Jaka KorenjakJaka Korenjak
Helena KrižnikHelena Križnik

Evropski poslanci o zaposlenosti mladih in polnem delovanju schengna

Evropska Unija | 10.05.2016, 17:35

Plenarno zasedanje Evropskega parlamenta v Strasbourgu se je včeraj začelo s kratko slovesnostjo in precej čustvenim nagovorom predsednik Parlamenta Martina Schulza, ki je spomnil na deklaracijo takratnega francoskega zunanjega ministra Roberta Schumana 9. maja 1950. Ta je omogočila nastanek Evropske skupnosti za premog in jeklo, predhodnice Evropske unije. Evropejce je pozval, naj izkažejo pogum in se borijo, da bodo evropski narodi živeli v sožitju, s solidarnostjo in mirnim čezmejnim sodelovanjem, ne pa v sovraštvu, nasilju in uničenju.

Predsednik Parlamenta Martin Schulz je ponovil Schumanove besede, da morajo biti prizadevanja za ohranitev miru v svetu vsaj tako velika, kot so grožnje proti njemu. Podkrepil jih je z navajanjem številnih uglednih osebnosti, ki Evropo sedanjosti pozivajo, naj se zbudi. Med njimi je izpostavil tudi papeža Frančiška, ki želi, da Evropejci spet odkrijejo temeljne vrednote in humanizem ter na tem gradijo nov model miru in sodelovanja kot protiutež uničevanju in nasilju.

Evropski poslanec Franc Bogovič je kot poročevalec v senci pri Poročilu o kohezijski politiki v gorskih regijah EU, ki ga je danes sprejel Evropski parlament, na včerajšnjem zasedanju v razpravi izpostavil, da gorska območja obsegajo skoraj 30 odstotkov površine EU, na njih pa živi več kot 70 milijonov ljudi. Poudaril je nujnost, da za preprečevanje poglabljanja razvojnega zaostanka in izseljevanja s teh območij Evropska komisija pripravi razvojno strategijo za ta območja na osnovi štirih razvojnih stebrov: delovna mesta in gospodarski razvoj, sociala in gospodarstvo, okolje in klimatske spremembe ter dostopnost in povezanost gorskih območij.

V današnji razpravi o gospodarskem stanju in zaposlenosti mladih v EU je bilo sicer nekaj optimizma, saj se brezposelnost zmanjšuje, a še vedno ostaja visoka – med mladimi 20 odstotkov, kar pomeni 4,5 milijona mladih iskalcev zaposlitve. Evropska poslanka Romana Tomc je opozorila na začaran krog, s katerim se mladi pogosto soočajo: "Delodajalci mladih iskalcev zaposlitev ne zaposlijo, ker nimajo dovolj delovnih izkušenj. Po drugi strani mladi nimajo možnosti, da bi delovne izkušnje sploh pridobili. Tako je ključno povezovanje izobraževalnega procesa s potrebami na trgu dela. Naloga evropske politike pa je tudi sprejeti ukrepe, ki bodo omogočili večjo mobilnost in lažji prehod iskalcev zaposlitve med državami znotraj EU."

Evropski poslanec dr. Igor Šoltes je v razpravi poudaril, da bodo instrumenti, kot je Jamstvo za mlade, polno delovali, ko bodo tudi države članice na ustrezne načine prilagodile tako svojo davčno kot finančno zakonodajo, ki bo stimulativna tako za mlade kot tudi za delodajalce. To je smer, v katero moramo iti, če želimo doseči trajnostna delovna mesta in zmanjšati število prekernih zaposlitev, ki se na žalost po vsej Evropi povečujejo in spravljajo mlade v neugoden položaj, zlasti pri načrtovanju njihove prihodnosti in tudi bivanjskih pogojev. Evropski poslanec dr. Milan Zver: "Glede na to, da evropska ekonomija prav tako išče delovno silo za približno tri milijone delovnih mest pa jih ne more pokriti z obstoječim kadrom in glede na to, da se število zaposlenih mladih manjša lahko dolgoročno pričakujemo neko normalno število brezposelnih. Danes smo z zadovoljstvom ugotavljali, da se število brezposelnih pri mladih hitreje manjša, kot pri ostalih segmentih družbe," je dejal Zver.

Zelo zanimive razprave se obetajo jutri, saj bodo parlamentarci s predstavniki Sveta in Komisije razpravljali o tem, kako spet vzpostaviti polno delovanje schengenskega območja brez nadzora notranjih meja. Sprejemali pa bodo tudi nova pravila, s katerimi naj bi se Europol hitreje odzival v boju proti terorizmu, spletnemu kriminalu in drugim kaznivim dejanjem.

Evropska Unija
Križev pot v rimske Koloseju (photo: Vatican media) Križev pot v rimske Koloseju (photo: Vatican media)

Papež: Jezusov križ ruši zidove in briše dolgove

Križev pot, ki bo letos v rimskem Koloseju potekal pod vodstvom kardinala Balda Reine in po meditacijah papeža Frančiška, prinaša globoko sporočilo: Jezusov križev pot je pot ljubezni, ki se ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«