Se bo orkan v Luki Koper polegel?
Slovenija | 01.07.2016, 15:57
Nesoglasja v zvezi z Luko Koper so danes dosegla vrelišče. Tik pred skupščino delničarjev je namreč SDH umaknil predlog o zamenjavi treh nadzornikov, kar je bil povod za vsa nesoglasja v Kopru. Predsednik uprave SDH Marko Jazbec pa ponuja odstop. Pristaniški delavci so že dopoldne zaustavili delovne procese in zaprli vse vhode v luko, kar povzroča kolone tovornjakov. V bližini Primorske gospodarske zbornice, kjer poteka skupščina, veljajo poostreni varnostni ukrepi.
Napeto dogajanje v Luki Koper je tik pred skupščino ob 13. uri, na kateri bi morali odločati o menjavi treh nadzornikov, doživelo pomemben preobrat. Predsednik uprave Slovenskega državnega holdinga Marko Jazbec je sporočil, da odstopa, čeprav je imel še včeraj podporo nadzornikov. SDH pa je umaknil svoj predlog, ki je v zadnjih tednih dvignil toliko prahu. Damjan Belič, predsednik nadzornega sveta Holdinga, je nad odstopom Jazbeca presenečen. Še včeraj so namreč nadzorniki SDH-ja po šestih urah burne razprave soglasno podprli upravo SDH-ja in njene argumente za menjave v Luki. Nadzorni svet SDH bo Jazbečevo odločitev obravnaval v ponedeljek in sprejel ustrezne ukrepe iz svojih pristojnosti s ciljem zagotovitve nemotenega delovanja SDH v prihodnje.
Holding je za nadzornika Luke predlagal tudi Rajka Reška, čeprav je bila zoper njega pred devetimi dnevi vložena kazenska ovadba. Poleg njega še Klemna Boštjančiča in Andraža Lipolta.
S tem se ne strinjajo niti vodstvo Luke niti predstavniki zaposlenih. V Kopru so prepričani, da namerava SDH z menjavo škoditi sicer dobro poslujočemu podjetju in prek poznejše menjave uprave tlakovati pot k privatizaciji oziroma prodaji Luke tujcem.
Delavci v pristanišču so tako dopoldne začeli spontani upor in z glasnim skandiranjem „Luke ne damo“ stopnjevali svoja sporočila predstavnikom SDH-ja. Takoj po blokadi pristanišča je uprava organizirala krizni štab, na katerem so vodje vseh enot dobili navodila, naj poiščejo možnosti za ponovno vzpostavitev normalnega stanja. In do tega bo vsaj začasno očitno prišlo, saj na skupščini, ki še poteka, ne bo govora o menjavah.
Skupščina se zdaj nadaljuje s predstavitvijo poslovanja Luke v lanskem letu. Na dnevnem redu je med drugim tudi predlog, da se od 15,88 milijona evrov bilančnega dobička za izplačilo dividend nameni 0,68 evra bruto dividende na delnico.
Spomnimo, da je Luka v minulem letu dosegla rekordni pretovor in skoraj 16 milijonov evrov bilančnega dobička, kar jo uvršča med najuspešnejša podjetja v državni lasti. Zato je pred tedni toliko bolj presenetil predlog Slovenskega državnega holdinga kot upravljavca državnega premoženja, da zamenja predsednico nadzornikov Alenko Žnidaršič Kranjc, Elen Tvrdy in Andreja Šercerja, kar je sprožilo plaz medsebojnih obtožb.
Odzivi na dogodke v Luki: Stvari je treba razčistiti
Predsednik državnega zbora Milan Brglez je v odzivu na dogajanje povedal, da je zaprtje vhoda v Luko Koper za tovornjake atentat na luko in na slovensko državo.
Minister za infrastrukturo Peter Gašperšič, ki je zanikal kakršnokoli vlogo pri menjavi nadzornikov, a so razmere v Luki in ob splošnem nezadovoljstvu z njegovim delom privedle do predloga njegove interpelacije s strani ZL, pravi, da pričakuje obdobje intenzivnega sodelovanja z Luko Koper, s ciljem čim prejšnje izgradnje drugega tira.
Na primeru zapletov pri izvajanju upravljavskih pravic države v Luki Koper se po mnenju ministrstva za finance odraža temeljno nerazumevanje pojma lastnine in pravic, ki izhajajo iz lastnine, kar onemogoča učinkovito upravljanje premoženja, ki je v lasti vseh državljanov Slovenije. Ob tem obžalujejo odstop predsednika uprave Slovenskega državnega holdinga, od nadzornega sveta SDH pa pričakuje, da bo zagotovil nemoteno delovanje upravljavca državnega premoženja.
Od drugega tira bodo namreč imeli korist tako Luka Koper, Slovenske železnice, kot tudi celotno slovensko gospodarstvo, je ocenil Gašperšič.
Predsednik SD Dejan Židan meni, da so bile obtožbe med predstavniki SDH in nadzornim svetom ter upravo Luke Koper v zadnjih tednih tako hude, informacije pa tako nasprotujoče, da je treba stvari razčistiti. „Državljani imamo pravico vedeti resnično stanje v Luki. Ob tem pa je državno premoženje treba voditi učinkovito in transparentno.“
Predsednik DeSUS Karl Erjavec pa pravi, da je odstop predsednika uprave Slovenskega državnega holdinga v skladu z njegovimi pričakovanji. Po pogovoru z upravo Luke ni mogel razumeti, kakšni so bili razlogi, da je holding predlagal zamenjavo nekaterih nadzornikov Luke.