersko stran v svoji športni zgodbi. Največji uspehi: prvak evrolige z Barcelono (2010), grški državni prvak s Panathinaikosom, španski državni prvak z Barcelono in evropski podprvak s slovensko mlado reprezentanco.
*****
Slovenski skakalci so na poletni veliki nagradi v smučarskih skokih na Poljskem na ekipni tekmi zasedli drugo mesto. Peter Prevc, Jaka Hvala, Robert Kranjec in Jurij Tepeš so zaostali le za Norvežani, tretji so bili Nemci.