Papež za argentinski časopis o Benediktu XVI., odnosu do predsednika in ultrakonzervativcev
Cerkev po svetu | 05.07.2016, 10:01
Nedavno je argentinski časopis La Nacion objavil intervju s papežem Frančiškom. Na isti dan je v Vatikanu potekala slovesnost, namenjena zaslužnemu papežu Benediktu XVI. ob njegovi 65. obletnici duhovniškega posvečenja. Papež Frančišek ga je v intervjuju opredelil kot 'revolucionarja'. Poudaril je, da je bila »njegova velikodušnost brez primere. Njegova odpoved ni bila povezana z osebnimi vprašanji. Šlo je za vodstveno dejanje. Njegovo zadnje vodstveno dejanje.« Glede zdravstvenega stanja zaslužnega papeža pa je papež Frančišek pojasnil, da sicer težje hodi, njegov um in spomin pa sta neokrnjena, popolna.
Nobene težave z argentinskim predsednikom. Papež ne mara konfliktov
V nadaljevanju intervjuja je sveti oče spregovoril o stvarnosti Argentine, posebej glede odnosa med papežem in predsednikom Mauriciem Macrijem. Le-tega namreč argentinsko politično mnenje označuje kot hladnega, odmaknjenega. Papež Frančišek je odgovoril, da s predsednikom nima nobenega problema ter da ne mara konfliktov. Dodal je, da se mu zdi Macri plemenita oseba, iz dobre družine, ter pojasnil, da je sicer res z njim v preteklosti enkrat prišel v spor – vendar, kot je poudaril, je bilo to samo enkrat, v Buenos Airesu, ko je bil tamkajšnji nadškof, Macri pa je bil šest let vodja mestne vlade. O ostalih težavah sta se pogovorila ter jih razrešila zasebno in ta dogovor glede diskretnosti sta oba spoštovala, je še poudaril papež Frančišek in zagotovil, da osebno predsedniku Macriju nima kaj očitati.
O srečanju s Hebo de Bonafini, voditeljico združenja Matere s trga de Mayo
Zatem je papež odgovoril na vprašanje glede dejstva, da je v avdienco sprejel Hebo de Bonafini – gre za voditeljico združenja Matere s trga de Mayo. V preteklosti je kritizirala svetega očeta in ga obtožila, da je sodeloval z vojaškim režimom, kasneje pa je javno priznala, da se je motila. Po papeževih besedah je bila ta avdienca »dejanje odpuščanja. Ona me je prosila odpuščanja in jaz ji ga nisem odklonil, saj se odpuščanja nikomur ne odreče,« je pojasnil in dodal: »Tej ženi so umorili dva sinova. In jaz se poklonim, pokleknem pred tako velikim trpljenjem. Ni pomembno, kaj je rekla o meni. In vem, da je v preteklosti rekla strašne stvari.«
Vatikanski tiskovni urad edini papežev tiskovni predstavnik
Glede govoric, da naj bi bil v Argentini prisoten tudi vatikanski tiskovni predstavnik, ki ni Tiskovni urad Svetega Sedeža, je papež Frančišek odgovoril: »Ne obstajajo drugi uradni tiskovni predstavniki, ne v Argentini, ne v drugih državah. Ponavljam: vatikanski Tiskovni urad je edini papežev tiskovni predstavnik.«
Scholas Occurentes
Eno od vprašanj se je nanašalo na Scholas Occurentes, zasebno fundacijo, ki deluje na področju formacije mladih. Priznal jo je tudi Sveti sedež, začela pa se je v Buenos Airesu pred več kot 15 leti na pobudo takratnega nadškofa Bergoglia. Nedavno je namreč papež vodilne v omenjeni organizaciji pozval, naj ne sprejemajo denarnih donacij s strani vlade. Kot je pojasnil v pogovoru za dnevnik La Nacion, ni šlo za odločitev proti Macrijevi vladi. Zagotovil je, da je ta interpretacija popolnoma napačna ter dodal, da »nikakor ni meril na vlado.« Odgovornim je le, z ljubečo pozornostjo, povedal to, kar bi jim lahko pomagalo, da bi se izognili morebitnim napakam pri upravljanju Fundacije. »Sam še naprej verjamem – pojasni papež – da nimamo pravice prositi za denar argentinske vlade, ki mora razrešiti toliko socialnih problemov.«
Želim Cerkev, ki bo odprta in razumevajoča
Ob koncu pogovora, odgovarjajoč na vprašanje glede »ultrakonzervativcev v Cerkvi,« papež Frančišek razloži: »Oni opravljajo svoje delo in jaz opravljam svojega. Želim Cerkev, ki bo odprta, razumevajoča, ki spremlja ranjene družine. Oni rečejo vsemu ne. Jaz grem naprej po svoji poti. Ne režem glav. To mi ni bilo nikdar všeč. Ponavljam: odklanjam konflikt.«
Vir: Radio Vatikan