Slavi KoširSlavi Košir
Jakob ČukJakob Čuk
Marcel KrekMarcel Krek
Bojan Dobovšek (foto: siol.net)
Bojan Dobovšek

Razsodba v primeru Dimic: Ustvarja se videz nepristranskosti

| 09.06.2016, 15:41

Kot je znano, je ljubljansko okrožno sodišče nekdanje vodilne v NLB oprostilo obtožb o odobritvi nezakonitih posojil nekdanji vodji predsednikovega kabineta Simoni Dimic in njenemu očetu za financiranje nakupa in obnove hiše v Murglah. Ali je lahko omenjena razsodba precedenčni primer za vse prihodnje bančne sodbe? Kakšna bo cena sanacije bančne luknje, s katero se že eno leto ukvarja parlamentarna komisije? Za pojasnila smo vprašali člana bančne komisije Bojana Dobovška.

Za odobritev nezakonitih posojil v višini 700 tisoč evrov so torej vpletene v zadevi Dimic, Draška Veselinoviča, Mateja Narata in Mirana Vičiča, oprostili, češ da niso zlorabili položaja, ker da odobritev tega posojila ni zvrtala bančne vrzeli. Bojanu Dobovšku, tudi članu komisije za preiskave bančne luknje, oprostilna sodba ni presenečanje. »Ker s moramo zadeve lotiti sistemsko. Tožilec mora dokazati vse znake kaznivih dejanj. Težko je dokazati naklep. Mora pa se tožilstvo osredotočiti predvsem na tok denarja in premoženje ljudi, ki so vpleteni v te posle. Tu morajo z roko v roki sodelovati Finančna uprava, Urad za preprečevanje pranje denarja, tožilstvo. Država kot lastnik bi preko svojih institucij morala tožiti na odškodninsko odgovornost. Pa tu je še funkcijska odgovornost, da ti ljudje, ki so odgovorni za bančno luknjo, ne bi smeli zasesti podobnih oziroma vodilnih položajev. In tu vlada ne dela dobro, kajti ravno v nadzorni svet NLB je imenovala ljudi, ki so bili prisotni takrat, ko je nastala bančna luknja.«

Tožilec trdi, da je bila Dimičeva kreditno nesposobna za tako posojilo, neustrezno ga je zavarovala, državna NLB pa je bila radodarna še z obrestno mero. Bankirji so povedali, da so pri Dimičevi upoštevali t. i. mehke kriterije: ugled, položaj, zaupanje. Če imaš denar, ti lahko dajo kredit, kolikor ga hočeš. Torej niso za vse državljane enaka pravila? »Ti mehki kriteriji niso bili znani javnosti in prav bi bilo, da bi bilo vnaprej znano, kdo in kako lahko dobi ta kredit. Vsekakor to ni prava smer in mislim, da je treba tu izpolnjevati minimalne standarde. Tu se ustvarja videz pristranskosti, kar ni nujno kaznivo dejanje, je pa vezano na finančno kriminaliteto,« je pojasnil Dobovšek.

Prisluhnite celotnemu pogovoru!

Pokojni duhovnik msgr. dr. Marino Qualizza leta 2014 (photo: Matjaž Merljak) Pokojni duhovnik msgr. dr. Marino Qualizza leta 2014 (photo: Matjaž Merljak)

Benečija žaluje - zbogom msgr. Qualizza

Benečija žaluje. Včeraj je v 85-tem letu starosti umrl msgr. dr. Marino Qualizza, duhovnik, profesor in do zadnjega odgovorni urednik polmesečnika Dom. Pred dobrima dvema tednoma je umrl tudi ...