Slavi KoširSlavi Košir
Marko ZupanMarko Zupan
Alen SalihovićAlen Salihović

Pri Celjski Mohorjevi izšla knjiga o vlogi nadškofa Šuštarja pri osamosvojitvi Slovenije

Slovenija | 13.06.2016, 16:02

Pri Celjski Mohorjevi družbi so izdali knjigo z naslovom Vloga nadškofa Šuštarja pri osamosvojitvi Slovenije izpod peresa poslanca NSi Jerneja Vrtovca. Kot je ob predstavitvi knjige izpostavil avtor, je nadškof Alojzij Šuštar v času osamosvajanja države predstavljal predvsem moralno oporo takrat še delno neizkušeni in ideološko razklani slovenski politiki. Predstavitve knjige so se udeležili tudi predsednik republike Borut Pahor, ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore ter več vidnih članov NSi, med njimi predsednica Ljudmila Novak ter vodja poslanske skupine Matej Tonin.

Ljubljanski nadškof in metropolit Alojzij Šuštar je ena izmed tistih osebnosti, katerih prispevek v procesu demokratizacije in osamosvajanja Slovenije je zagotovo nesporen, je dejal mladi politik Vrtovec. Meni, da je šla njegova vloga pri tem zgodovinskem trenutku v zadnjem obdobju nekoliko v pozabo, ravno to pa je bil povod, da je nadškofov doprinos pri osamosvojitvi najprej osvetlil v diplomskem delu in zdaj tudi v knjigi.

Po besedah Vrtovca, sicer poslanca NSi, je nadškof Šuštar v času osamosvajanja Slovenije prevzel velik del moralne odgovornosti, s svojo strpnostjo, dialogom in tudi moralno avtoriteto pa je slovenski narod bodril, da je njegova prihodnost v samostojni in demokratični republiki. Ni bil le nadškof in metropolit, ampak tudi oseba z izjemnimi vodstvenimi sposobnostmi, je dodal Vrtovec in pojasnil, da so ga številni mediji do konca njegovega škofovanja uvrščali celo na lestvice najbolj priljubljenih politikov.

Šuštarjev osebni tajnik, škof dr. Anton Jamnik je v knjigi napisal uvodne besede. Ob predstavitvi knjige je nadškofa Šuštarja ocenil za velikega svetovljana, ki se je osebno zelo dobro poznal z mnogimi v cerkvenem vrhu pa tudi na politični ravni. Ozrl se je na njegov prihod iz Švice v tedanjo Jugoslavijo, kjer mu je bilo po besedah škofa Jamnika marsikaj nerazumljivo.

V času osamosvajanja je bila Šuštarjeva vloga izrazito povezovalna. Kot je dejal Jamnik, se je pogovarjal z raznoraznimi politiki, od Milana Kučana, Janeza Janše do Lojzeta Peterleta. "Eni so mu zamerili na levi, drugi na desni, nadškof pa je takrat dejal, da nekaj ne štima, če si vsem všeč. Če pa se komu zameriš ter so kritike takšne in drugačne, pa si na pravi poti," je nadškofa Šuštarja povzel škof Jamnik. Njegova misel je bila po Jamnikovih besedah vedno vključevati, se pogovarjati in spoštovati človeka, je sklenil škof.

Tudi zgodovinar dr. France Martin Dolinar iz Nadškofijskega arhiva v Ljubljani, ki je v knjigi prispeval oris življenja nadškofa, je izpostavil, da je nadškof Šuštar svojo osebnost izoblikoval v demokratičnem, večnacionalnem okolju in versko raznoliki družbi v Švici. Užival je izjemen ugled in stkal globoka prijateljstva z ljudmi na odgovornih položajih domala po vsem svetu, je dodal.

Predsednik republike Borut Pahor je kot častni gost spomnil na neprecenljivo vlogo nadškofa Šuštarja v procesu slovenske politične pomladi, sprave in osamosvojitve. Z navzočimi je delil svoj osebni spomin na jesen 1990, ko se je nadškof Šuštar odzval njegovemu vabilu in se kot gost udeležil njegovega poslanskega večera v Novi Gorici. Poudaril je nadškofova iskrena obračanja k spravi, ki jo je razumel kot stanje duha, strpnosti in odprtosti. "Nadškofa Šuštarja se moramo v slovenski zgodovini spominjati kot pomembne avtoritete, ki je pripomogla, da je bil proces osamosvojitve uspešen. Kamorkoli je prišel, je vnesel mirnost. V našem spominu si zasluži trajno mesto," je nagovor sklenil predsednik republike, ki je nato v izjavi ponovno poudaril vlogo nadškofa Šuštarja, kot vidne in izpostavljene javne osebnosti kot tudi iz vidika poglavarja cerkve, ki je imela takrat pomembno vlogo skupaj s civilnimi oblastmi: "V tem smislu se mi zdi, da lahko danes, petindvajset let kasneje, ponovno ugotovimo, da je nadškof Šuštar s svojo mirnostjo, zbranostjo, preudarnostjo, potrpežljivostjo in z razumevanjem konteksta takratnega časa osebno in tudi sicer ogromno pripomogel k temu, da smo bili Slovenci enotni, ko je bilo to treba: ob plebiscitu in obrambi države."

Nadškof Stanislav Zore
Nadškof Stanislav Zore © Alen Salihović

Vrtovec je knjige podaril Pahorju, nadškofu Zoretu in Novakovi
Vrtovec je knjige podaril Pahorju, nadškofu Zoretu in Novakovi © p. Ivan Rampre

Predsednik države Borut Pahor med nagovorom
Predsednik države Borut Pahor med nagovorom © p. Ivan Rampre

Jožef Horvat, Ljudmila Novak, Borut Pahor in nadškof Stanislav Zore
Jožef Horvat, Ljudmila Novak, Borut Pahor in nadškof Stanislav Zore © p. Ivan Rampre

Slovenija, Cerkev na Slovenskem
Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc) Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc)

Vigilija pred dnevom, ki ga trenutna oblast ne dovoli

Na Trgu republike v Ljubljani je sinoči slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja Ker smo ljudje. »V resnici je tako, da ni druge možnosti, kot priznati resnico.« Te besede pokojnega ...

Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA) Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA)

Naj prostovoljec tudi naš sodelavec

Naj prostovoljski projekt lanskega leta je projekt Šola s srcem Srednje gradbene, lesarske in vzgojiteljske šole iz Šolskega centra Novo mesto. Mladinski svet Slovenije ga je nagradil, ker je ...

Slovesna umestitev papeža Leona XIV. (photo: Vatican News) Slovesna umestitev papeža Leona XIV. (photo: Vatican News)

Slovesni začetek pontifikata Leona XIV. #video

Vabimo k spremljanju slovesnega obreda, s katerim se začenja pontifikat papeža Leona XIV. Obred poudarja vez z apostolom Petrom in njegovim mučeništvom, ki je spodbudilo nastajajočo rimsko ...

Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL) Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL)

Matjaž Čadež: Na hitro hočemo preveč

Matjaž Čadež je človek navdiha, ki s svojo življenjsko poklicno potjo še danes, ko je že v pokoju, marsikoga navdušuje. Poslovno se je vrsto let kalil v IBM-u, nato na Švedskem in pozneje ...

Jože in Lidija (photo: Rok Mihevc) Jože in Lidija (photo: Rok Mihevc)

Srečanja: Pot iz brezna steklenice #videopodkast

Alkohol je najbolj razširjena in uradno dovoljena droga pri nas. Vsak dan, zaradi bolezni, povezanih z alkoholom, umreta najmanj dve osebi. Po nekaterih ocenah imamo v državi vsaj 200.000 ...