Robert BožičRobert Božič
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup
Deset točk razvoja življenja in misijona (foto: ARO)
Deset točk razvoja življenja in misijona

Deset točk razvoja življenja in misijona

Slovenija | 10.05.2016, 08:30 Nataša Ličen

V Sloveniji je izšla knjiga Angela Benollija, ustanovitelja celovite antropologije in misijona, ki več kot petdeset let in več kot dvema milijonoma ljudi tešita lakoto duha in telesa. Knjiga je na policah katoliških knjigarn. Nudi dragocen doprinos vsakomur, ki išče sebe in zdravo duhovnost, da kljub družbenemu in kulturnemu neredu najde ravnovesje.

Nataša Rupena: »Knjiga je zelo jasna in preprosta. V desetih točkah avtor, Angelo Benolli, povzema vse ravni našega bivanja in ravnanja. Skozi točke prepleta antropologijo in vsa svoja spoznanja o tem, kdo človek sploh je in kako globoko je zakoreninjen v Bogu. Knjiga se začne z Očetom Bogom in sklene z Marijo. Knjiga je napisana molitveno, z veliko spodbudo, da bi ljudje začutili, kako pomembno je, da imamo najprej in predvsem odnos z Bogom. Pri njem se vse začne, On ustvari osebo v materi. Prve dni je bitje samo v odnosu z Bogom, ničesar drugega ne pozna, nič ga ne moti in ne vznemirja in to je naš prvi spomin odnosa. Oseba je ustvarjena od Boga in za Boga.«

Nataša Rupena
Nataša Rupena © Nataša Ličen

Nataša Rupena: »V sodobnem svetu govorimo o delu samo kot o proizvodnji nečesa in na žalost ne o svetosti dela. Delo je posvečujoča dejavnost, ki služi dobremu in mora biti ustvarjalno. V delu moramo v največji meri izražati vse talente, ki smo jih prejeli od Boga. Vsi smo spodbujeni, da svojih src ne bi zakrknili pred materialnimi in duhovnimi potrebami naših bratov in sester, prav tam, kjer živimo. Vsak, ki je poln Boga, tega ne more zadržati zase.«

Deset točk razvoja življenja in misijona
Deset točk razvoja življenja in misijona © ARO

Nataša Rupena: »Misijonarjenje se vedno začne pri sebi. Vsi smo poklicani, da se milost, ki jo prejemamo, preliva v vsak kotiček sveta. Pred dvema letoma sem bila v Ugandi, kjer smo delali z zelo, zelo revnimi. Nismo jim prinašali ne riža, ne orodja, ne oblačil in ne semen, ampak smo se vključili v njihovo skupnost in skupaj z njimi začeli odkrivati njihove potenciale. Navdušuje človek. Ne maram nasilja in vsiljevanja misli. Pristnost vzbudi pozornost. Spodbuda k izmenjavi. Ljubezen je izmenjava spoštovanja na pravi način in ob pravem času. Vsi smo poklicani v bivanje odnosa in bivanje odnosa ljubezni, ki edina daje rast.«

Slovenija, Radijski utrip, Cerkev na Slovenskem, Cerkev po svetu
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«