Gaiser: Napetost med povezavo in Turčijo je zelo neprijetna
Svet | 03.06.2016, 16:52
Odnosi med Evropsko unijo in Turčijo postajajo vse bolj napeti. Za to je v tem tednu najprej poskrbela Ankara, ki je začela groziti, da bo prekinila dogovor z Brusljem o upravljanju tokov prebežnikov, če ne bo prišlo do ukinitve vizumov za turške državljane. Naj o tem dvakrat premisli, jo je nato pozvala Evropska komisija. Olja na ogenj je prilila še Nemčija - parlament v Berlinu je namreč sprejel resolucijo, v kateri je priznal genocid nad Armenci v Otomanskem cesarstvu med prvo svetovno vojno.
Predsednik Slovenskega panevropskega gibanja Laris Gaiser je prepričan, da drvimo proti kaotični situaciji, ki jo bomo težko obvladali. "Turčija za nas ni pomembna le zaradi migracijske krize, ampak zaradi Sirije, zaradi ravnovesja moči na Bližnjem vzhodu. Turčija ni samo partnerica Evropske unije, ampak je tudi članica in zaveznica v Natu. Vse, kar se v tem trenutku dogaja, je zelo neprijetno." Gaiser je prepričan, da nihče ni verjel Turčiji, da bo zadržala tok prebežnikov za vedno, ampak dokler bo zadostoval denarni tok, ki ji ga pošiljamo. Spomnil je še, da je ukinitev vizumov vprašanje, ki je vselej na mizi. "Tega nismo dali Rusiji, tega verjetno ne bomo dali Turčiji. Premalo je varnostnih ukrepov v tem trenutku, da bi lahko rekli, da smo na varni strani, če odpremo vse te vizumske režime."
Gaiser težavo vidi v turškem predsedniku Recepu Tayyipu Erdoganu. "Erdogan je popolnoma spremenil način vladanja in pristopa v mednarodnih odnosih, Začel ga je zaostrovati z vsemi." Evropska unija, ZDA in Rusija bodo, tako Gaiser, začele pritiskati na Turčijo, da bo prišlo do zamenjave vodstva. "Ali je to mogoče, ne vem. A zagotovo se Erdogan tega zaveda, zato zaostrovanje in zato tudi znižanje ravni demokracije znotraj same Turčije."
Kot obliko pritiska Gaiser razume tudi resolucijo, ki jo je sprejel nemški parlament. "Tega nisem pričakoval, a to je zelo boleče za Turke, zato bodo reagirali." Gaiser je še dodal, da je zgodovina takšna, kot je. "Genocid je bil. Pika." Po njegovih besedah tega ne bo spremenila nobena resolucija. V Društvu Evropska Slovenija so medtem pozvali naše oblasti, naj se Slovenija pridruži 30 državam, ki so obsodile genocid nad armenskim ljudstvom. Kot so zapisali, resolucija ni pomembna samo zaradi preteklosti, ampak tudi zdajšnjega trenutka in prihodnosti. "Živimo namreč v času, ko so različne narodnostne, verske ali kako drugače opredeljene manjšine v mnogih delih sveta znova izpostavljene načrtnemu in sistematičnemu množičnemu preganjanju in uničevanju. Državni zbor bi moral slovenski zunanji politiki z resolucijo naložiti, da te nevarnosti ter tudi ostale očitne in grobe kršitve univerzalnih človekovih pravic po svetu pozorno spremlja ter nanje javno opozarja z ustrezno mero samozavesti in odločnosti."