Papež molil pred ikono Marije na Jasni Gori
Papež v Čenstohovi
Cerkev po svetu | 28.07.2016, 12:33 Marta Jerebič
Papež Frančišek je dopoldan preživel v Čenstohovi, kjer je daroval mašo ob 1050. obletnici krsta Poljske. Tamkajšnji Črni Mariji je poklonil zlato vrtnico. Gre za običajno darilo papežev ob obisku tega marijanskega svetišča na Jasni Gori, ki ga je Janez Pavel II. leta 1997 razglasil za poljsko narodno svetišče. Slovesnosti se je udeležilo več sto tisoč ljudi, med njimi tudi poljski predsednik države in predsednica vlade ter drugi visoki predstavniki oblasti. Frančišek je Poljake pozval, naj ustvarjajo občestvo z vsemi, naj se ne izolirajo ali postavijo nad druge. Želja po oblasti, po veličini in vidnosti je sicer usodno človeška in je velika skušnjava, ki se želi vtihotapiti povsod. Nasprotno pa je darovanje drugim, odpravljanje razdalj, življenje v majhnosti odlično božje.
Bog nas rešuje tako, da postane majhen, blizu in konkreten. K taki drži so, tudi kot Cerkev, poklicani vsi: »Poklicani smo poslušati, se vključiti in biti blizu drugim, deliti veselje in napore ljudi, da bo Evangelij bolj dosleden v svetu ter bo obrodil večji sad: da se bo pozitivno širil, preko prosojnosti življenja,« je papež dejal v pridigi in pri tem za zgled postavil Marijo: »Naj vam ona še naprej nakazuje pot, v življenju naj vam pomaga tkati ponižno in preprosto nit Evangelija … Marija naj v vas vlije željo po tem, da bi šli preko krivic in ran preteklosti ter bi gradili občestvo z vsemi, ne da bi kadarkoli podlegli skušnjavi, da bi se izolirali in uveljavili.«
Kot je še dejal papež, Marija zna doumeti težke trenutke ter poskrbeti diskretno, učinkovito in odločno. Ni gospodarica niti protagonistka, ampak Mati in služabnica. »Prosimo za milost, da bi vzeli za svojo njeno občutljivost, njeno domišljijo v služenju tistim, ki so v stiski; lepoto razdajanja življenja za druge, brez pristranskosti in razlik. Ona, razlog našega veselja, ki prinaša mir sredi obilice greha ter zmede zgodovine, naj nam izprosi preobilico Duha, da bi bili dobri in zvesti služabniki.«
Papež je ob tem pozval Poljake, naj tako kot Marija delujejo v majhnosti in spremljajo od blizu, s preprostim in odprtim srcem.
Za zgled jim je postavil tudi sinove in hčere poljskega naroda, med drugim sv. Janeza Pavla II. in sv. Favstino Kowalsko, pa tudi družine, ki so vero prenašale iz roda v rod. »Preko teh 'kanalov' svoje ljubezni je Gospod storil, da sta vsa Cerkev in celotno človeštvo dobila neprecenljive darove. Pomenljivo je, da ta obletnica krsta vašega naroda sovpada prav z jubilejem Usmiljenja,« je še dejal papež.