Narodne župnije so velikega pomena
| 19.05.2016, 23:54 Matjaž Merljak
Rojaki iz Severnega Porenja v Nemčiji, ki živijo v škofijah Essen, Aachen, Köln, Münster in Paderborn so se na binkoštni praznik tradicionalno zbrali na srečanju v Essnu. Letos jih je posebej pozdravila referentka za narodne skupnosti Anja Funk in podčrtala pomen narodnostnih župnij. Na srečanje se je pokazalo tudi dobro in solidarno slovensko srce.
Slovenski župnik v Essnu Lojze Rajk je v pogovoru za oddajo Slovencem po svetu in domovini povedal, da tovrstna srečanja potekajo že od začetkov delovanja slovenske župnije na tem območju, to je 58 let.
Rojakov je na srečanju iz leta v leto manj, saj so nekateri že odšli v večnost, drugi pa so se preselili v domovino. A tisti, ki so še ostali, se radi dobijo na tem tradicionalnem srečanju, ki poteka v cerkvi svete Jedrti oz. Gertrude. To jim po besedah župnika Rajka vliva optimizma in upanja.
Udeležencev je bilo letos približno dvesto. Najprej so se zbrali pri sveti maši, kjer je s petjem sodeloval lep del zbora Slovenski cvet iz Mörsa, del petja je bilo ljudsko, na orgle je igrala Danica Ban.
Pri maši je bila tudi referentka za skupnosti z drugim maternim jezikom Anja Funk, ki je prej zastopala Nemce na vseh kontinentih. Prvič je bila s slovensko skupnostjo in je takoj začutila slovensko dušo: posebno zbranost, pričakovanje in lepoto slovenske pesmi. Zelo visoko je ocenila pomen narodnih župnij; za ljudi, ki so daleč od doma, veliko pomeni, da imajo bogoslužje v domačem jeziku.
Po maši so odšli na praznovanje v dvorano, kjer so imeli kosilo, kulturni program in zabavo - že drugo leto zapored jim je za ples igral Ansambel bratov Žerjav.
Na srečanju se pokazala tudi solidarnost ob neljubem dogodku: nepridiprav je odtujil prenosni računalnik pevke tega ansambla in ljudje so samoiniciativno zbrali denar. Zbranega je bilo skoraj toliko, kot je bil računalnik vreden.
Dobiček od prireditve in darove pri maši so bili namenjeni za Anin sklad, za družine z več otroki v Sloveniji.