VIDEO/FOTO: Papež med križevim potom mladih: Kristjan, ki ne služi, zanika Kristusa
Svet | 29.07.2016, 19:48 Marjana Debevec
Papež Frančišek se je v petek zvečer drugič srečal z udeleženci svetovnega dneva mladih in skupaj z njimi zmolil križev pot. Pred premišljevanji vsake postaje so mladi s koreografijami uprizorili tisto skrivnost ter predstavili primer iz sodobnega časa, ki je pojasnjeval njeno uresničitev. Mladi so si ob tem podajali križ, ki je simbol svetovnega dneva mladih. Papež jih je spodbudil, naj se odpravijo na pot križa, ker edina premaga zlo in greh sveta.
Razmišljanja o skrivnostih križevega pota so različna dela usmiljenja, kot odgovor nanje pa so predstavili organizacije v svetu, ki jih uresničujejo. Omenimo na primer skupnost sv. Egidija, Cerkev v stiski, skupnost Cenacolo, sestre Matere Terezije, projekt Magdaleno, hospic in skupnost Barko. Dotaknili so se vprašanja lakote v svetu, migracij, brezdomcev, bolezni, zapornikov, sirot, težkih dvomov in padcev vseh vrst ter spodbujali k delom usmiljenja, ljubezni in molitvi.
Papežev nagovor je bil močan. Na začetku je ponovil vprašanje mnogih ljudje današnjega časa, namreč: Kje je Bog, če toliko nedolžnih ljudi trpi? In odgovoril: Jezus je v teh ljudeh. »Ko je umrl na križu in se predal v Očetove roke je nase vzel, z ljubeznijo, ki se daruje, vse naše fizične, duhovne in moralne rane«. On sam se je poistovetil z našimi trpečimi brati in sestrami. »Nocoj Jezus in mi skupaj z njim na poseben način z ljubeznijo objemimo sirske brate, ki so pobegnili pred vojno.«
Križev pot, ki ga je zmolil z mladimi, je približal 14 del usmiljenja. »Brez usmiljenja, jaz, ti, mi vsi ne moremo storiti nič«, je zatrdil.
Nato se je najprej osredotočil na telesna dela usmiljenja. V vseh izključenih, zapornikih, bolnih, brezposelnih, beguncih, preganjanih najdemo našega Boga, se dotaknemo Gospoda, je zatrdil Frančišek. Po teh delih bomo namreč sojeni.
Nato pa je spregovoril tudi o duhovnih delih usmiljenja, med katerimi so odpuščati, prenašati nadležneže, tolažiti dvomljivcem in tako naprej. »Danes človeštvo potrebuje može in žene, še posebej mlade, kot ste vi, ki ne želijo živeti svojega življenja le na pol; mlade, ki so pripravljeni uporabiti svoje življenje za zastonjsko služenje najbolj ubogim in šibkim«, jim je dejal in še: »Če nekdo, ki se imenuje kristjan, ne živi, da bi služil, njegovo življenje ne služi ničemur. S svojim življenjem zanika Kristusa«, je bil odločen Frančišek in dejal, da Gospod želi, da mladi postanejo znamenje njegove usmiljene ljubezni za naš čas in konkreten odgovor na potrebe in trpljenje človeštva.
Da bi dosegli ta cilj, pa jim predlaga pot križa. »Pot križa je pot sreče, saj sledimo Kristusu vse do konca, v najbolj dramatičnih okoliščinah vsakdanjega življenja.« Pot križa pa je po njegovih besedah tudi edina, ki premaga greh, zlo in smrt, ker se konča v Kristusovem vstajenju.
Ne veliki petek so se mnogi apostoli žalostni vrnili na svoje domove. Papež pa je mladim v izziv postavil vprašanje, kako se želijo vrniti nocoj domov in se srečati sami s seboj. O tem naj bi premislili in si sami odgovorili.