Finančni ministri Evropske unije ob robu srečanja v Bruslju tudi o brexitu
Svet | 12.07.2016, 15:37
Posledice odločitve o izstopu Velike Britanije iz Evropske unije še naprej tehtajo udeleženci različnih srečanj v Bruslju. Včeraj so o tem razpravljali finančni ministri držav območja z evrom, prav tako je bil brexit tema današnjega zajtrka vseh finančnih ministrov Evropske unije. Ti so pozneje po pričakovanjih potrdili oceno Evropske komisije, da Španija in Portugalska nista učinkovito ukrepali za znižanje čezmernega proračunskega primanjkljaja, s čimer je začel teči postopek za uvedbo kazenskih ukrepov proti državama.
Finančni ministri držav območja z evrom so opozorili na veliko negotovost, ki bi jo odločitev Velike Britanije o izstopu iz povezave lahko imela za evropsko gospodarstvo. Bojijo se, da bi to lahko vplivalo na zmanjšanje rasti tako v Evropski uniji kot tudi v območju evra. Pri tem je bilo znova slišati pozive vladi v Londonu po čimprejšnji razjasnitvi položaja. "Potrebujemo jasnost o prihodnjih odnosih med Evropsko unijo in Veliko Britanijo, da bi se izognili negotovosti. Mislim, da je predvsem v interesu Velike Britanije, da pride do te jasnosti. Če vlagatelji in potrošniki česa ne marajo, je to negotovost. Brez sprožitve postopka skladno s 50. členom lizbonske pogodbe ne bo prišlo do pogajanj med Evropsko unijo in Veliko Britanijo," je poudaril predsedujoči evroskupini Jeroen Dijsselbloem pred današnjim sestankom vseh finančnih ministrov Evropske unije.
Ti so med drugim odločali tudi o oceni Evropske komisije, da Portugalski in Španiji v priporočenem roku ne bo uspelo odpraviti čezmernega javnofinančnega primanjkljaja, ki je v preteklih dveh letih presegal najvišjo dovoljeno mejo treh odstotkov bruto domačega proizvoda. Ugotovili so, da sta državi kršili fiskalna pravila. Zdaj imata možnost, da predložita dejstva in pokažeta, kaj nameravata storiti. Od tega, na kakšen način bosta utemeljili svoje obrazložitve, bo odvisna smiselna pot naprej. Obsegala bi lahko kazni ali zgolj določene zaveze.