
Letalo airbus A320. Podobno je strmoglavilo.
Kaj se je zgodilo z letalom nad Sredozemskim morjem?
| 19.05.2016, 15:24
Nad Sredozemskim morjem med grškim otokom Kreta in egiptovsko obalo je zgodaj zjutraj med letom iz Pariza proti Kairu z radarjev izginilo letalo egiptovske družbe EgyptAir s 66 potniki na krovu. Iskalna akcija poteka; vanjo so vključene egiptovske in grške oblasti. Letalo je pred izginotjem izgubilo višino in se dvakrat obrnilo, francoski predsednik Hollande pa je potrdil, da je letalo strmoglavilo. Na njem ni bilo Slovencev; največ potnikov je bilo Egipčanov in Francozov.
Na letu s pariškega letališča Charles de Gaulle v Kairo je ponoči na višini 11000 metrov nad Sredozemskim morjem z radarjev izginilo egiptovsko letalo airbus A320 s 66 potniki. Izginil je približno 16 kilometrov globoko v egiptovskem zračnem prostoru. Grške in egiptovske sile zdaj z letali in ladjami preiskujejo območje. Pred egiptovsko obalo so že našli domnevne razbitine.
Egiptovski premier Šarif Ismail je povedal, da je njihova vojska skoraj dve uri po izginotju prejela signal, ne pa tudi avtomatskega klica v sili. Kontrolorji zračnega prometa so bili v stiku s pilotom le nekaj minut pred izginotjem letala z radarjev, pilot pa ni omenjal težav. Premier pa sumov o terorističnih dejanj ni potrdil:
»Za zdaj ne moremo potrditi ne zanikati. Dokler ne bo opravljena preiskava, ne moremo sporočiti vzroka.«
Agencija Reuter poroča, da je kapitan trgovske ladje približno 130 navtičnih milj južno od Karpatosa opazil, kot se je izrazil, »ogenj na nebu«.
Egiptovski minister za letalstvo je medtem sporočil, da je razlog za strmoglavljenje letala bolj verjetno teroristični napad kot tehnična napaka. Francoski predsednik Francois Hollande je sicer prej dejal, da se ne da še izključiti niti možnosti terorističnega napada niti tehničnih težav.
Francija je sklicala krizno srečanje vseh ministrov, v Egiptu je zasedal Nacionalni varnostni svet, egiptovsko zunanje ministrstvo pa je s Francijo izmenjalo sožalje. Po besedah francoskega premierja Manuela Vallsa sta se državi dogovorili za civilno in vojaško sodelovanje pri preiskavi, Francija pa je ponudila tudi pomoč pri iskanju v Sredozemskem morju. Zunanji minister Jean Marc Ayrualt:
»Vsi smo v pripravljenosti. Egiptovskem oblastem so za pomoč pri iskanju letala na voljo naša letala in plovila.«
Ponudila se je tudi Zveza Nato.
Po podatkih letalske družbe EgyptAir je bilo na letalu 10 članov posadke in 56 potnikov; med njimi 30 državljanov Egipta, 15 Francozov, dva iraška državljana ter po en državljan Velike Britanije, Kanade, Belgije, Portugalske, Alžirije, Sudana, Čada, Savdske Arabije in Kuvajta.