Štefan IskraŠtefan Iskra
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Meta PotočnikMeta Potočnik

Pred 25 leti STA objavila prvo novico

Slovenija | 20.06.2016, 15:09

Slovenska tiskovna agencija je na današnji dan pred 25 leti objavila prvo novico. Po četrt stoletja opravljanja javne službe zagotavljanja informacij o dogajanju v državi in po svetu za potrebe domače in tuje javnosti se je v arhivu STA nabralo več kot 2,2 milijona novic ter okoli 600 tisoč fotografij in 80 tisoč tonskih posnetkov. Ob tem jubileju smo se pogovarjali z direktorjem STA Bojanom Veselinovičem in glavno urednico Barbaro Štrukelj.

S prvo novico je STA javnost v Sloveniji in zunaj njenih meja obvestila, da je namen agencije "sprotno in hitro informiranje tujih medijev in drugih institucij v tujini o dogajanjih v Sloveniji in istočasno razvoj pretoka informacij za potrebe slovenskih medijev". Novico je bilo mogoče brati tudi kot napoved informacijske samostojnosti nove države, so zapisali na STA.

"Prepričan sem, da bo vse bolj cenjena žlahtna informacija v pravem pomenu besede. Se pravi brez vsakršnih primesi. Brez vsakih znamenj o tej razklanosti, ki nas žal ločuje marsikdaj pri še tako nepomembnih pa seveda na žalost tudi pomembnih stvareh," je povedal direktor Veselinović.

V povprečju STA na dan pripravi več kot 350 novic v slovenskem in angleškem jeziku. Poleg klasičnih novic ponuja vrsto dodatnih vsebin, kot so ozadja, poglobljeni tematski prispevki, kronologije, tabele, infografike, seznami in še kaj. Njen angleški servis je vodilni in najbolj izčrpen vir novic o Sloveniji v angleškem jeziku. Ponuja še foto in audio servis.

Odgovorna urednica Barbara Štrukelj je na vprašanje, na kaj so na prehojeni poti najbolj ponosni povedala: "Če bi zaobjela teh 25 let lahko rečem, da smo najbolj ponosni na svoje delo. Na naš servis, ki vendarle daje nek celovit pregled dogajanja doma in v svetu. In nenazadnje naši teksti se pojavljajo tako v časnikih, na novičarskih portalih in v vseh pomembnejših medijih v Sloveniji, kar nenazadnje dokazuje, da je STA verodostojen, nepristranski in ažuren agencijski servis."

Po besedah Štrukljeve bo v prihodnje eden glavnih izzivov ohranjati konkurenčnost. "Novinarski poklic in okolje v katerem delujejo mediji, sta se v zadnjem času močno spremenila. Po eni strani je svoje pustila tudi kriza v medijih, po drugi strani smo priča skokovitemu tehnološkemu napredku, spremembam, ki jih ta prinaša v novinarsko delo in kako vse te neznanke in spremenljivke sestaviti v učinkovito formulo. Mislim, da je to ključni izziv, ki bo v naslednjih letih pred STA-jem," je povedala odgovorna urednica Štrukljeva.

Za izpolnjevanje nalog STA, ki jih določa zakon iz leta 2011, zdaj skrbi več kot 80 novinarjev in drugih sodelavcev, tako v ljubljanski "centrali" kot na dopisništvih po Sloveniji in svetu.

Kolegom na STA želimo obilo uspehov pri delu tudi v prihodnje sodelavci Radia Ognjišče.

Slovenija
Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv) Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv)

Kaj bo škof Jamnik podaril Trumpu?

Oči svetovne javnosti so danes uprte v Washington, kjer bo republikanec Donald Trump prisegel na položaj predsednika ZDA, ki ga je zasedal že med letoma 2017 in 2021. Slovesnosti bodo potekale ves ...

Dr. Bogomil Ferfila in dr. Božo Cerar z novinarko Heleno Križnik (photo: Rok Mihevc) Dr. Bogomil Ferfila in dr. Božo Cerar z novinarko Heleno Križnik (photo: Rok Mihevc)

O miru po Trumpovo in še čem…

Donald Trump je že prvi dan svojega drugega mandata na čelu ZDA podpisal vrsto izvršnih odredb in ukazov. Če bo izkoristil minimalno prevlado republikancev v kongresu, lahko marsikaterega uzakoni, ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...