Se po novi tragediji v policijskih vrstah zavedamo nevarnosti tega poklica?
Slovenija | 30.06.2016, 17:07
Policisti so po novi smrti v svojih vrstah, ki se je zgodila med opravljanjem dela, globoko pretreseni. Na dan prihajajo tudi novi podatki. 22-letni nemški državljan, ki je v bližini Brežic z nožem zabodel 30-letnega policista, potem koga je ta želel legitimirati, naj bi bil duševno bolan, nagnjen k samomoru in odvisen od drog. V vasi Žejno nad Čatežem ob Savi, kjer je prišlo do tragedije, naj bi se znašel, potem ko je želel prečkati mejo s Hrvaško, a mu v sosednji državi zaradi neustreznih dokumentov tega niso dovolili.
Prvega med policisti Marjana Fanka skrbi dejstvo, da možje postave najhujše posledice doživljajo med rutinskimi postopki. Poudaril je, da stoodstotne varnosti v tem poklicu ni mogoče zagotoviti, a po njegovih besedah lahko dosežemo čim manjše tveganje. Nekaj podobnega je v pogovoru za naš radio dejal profesor na Fakulteti za varnostne vede Branko Lobnikar. "Zadnji tragični dogodek kaže, kako nevarno je policijsko delo. Policisti nikoli ne vedo, kdaj se bo povsem običajen postopek spremenil v ogrožujočega." Kot je dodal, policisti ne morejo vedeti, kaj se dogaja v glavah ljudi, s katerimi pridejo v stik.
Po Lobnikarjevih besedah so vzroki za napade nanje različni, od duševnih bolezni, ki je najverjetneje botrovala zadnjemu krvavemu dejanju, do maščevanja. Včasih je napade nemogoče pojasniti. "Seveda je mogoče zmanjšati stopnjo tveganja, če policiste usposabljamo za točno takšne situacije. A ne moremo jih preprečiti, saj nimamo vpliva na vedenje ljudi, ki napadejo." Lobnikar še ugotavlja, da se v Sloveniji ne zavedamo pomembnosti policijske dejavnosti.