Izkoriščanje delovne sile v Evropski uniji velik problem
Slovenija | 08.05.2016, 18:15
Evropska fundacija za izboljšanje življenjskih in delovnih razmer Eurofound ugotavlja, da tudi v Evropi obstaja trgovina z ljudmi z namenom izkoriščanja delovne sile. Podatki zadnjega poročila kažejo, da je 19 odstotkov vseh odkritih in domnevnih žrtev trgovine z ljudmi povezanih z delovnim izkoriščanjem.
Eurofound v svojem poročilu med drugim omenja posrednike delovne sile, ki spodbujajo mobilnost delavcev z usklajevanjem potreb delavcev in podjetij. Strukturna statistika podjetij kaže, da v Evropi posluje več kot 33.000 agencij za začasno delo.
Problematika izkoriščanja delavcev, ki v podjetjih delo opravljajo prek agencij, je nedavno veliko prahu dvignila tudi v Slovenji, ko je v javnost prišlo izkoriščanje migrantskih delavcev, ki so prek agencije delali v poslovni enoti Marof Trade v Loški dolini.
"Pričakovali bi, da se nobena organizacija ne ukvarja z nezakonito trgovino z ljudmi znotraj države članice Evropske unije ali med njimi, vendar žal to ne drži. V nekaterih primerih agencije izkoriščajo svojo vlogo za zaposlovanje ali posredovanje delavcev na nezakonit način. Delavce zavajajo o naravi dela, delodajalcu, lokaciji ali ostalih pogojih dela, ti se nato znajdejo v razmerah, kjer so izkoriščani," so zapisali v Eurofoundu.
Čeprav je trgovina z ljudmi za namene izkoriščanja delovne sile na ravni povezave kaznivo dejanje, pa evropski statistični urad Eurostat ugotavlja, da se število preganjanih trgovcev z ljudmi ne zmanjšuje. V Eurofoundu zato menijo, da bi bilo treba okrepiti nadzor nad agencijami za začasno delo ter pospešiti izvajanje pravil, sankcioniranje in kazenski pregon. Prav tako je nujno tesnejše sodelovanje s socialnimi partnerji.