Sonce sije vsepovsod (foto: ARO)
Sonce sije vsepovsod

Sonce je zdravje, naj ne postane naš sovražnik

Slovenija | 26.05.2016, 09:41 Nataša Ličen

Naslov spodbuja k odgovornemu gibanju na soncu ter na primerno zaščito pred sončnimi žarki, če smo jim izpostavljeni okrog poldneva, ko so najmočnejši. Ta teden se je med drugim začel z javno-zdravstvenim preventivnim projektom »Sonce sije vsepovsod. Zaščitite se!, ki ga v sodelovanju s partnerji pripravlja Združenje slovenskih dermatovenerologov. V ponedeljek, 23. maja je bil Euromelanom dan, ki opominja na življenjsko pomembno zgodnje odkrivanje kožnega raka melanoma.

Zgodaj odkrit je povsem ozdravljiv, prepozno odkrit melanom pa v visokem odstotku usoden

Zgodaj odkrit je stoodstotno ozdravljiv, pozno odkrit pa velja za enega od najbolj nevarnih, saj je smrtnost zelo visoka. Zato, pamet v roke in na sonce primerno zaščiteni, s sončnimi očali, primernimi oblačili, klobukom in premazani z zaščitnimi kremami visokih faktorjev. Ne izpostavljajmo se soncu, ko le-to najbolj pripeka, med enajsto in štirinajsto uro. Vitamin D, ki ga prav tako nujno potrebujemo, in se tvori ravno v urah od 10-ih do 14-ih, »lovimo« previdno, v kratkih intervalih.

Ne pozabimo, da je med porjavelostjo in rdečico zaradi opekline le majhna razlika.

Pojasnjuje dr. Borut Žgavec: »Melanom je rak, ki nastane iz celic, ki tvorijo pigment. Njihova naloga je sicer zaščita. Melanociti so celice, ki imajo slabo lastnost, da se včasih začnejo razmnoževati. Običajno se namreč ne povečujejo. Ko se malanom začne širiti, to vidimo kot neko raščo, ki ni samo rjave barve. Močno razvit melanom je lahko odkriti, toda težava je, da je takrat že pozno. Problem ga je odkriti zgodaj, saj se pojavlja v vseh mogočih oblikah. Melanomi rastejo različno hitro. Nekateri zrastejo v nekaj mesecih, drugi se razvijajo več let. V mojih letih strokovnega dela sem pregledal že več kot tri milijone različnih rašč, pa vendar je težko določiti, katero znamenje, oziroma sprememba na koži, je nevarno, rakavo in katero le benigno. Redno se opazujmo, spremljajmo morebitne spremembe na koži. Obiščimo dermatologa, da nas podrobno pregleda.«

Dr. Borut Žgavec
Dr. Borut Žgavec © ARO

Naredili smo velik korak naprej pri osveščanju javnosti o nevarnosti pretiranega izpostavljanja soncu

Doc. dr. Larisa Stojanovič: »Euromelanom obeležujemo od leta 2008, letos torej devetič. Melanom je najbolj nevaren kožni rak. Javnost želimo opozoriti na vpliv sončnih žarkov na nastanek in razvoj omenjenega raka. V zadnjih desetih letih se je že veliko spremenilo. Opažamo, da ljudje zdaj prihajajo k nam v ordinacijo z melanomi, ki so plitkejši. Izrezujemo melanome, ki niso več tako pogosto globoki tri milimetre, ampak z globino milimetra ali celo manj in s tem smo dosegli bistveno višje preživetje, več kot 85 odstotno. Vsako leto dan melanoma zabeležimo z novim sloganom, ker želimo temo osvetliti z različnih zornih kotov. Letos je slogan »Sonce sije vsepovsod. Zaščitite se!« Saj velikokrat ljudje istovetijo sončenje le z odhodom na plažo, na morje in ne tudi z izpostavljanjem soncu, ko so doma na vrtu, ko popravljajo streho, kolesarijo. Torej, vsakič ko smo na soncu, ne glede na to, kaj počnemo, se sončimo. Zato ščitimo kožo, saj s tem ščitimo lepoto svoje kože in svoje zdravje. Sonce je nujno za življenje, boljše se počutimo ob sončnem vremenu, vendar moramo vedeti, da se je treba izogibati UV žarkom. Če se na soncu gibamo deset, petnajst minut smo naredili dovolj za tvorjenje vitamina D v našem telesu. Ni treba, da se izpostavljamo izdatno in s tem ogrožamo svoje zdravje.«

Dr. Larisa Stojanovič
Dr. Larisa Stojanovič © ARO

Sonce sije vsepovsod
Sonce sije vsepovsod © ARO

Slovenija, Sociala, Oddaje, Zdravstvo
Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc) Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc)

Dobra mineštra, sladoled in Šmarnice

Mesec maj, v katerega smo vstopili, je že od 16. stoletja povezan s češčenjem Marije. Posebna majniška pobožnost je nastala dve stoletji pozneje. Na Slovenskem smo jo začeli obhajati sredi 19. ...

Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik) Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik)

Koliko glasov za izvolitev potrebuje novi papež?

Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za ...

Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak) Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak)

Umrl zadnji čedermac

V bolnišnici v Vidmu je včeraj umrl Božo Zuanella, župnik v Tarčmunu in Sovodnji. Čez mesec in pol bi praznoval šestdesetletnico duhovništva, decembra bi dopolnil 84 let. Bil je tudi zbiralec ...