Tudi letos smo povabljeni k molitvi in postu za domovino
| 20.06.2016, 22:39
Verniki in vsi ljudje dobre volje smo pred dnevom državnosti povabljeni k molitvi in postu za domovino. Začeli ju bomo v četrtek ob 16h in sklenili 24 ur pozneje. Kot pojasnjuje civilna iniciativa, ki je že šesto leto zapored pobudnik takšne oblike praznovanja obletnice rojstva naše države, nam zbranost, odpoved, darovanje in žrtev za nek višji cilj, lahko pomagajo pri osebni in skupni rasti ter pravilnem vrednotenju tega, kaj v življenju resnično šteje.
Edinost, sreča, sprava. To je geslo tokratne pobude 24 ur molitve in posta za domovino. Podpirajo jo štiri največje verske skupnosti v državi. Ob njeni predstavitvi so zastopniki Katoliške, Evangeličanske in Srbske pravoslavne Cerkve ter Islamske skupnosti v Sloveniji pozvali tako k spoštovanju države kot tudi drug drugega.
"Brez molitve in posta začnemo pozabljati, da je ta svet podarjen, da je podarjena naša domovina, da so podarjeni ljudje, da so bratje in sestre," je poudaril ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore. Po njegovih besedah iz molitve in posta izhajata dve razsežnosti: da smo več kot snov, zato zaslužimo medsebojno spoštovanje, in da je nekdo nad nami, ki v ljubezni skrbi za nas, zato smo tudi mi dolžni skrbeti drug za drugega. "Ko bomo kot posamezniki in verske skupnosti, kot družine in sosedi, kot gospodarstvo, politika, znanost in umetnost začeli uresničevati ti razsežnosti, se ne bojim, da bodo sprava, edinost in sreča ostajali le poetični pojmi, ampak bodo začeli postajati resničnost našega vsakdanjega življenja."
Razdeljenost slovenskega naroda skrbi paroha Srbske Pravoslavne Cerkve pri nas Perana Boškovića. "Sprava se bo začela takrat, ko se bodo vsi pripravljeni pokesati in odpustiti drug drugemu. Brez tega ne bo sprave." Bošković je pozval, naj v prihodnost zakorakamo z roko v roki.
Muftiju Islamske skupnosti pri nas Nedžadu Grabusu se ob tem zdi pomembno razvijati solidarnost. V verski skupnosti, ki jo vodi, so se dnevu molitve in posta pridružili zato, ker so, kot je dodal, tudi sami zavezani vrednotam, ki jih je prinesla samostojna Slovenija. "S tem potrjujemo tudi spoštovanje do Katoliške Cerkve v Sloveniji, ki je s svojim odnosom do slovenske kulture, države in do ostalih verskih skupnosti potrdila vlogo stabilizirajočega dejavnika v slovenski družbi."
Po besedah evangeličanskega škofa Geze Fila se je treba za domovino potruditi in tudi žrtvovati. "Država je tega vredna, zato pravzaprav ni druge poti." Praznovanja jubilejev so, tako je prepričan, priložnost, da se vprašamo, kaj nam pomeni Slovenija in kakšen je naš odnos do nje. Kot je dodal, bo treba vzpostaviti pogoje, da bo v njej vsak živel polno in srečno. Ob tem bo treba poudarjati dobre izkušnje in se učiti na napakah.