23. Tabor Slovencev po svetu
25. rojstni dan naše države odmeval tudi na Taboru Slovencev po svetu
Slovenija | 26.06.2016, 16:03
Srebrni jubilej naše države je odmeval tudi na 23. Taboru Slovencev po svetu. V Zavodu svetega Stanislava v Šentvidu v Ljubljani ga je pripravilo Izseljensko društvo Slovenija v svetu. Začel se je s sveto mašo v zavodski cerkvi, ki jo je daroval ljubljanski pomožni škof Anton Jamnik. Po kulturnem programu, v katerem so med drugim sodelovali Mendoški oktet in dijaki iz Argentine, je škof Jamnik skupaj s predsednikom in obrambnim ministrom prve slovenske demokratične vlade, Lojzetom Peterletom in Janezom Janšo sodeloval na okrogli mizi o 25. obletnici slovenske osamosvojitve. Vsi trije so na njej skušali osvetliti prispevek rojakov zunaj naših meja v takratnem prelomnem trenutku.
Peterle je spomnil, da so se Slovenci po svetu ideji o samostojni državi začeli pridruževati že takoj na začetku. "Hvaležen sem, ker so bili Slovenci po svetu kljub strankarskim razlikam sposobni vztrajati pri skupnih imenovalcih. Pomembno se mi zdi, da so držali kontinuiteto državotvorne ideje." Peterle je omenil vojno za Slovenijo in dodal, da smo rojake po svetu takrat čutili na naši strani. "Kako močno je bilo vrvenje, kako močna je bila podpora v Buenos Airesu, v Chicagu, v Stockholmu, na Koroškem in tako naprej. V Chicagu so ljudje celo ležali po cestah in preprečevali promet, da bi pokazali svetu, kako je v Sloveniji, da je treba ustaviti nasilje ter podpreti demokracijo in voljo po svobodi." Kot je dodal, smo Slovence po svetu takrat doživeli kot patriote, domoljube, demokrate, zavezane slovenski kulturi. Tudi z njihovo pomočjo smo spisali svojo zgodbo. "Nobene razlike, ki so se pokazale pozneje, ne morejo tega dejanja ne zmanjšati ne umazati."
Janša je poudaril, da naša osamosvojitev ni samo sad junijskih in julijskih dni pred 25 leti, temelji so bili položeni prej, z vsem tistim, kar smo Slovenci dosegli v svoji zgodovini. A v zavesti naroda se je moralo tudi ohraniti hotenje po zedinjeni, samostojni in demokratični Sloveniji, prispevek k temu vidi zunaj naših meja. "Če idej svobode in demokracije, zametkov slovenske državnosti ne bi ohranjali in živeli v zamejstvu in izseljenstvu, je veliko vprašanje, če bi bilo na konceptualni ravni mogoče narediti to, kar se je potem naredilo v 57. številki Nove revije, v pisateljski ustavi, v raznih programih, ki smo jih pisali, ko so nastajale nove zveze, nove demokratične sile."
Tudi Janša je omenil množične manifestacije po metropolah sveta v času vojne za Slovenijo, s katerimi so naši rojaki skušali predstaviti resnico o tem, kaj se dogaja. Oba s Peterletom sta prav tako opozorila na vlogo pokojnega ljubljanskega nadškofa metropolita Alojzija Šuštarja in njegove stike s pomembnimi ljudmi tistega časa. O nadškofu Šuštarju je spregovoril tudi škof Jamnik, ki je bil ob slovenski osamosvojitvi njegov tajnik. "Nadškof je bil človek odločitev, modrosti in dialoga, a tudi zelo jasne in odločne besede ob pravem času. Prepričan sem, da nam ga je v tistem poslal Bog."
Škof Jamnik meni, da je praznovanje 25-letnice samostojne Slovenije velika milost. "Domovina ni omejena na meje države Slovenije. Domovina je tam, kjer živimo Slovenci. Ena domovina smo." Škof Jamnik je spomnil tudi na prizadevanja posameznikov za pravično rešitev in vrnitev škofovih zavodov. O tem je ob koncu svete maše med drugim spregovoril tudi Janša, ki je dejal, da so se tako v turbulentnih časih leta 1991 kot tudi pozneje ter kljub težavam in oviram trudili popraviti krivice iz preteklosti.