Odstopil minister za finance Dušan Mramor, v opoziciji že pozivi za predčasne volitve
Slovenija | 13.07.2016, 14:54
Vlado Mira Cerarja je v manj kot dveletnem mandatu danes zapustil že osmi minister. Za ta korak se je finančni minister Dušan Mramor odločil iz osebnih razlogov. Pojasnjevati jih ni želel, je pa napovedal, da se vrača v profesorske vode. Premier Cerar, ki pred meseci ponujenega odstopa Marmorja ni želel sprejeti, češ, da je nepogrešljiv člen koalicije, danes poudarja, da bo vlada tudi brez Mramorja sledila zastavljenim ciljem. Odhaja pa tudi državni sekretar Metod Dragonja.
Če je predsednik vlade po aferi izplačil dodatkov za stalno pripravljenost na fakultetah, te je prejemal poleg aktualne ministrice Maje Makovec Brenčič tudi minister Mramor dejal, da finančni minister svoje delo opravlja požrtvovalno in uspešno, zato bi njegov odstop lahko škodoval interesom Slovenije, je danes ploščo obrnil: „Poleg stabilizacije javnofinančnih in gospodarskih razmer, s čimer se je država izvila iz primeža groženj s prihodom trojke, je Slovenija napredovala tudi na lestvicah mednarodne konkurenčnosti, vse to pa se pozna na nižji ceni financiranja za gospodarstvo in državljane. Vlada je torej dosegla veliko in za to ima po veliko zaslug prav dr. Mramor in ministrstvo za finance.“
Kar naenkrat minister Mramor ni več pomemben, vodenje financ pa je Cerar zaupal ministrici po strankarski liniji Alenki Smerkolj – vsi torej iz kvote SMC. Sicer naj bi finančno ministrstvo na lastno željo zapustil tudi državni sekretar Metod Dragonja, ki je bil zelo na udaru zaradi političnega kupčkanja v Luki Koper. Odhod Dragonje je potrdil tudi premier Cerar. Dodal je, da bodo njegovo željo upoštevali. Minister Mramor ne vidi strokovnega razloga, da bi Dragonja odstopil. „So bili pa veliki pritiski. Urejanja zadev na področju upravljanja z državnim premoženjem je tudi politično zelo izpostavljeno. Strokovnih razlogov za njegov odstop pa ni,“ je še poudaril Mramor.
Odstopljen minister Mramor tudi na dodatno vprašanje o osebnih razlogih za odhod ni želel odgovarjati med tem, kar šteje kot uspeh pa spomnil na konsolidacijo javnih financ in na edino reformo te vlade, mini davčno reformo, o kateri so se koalicijski partnerji uskladili včeraj.
Vsi nad mini davčno reformo niso zadovoljni. Predlog davčnega prestrukturiranja dogovorjen na koaliciji, po mnenju Združenja Manager ne rešuje problema obdavčitve dela. Gospodarstvo namreč po oceni združenja potrebuje tak davčni sistem, ki bo podpiral rast in razvoj ljudi. Po mnenju GZS pa predlog obremenjuje podjetja in je nepravičen do zaposlenih v gospodarstvu. Predloga koalicije ne podpirajo niti na Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije. Bo torej novemu ministru lažje? Mramor odgovarja, da mu niti približno ne bo lažje, kot je bilo njemu. Prepričan pa je, da bo ta vlada „še naprej odlično delovala“.
Cerar je z Mramorjevo odločitvijo že seznanil DZ, prav tako, da bo vodenje ministrstva začasno prevzela ministrica za razvoj, strateške projekte in evropsko kohezijsko politiko Alenka Smerkolj. Primopredaja bo predvidoma že jutri.
Ugibanja o novem finančnem ministru v ospredju vseh komentarjev
Kot po tekočem traku so se na odstop odzvali že vsi vidni predstavniki političnih strank. Opozicija je izrazila dvom v Mramorjeve osebne razloge, ob tem pa opozorila, da bo premier težko našel primernega kandidata.
Odstop Mramorja je v NSi spodbudil pozive k predčasnim volitvam. Koalicija je po oceni vodje poslncev NSi Mateja Tonina do konca oslabljena, in to ob dejstvu, da so prihodnja štiri leta ključna za Slovenijo. Kot je dejal, je pri tej vladi padla kraljica in samo še vprašanje časa je, kdaj bo padel kralj. „Čas Mramorjevega odstopa je neugoden. Padla je kraljica te vlade. Ko enkrat pade kraljica, pa je le še vprašanje časa, kdaj bo padel tudi kralj. Ta vladna koalicija je dokončno oslabljena. Znotraj koalicije je ogromno spopadov in napetosti. Če se vlada ni sposobna dogovoriti niti o enem direktorju doma starejših občanov, potem je jasno, da se ni sposobna dogovoriti o ključnih reformah.“
Predsednik SDS Janez Janša se je na odstop finančnega ministra Mramorja in dogajanje v vladi odzval na družbenem omrežju Twitter. Zapisal je, da se "hiša, zidana na pesku nepoštenih volitev, po dveh letih besedičenja in kitenja s tujim perjem sesuva v prah". In dodal: "Prihaja čas končnih bilanc." Vodja poslancev SDS-ja Jože Tanko pa dodal: „Razmere, ki so v tej koaliciji, nas ne presenečajo. Dejstvo je, da lobiji, ki so omogočili izvolitev te vlade, terjajo svoje plačilo za to, kar so storili za njih, in davek za nepošteno zmago na volitvah bo zagotovo plačala vlada. Minister za finance je tisti, ki upravlja z državnim proračunom in vanj so usmerjene vse te zahteve.“
Odzvali so se tudi v SLS. Po besedah Marka Zidanška od novega ministra tako pričakujejo izpolnitev tistih nalog, ki jih Mramor ni želel ali ni izpeljal. „Razbremenitev prebivalstva z znižanjem DDV in razbremenitev gospodarstva z znižanjem davkov in prispevkov. Izboljšanje donosnosti državnih podjetij s pomočjo korektnega strokovno vodenega postopka kadrovanja. Z znižanje javne porabe na vzdržno raven,“ je dejal Zidnašek.
Za poslanko Alenko Bratušek je odstop ministra pričakovan, razlog pa ni Luka Koper, pač pa nekaj bistveno večjega. Kaj to je, ni pojasnila. Po njenem mnenju Mramorjevega naslednika ne bo lahko najti, a premierju priporoča, naj se ozre po kabinetu. Aleksandar Kešeljević naj stopi naprej, ne da iz ozadja upravlja državno premoženje, poziva Bratuškova. Po ocenah vodje poslanske skupine nepovezanih poslancev Bojana Dobovška pa boj med lobiji v Sloveniji še poteka. Ocenjuje, da bo Mramorjev odhod močno zatresel vlado in bo iskanje naslednika težava.
In kako je z odzivi v vladni koaliciji. Franc Jurša DeSUS je presečen nad Mramorjevim odstopom. Za usodo vlade se ne boji, bolj ga skrbi, ali bo premier našel ustreznega naslednika.
Predsednik SD Dejan Židan spoštuje odločitev Mramorja o odstopu in verjame, da to ne pomeni konca vlade oz. ne ogroža koalicije.
V Gospodarski zbornici Slovenije in Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije je Mramor, ki je odstopil s položaja finančnega ministra, pustil pečat zaradi predlaganega davčnega prestrukturiranja, s katerim niso zadovoljni. So pa v GZS izpostavili, da je Mramor pomembno prispeval k stabilnosti. Od bodočega finančnega ministra želijo osebo, ki bo imela najširšo politično podporo, ter čigar ključna usmeritev bo zagotavljanje finančne stabilnosti ter izpeljava več resnih reform, ki jih Slovenija nujno potrebuje.