Štefan IskraŠtefan Iskra
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Meta PotočnikMeta Potočnik
Rojaki po svetu (foto: Svetovni slovenski kongres)
Rojaki po svetu

Prizadevanja rojakov za samostojno Slovenijo

Slovenija | 20.06.2016, 20:50 Matjaž Merljak

Med Slovenci po svetu, še posebej med politično emigracijo po drugi svetovni vojni, je tlela močna želja po koncu komunističnega režima v njihovi domovini in po rojstvu demokracije. Zato so podprli prebujanje narodne zavesti, priprave na plebiscit decembra leta 1990, korake do samostojnosti in nagovarjali vplivne politike in vlade držav, v katerih živijo, naj čim prej priznajo Slovenijo.

Rojaki iz Avstralije so se povezali v Slovenski narodni sveti Viktorije, ki je sestavni del Avstralske konference Svetovnega slovenskega kongresa. Molili so za domovino, pisali pisma oblasti v Sloveniji in v Avstraliji, razpošiljali peticije za priznanje, delali nabirke za pomoč samostojni Sloveniji ... "Mnogi Slovenci v Avstraliji smo dali vse od sebe in končno - samostojne Slovenije smo se nadvse veselili," je v Zlati knjigi o osamosvojitvi Slovenije - Slovenski rojaki v podporo svobodi napisala Jožica Gerden iz Avstralije.

Tudi rojaki v Nemčiji so stalno spremljali dogajanje v domovini. Povezali so se med seboj v skupine, ki jih do tedaj še ni bilo; intenzivno so javno delovali in prepričevali nemško družbo in politike o pravilnosti slovenske odločitve ter nenazadnje zbirali materialno pomoč in jo pošiljali v Slovenijo. "Ena od zasnovanih oblik pomoči, ki bi prišle v poštev v najhujšem primeru, je bil predlog popolnega izpraznjenja matične države v obliki prebega vsega prebivalstva v tujino," je navedeno v spominih Boštjana Dvořaka iz Zlate knjige o osamosvojitvi Slovenije.

Zanimive spomine na dogodke konec junija 1991, ko je hkrati s Slovenijo rojeval tudi Svetovni slovenski kongres, je zapisala Avguština Budja, ki je bila predstavnica Švedske na ustanovnem kongresu SSK v Cankarjevem domu v Ljubljani. Tu jo je došla desetdnevna vojna, do sina in vnukinje, ki ju je postila pri mami v Prlekiji, se je povezovala prek Švedske. Piše še, da so se po vrnitvi na Švedsko pridružili demonstracijam v podporo mednarodnega priznanja Slovenije.

Sonja Snoj v Zlati knjigi o osamosvojitvi Slovenije piše, da so bili argentinski rojaki - izseljenci in njihovi potomci - srečni, da so bili deležni zgodovinskega mejnika. Praznovali so z velikim veseljem in navdušenjem, sprožili so gibanje s široko razvejanimi akcijami v podopro mladi državi. V času vojne in prizadevanj za diplomatsko priznanje so navezovali stike s pomembnimi osebnostmi argentinske družbe in Argentina je kot prva latinoameriška država Slovenijo priznala že 16. januarja 1992.

Slovenija v svetu Jožeta Osane je odmevala na praznovanju slovenske samostojnosti v Torontu v Kanadi. Marija Ahačič Pollak v Zlati knjigi piše, da je bila organizacija edinstvene prireditve dokaz, da torontski Slovenci veliko zmorejo. "Vse je bilo v najlepšem redu, le prostora je bilo bolj malo, saj se je v dvorano s 750 registrianimi stojišči stisnilo več kot 1000 gostov. Pa vendar nihče ni prigovarjal."

Več o zapisih rojakov iz "Zlate knjige" tudi v našem prazničnem programu v noči med 24. in 25. junijem 2016, in sicer po 3. uri ponoči.

Slovenija, Radijski utrip, Oddaje
Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv) Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv)

Kaj bo škof Jamnik podaril Trumpu?

Oči svetovne javnosti so danes uprte v Washington, kjer bo republikanec Donald Trump prisegel na položaj predsednika ZDA, ki ga je zasedal že med letoma 2017 in 2021. Slovesnosti bodo potekale ves ...

Dr. Bogomil Ferfila in dr. Božo Cerar z novinarko Heleno Križnik (photo: Rok Mihevc) Dr. Bogomil Ferfila in dr. Božo Cerar z novinarko Heleno Križnik (photo: Rok Mihevc)

O miru po Trumpovo in še čem…

Donald Trump je že prvi dan svojega drugega mandata na čelu ZDA podpisal vrsto izvršnih odredb in ukazov. Če bo izkoristil minimalno prevlado republikancev v kongresu, lahko marsikaterega uzakoni, ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...