Papež je odprl zasedanje Italijanske škofovske konference
Papež italijanskim škofom o pripadnosti Gospodu, Cerkvi in kraljestvu
Svet | 16.05.2016, 21:24
Italijanska škofovska konferenca se je zbrala v vatikanski sinodalni dvorani na 69. generalnem zasedanju. Letos razpravlja o prenovi klera v povezavi s formacijo v različnih življenjskih obdobjih. Nekaj izhodišč za nadaljnje razmišljanje je ponudil papež Frančišek, ko je spregovoril o pripadnosti duhovnika Gospodu, Cerkvi in kraljestvu.
Sveti oče je med drugim vprašal, kaj daje okus duhovnikovemu življenju. Opozoril je na spremembo tradicije, navad in življenjskih pogledov, kot je dodal, se je treba zavedati trdote tega časa. "Koliko ljudi srečamo pri opravljanju svoje službe, ki težko dihajo zaradi pomanjkanja opornih točk, h katerim bi se lahko ozirali … Koliko ranjenih odnosov … V svetu, kjer se ima vsak za merilo vsega, ni več prostora za brata." V takšnem okolju po besedah papeža Frančiška duhovnikovo življenje postane zgovorno, ker je drugačno, alternativno. "Z oljem upanja in tolažbe postane bližnji vsakemu, s pozornostjo deli z drugimi zapuščenost in trpljenje." Kot je še dodal papež Frančišek, duhovnik nima dnevnega reda, ki bi ga moral braniti, ampak vsako jutro svoj čas izroči Gospodu in se pusti srečati ljudem. "Ve, da je ljubezen vse," je poudaril.
Sveti oče je prav tako vprašal, za koga se trudi duhovnik s svojim delom. "Božje ljudstvo ostaja naročje, iz katerega je prišel, družina, v katero je vključen, dom, v katerega je poslan," je prepričan. Prva naloga, tako papež Frančišek, je graditi skupnost. "Sposobnost vzpostavljanja odnosa je torej odločilen kriterij razločevanja poklica," je še dejal.
Sveti oče je vprašal tudi, kaj je zadnji razlog duhovnikovega darovanja samega sebe. "V konkretnih okoliščinah, v katere sta ga postavila življenje in služba, se daruje zastonj, s ponižnostjo in z veseljem. Tudi kadar se tega nihče ne zaveda. Tudi kadar sluti, da se mu s človeškega vidika ne bo nihče dovolj zahvalil za njegovo brezmejno darovanje." Kot je še dodal papež Frančišek, se duhovnik zaveda, da drugače ne bi mogel storiti.
Vir: Radio Vatikan