Slavi KoširSlavi Košir
Marko ZupanMarko Zupan
Marta JerebičMarta Jerebič

Ustavno sodišče zavrnilo vse pobude delavcev migrantov

Slovenija | 21.07.2016, 16:45

Ustavno sodišče je zavrglo ustavno pritožbo delavcev migrantov proti odločitvi predsednika državnega zbora Milana Brgleza, da ne določi roka za zbiranje podpisov za razpis referendumov o šestih zakonih. Brgleza je novice vesel, delavci migranti so zaskrbljeni.

Ustavno sodišče je ocenilo, da so bile referendumske pobude delavcev migrantov uporabljene v nasprotju s svojim namenom in da pomenijo očitno zlorabo. V sklepu je spomnilo na svoje že sprejeto stališče, da se referendum ne sme uporabljati v protiustavne namene ter da ima predsednik parlamenta zato v začetni fazi referendumskega postopka pooblastilo in dolžnost preprečiti udejanjanja te pravice, če oceni, da gre za zlorabo. Ustavno sodišče je pobudnikom pojasnilo, da pravica do svobode izražanja ni absolutna. Zato njihovo zatrjevanje o poseganju vanjo, tako je dodalo, ne more vplivati na odločitev o zlorabi pravice do pobude volivcem za zbiranje podpisov, saj nobena zloraba pravice ne more uživati pravnega varstva.

Brgleza veseli, da je ustavno sodišče pritrdilo temu, da je treba zavarovati pravico do referenduma. Delavci migranti se, nasprotno, bojijo, da takšna odločba odpira vrata morebitnim drugačnim zlorabam v prihodnje. Po besedah odvetnika njihovega sindikata Davorja Ozmeca je ustavno sodišče posamezniku podelilo pristojnost odločanja o ustavnih pravicah, pri čemer proti njegovi odločitvi ni na razpolago pravnih sredstev.

Odzivi parlamentarnih strank

V koalicijskih SMC, DeSUS in SD pozdravljajo odločitev ustavnega sodišča. V SMC so delavce migrante hkrati pozvali, naj za doseganje svojih ciljev uporabijo pot dialoga. V DeSUS so ocenili, da delavci migranti za vložitev svojih pobud niso izkazali pravnega interesa. V SD so ugotavljali, da bo odločitev ustavnega sodišča nedvomno odpravila vprašanja o dopustnosti takšnih ravnanj. Od opozicijskih strank so se po odločitvi ustavnega sodišča za zdaj odzvali le v N.Si. Zapisali so, da odločitev ustavnega sodišča spoštujejo, in se osredotočili predvsem na problematiko obdavčevanja delavcev migrantov. Kot so zapisali, so v stranki v tem mandatu že predlagali spremembe zakona o dohodnini, s katerimi bi se splošna olajšava povečala na 7000 evrov. Da je negativno presenečen nad odločitvijo ustavnega sodišča, je na Facebooku zapisal nepovezani poslanec Andrej Čuš. Prepričan je, da je ustavno sodišče suspendiralo voljo ljudi. Kot je dodal, je treba odločitev spoštovati, a se z njo ne strinja.

Delavci migranti že z novima referendumskima pobudama

Sindikat delavcev migrantov je medtem v državni zbor vložil še dve pobudi za začetek postopka za razpis referendumov - o zakonu o ugotavljanju katastrskega dohodka in noveli zakona o dedovanju. Brglez bo tokrat določil rok za zbiranje podpisov, saj okoliščine, ki so spremljale vlaganje predhodnih referendumskih pobud, v primerjavi z zdajšnjima niso povsem primerljive. Rok za bo začel teči 1. septembra. Brglez ob tem sindikat poziva, naj preneha z izigravanjem pravne države.

Slovenija, Politika
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.