Maja MorelaMaja Morela
Andrej NovljanAndrej Novljan
Marcel KrekMarcel Krek
25-letnica osamosvojitve, Gornja Radgona (foto: pomurec.com)
25-letnica osamosvojitve, Gornja Radgona

V Gornji Radgoni obeležili spomin na osamosvojitveno vojno

Slovenija | 04.07.2016, 12:51

Na Maistrovem trgu v Gornji Radgoni je bila sinoči slovesnost ob 25. obletnici vojne za Slovenijo in v spomin na odhod zadnjega vojaka iz mesta. Častni pokrovitelj dogodka je bil predsednik države Borut Pahor, ki je v nagovoru poudaril, da smo Slovenci sposobni velikih ravnanj, in vnovič pozval k enotnosti v iskanju odgovorov na prihodnje izzive.

Med mesti, ki so najbolj občutila 10-dnevno osamosvojitveno vojno pred četrt stoletja, ki je zahtevala 76 smrtnih žrtev, je gotovo Gornja Radgona, saj se ni vdala veliko močnejšemu nasprotniku. Tam je padla prva civilna žrtev. V mestu je bilo približno 20 porušenih ali požganih stanovanj in hiš, vojaki Jugoslovanske armade pa so razstrelili tudi zvonik sv. Petra.

Pred tokratno slovesnostjo v Spominskem parku Nikoli več so prav v omenjenem zvoniku zapeli cerkveni zvonovi, potem pa sta predsednik države Borut Pahor in gornjedagonski župan Stanislav Rojko ob spominsko obeležje položila venca.

Zbrano množico je najprej nagovoril župan Rojko, ki je priznal, da jih je bilo v Gornji Radgoni pred 25 leti strah, vendar bi danes v prizadevanjih za lastno državo ravnali enako in zanjo zastavili tudi svoja življenja. Ni pa mogel mimo dejstva, »da je vendarle tisti, ki je v Radgoni streljal po nas , ko so padale tudi žrtve, šel skozi naš pravosodni sistem brez obsodbe. Radgončani temu odločno nasprotujemo in se s tem ne bomo nikoli mogli strinjati.« Lani je namreč tožilstvo umaknilo obtožnico proti polkovniku nekdanje JLA Berislavu Popovu. Očitali so mu, da je njegova enota brez izbiranja ciljev streljala po civilnih objektih, da sta med spopadi padli tudi dve civilni žrtvi ter da so njegovi vojaki na zasedenem delu radgonskega mejnega prehoda plenili in si prisvajali blago v brezcarinski prodajalni in zapuščenih stanovanjih domačinov.

Predsednik Pahor pa je vse pozval k narodni enotnosti in sodelovanju. »Narodna enotnost ni bila vselej odlika našega naroda, saj smo izkusili tudi narodno razklanost. Zlasti mladi ljudje, ki niso bili življenjske priče obojemu, naj vedo, da smo Slovenke in Slovenci sposobni velikih ravnanj. Na naša ravnanja so lahko ponosni in samozavestno gledajo v prihodnost. Ne morem, tukaj v Gornji Radgoni, ob srebrnem jubileju naše države, povedati, kako pomembno se mi zdi v tem trenutku in naslednjih letih sodelovanje med nami.« Prihaja namreč čas, ko se bomo morali ponovno odločiti o naši prihodnosti, pa naj si gre za našo državo ali evropsko skupnost, je sklenil Pahor, in v znamenje zahvale županu podaril slovensko zastavo.

 

Slovenija, Politika
Ostareli par (photo: Pixabay) Ostareli par (photo: Pixabay)

Ali bom bližnjim v breme? Še lahko živim?

Potem, ko je državni zbor v petek kljub nasprotovanju stroke in velikega dela civilne družbe sprejel zakon, s katerim je uzakonjen samomor za hudo bolne in ostarele, je Glas za otroke in družine ...

Papež Leon XIV. v Castel Gandolfu (photo: Vatican Media) Papež Leon XIV. v Castel Gandolfu (photo: Vatican Media)

Leon XIV. znova v Vatikanu

Papež Leon XIV. se je sinoči po 16 dneh v Castelgandolfu vrnil v Vatikan. Ob odhodu je pozdravil številne ljudi, ki so čakali, da zapusti vilo Barberini, in odgovarjal na vprašanja nekaterih ...