Binkošti 2016 v Frankfurtu, indonezijske žene z bambusovimi glasbili
Binkošti v Frankfurtu
| 18.05.2016, 13:43 Matjaž Merljak
Na binkoštno soboto, 14. maja 2016, je bila v Frankfurtu na Majni v Nemčiji maša narodov, pri njej so sodelovali tudi naši rojaki skupaj z župnikom Martinom Retljem, ki nam v drugem delu prispevka piše o sklepu službovanja kardinala Lehmanna.
Ob prvem krščanskem binkoštnem prazniku je bila v Jeruzalemu množica raznih jezikov in narodov. Nekaj podobnega je tudi danes v mnogih mestih po svetu. Eno takih mest je tudi Frankfurt.
Že dve desetletji je na binkoštno soboto v frankfurtski cesarski stolnici maša narodov in jezikov, maša, pri kateri je mogoče slišati vrsto raznih jezikov ter videti sodelovanje različnih obredov pri slavljenju vstalega Kristusa. Letošnje somaševanje duhovnikov drugačnega materinega jezika je vodil mestni dekan Johannes zu Eltz, ki je moral vskočiti na mesto obolelega limburškega pomožnega škofa dr. Thomasa Löhra. Veliko cerkev sv. Jerneja smo povsem napolnili. Letošnja maša je bila seveda tudi v sozvočju z letom božjega usmiljenja: po župnijah smo pripravili lističe z napisanimi telesnimi in duhovnimi deli usmiljenja v različnih jezikih. Te smo po maši razdelili vsem prisotnim.
Sodelovanje pri oblikovanju maše pa je seveda bilo zelo različno. Mašo so oblikovali in pri njej sodelovali pevski zbori in glasbene skupine ter posamezniki. Na eni strani smo videli in slišali v procesiji pred evangelijem mogočno donenje afriških bobnov ter petje, na drugi strani pa v zahvali po obhajilu lepe umirjajoče zvoke bambusovih glasbil z indonezijskih otokov.
Vrstico pred evangelijem (»Saj niti ne vemo, kako je treba za kaj moliti, toda sam Duh posreduje za nas z neizrekljivimi vzdihi« Rim 8, 26 b), smo prebrali oziroma slišali v različnih jezikih, kakor seveda tudi berila in prošnje za vse potrebe. Ravno tako smo slišali veroizpoved v nekaterih jezikih prisotnih župnij in skupnosti. Vrstico pred evangelijem je prebrala Lara, skupaj s svojo sestrico Zalo sta pri darovanju prinesli darove, njuna mama Nina Veršnik Čemas pa je prebrala del veroizpovedi v slovenščini. Jože je poskrbel za fotografiranje, Marta, Rozika in še morda kdo pa so dodali nekaj dobrot za pod zob za agape po mašnem slavju. Zaključna lurška pesem v raznih jezikih pa je seveda tudi letos kakor vsako leto doslej poskrbela za mogočno sodelovanje in petje vseh navzočih.
Na binkoštni ponedeljek pa je v veliki stolnici sv. Martina v Mainzu s slovesno mašo praznoval svoj 80. rojstni dan in zaključil skoraj 33 letno službo škofa ordinarija kardinal Karl Lehmann. Več kot 20 let je kot predsednik vodil tudi veliko nemško škofovsko konferenco. Zelo veliko je bilo število vabljenih gostov, preko 1200, tako iz cerkvenega področja kakor iz sveta politike in javnega življenja, med njimi je bil tudi slovenski duhovnik odgovoren za Slovence v mainški škofiji. Vso slovesnost tako v cerkvi kako v dvorani Rheingoldhalle pa je prenašala in posnela tudi nemška javna televizija ARD. »Stojte trdno v veri« (1 Kor 16, 13) je bilo njegovo škofovsko geslo in to so bile tudi besede slovesa ob zaključku službe škofa ordinarija v mainški škofiji.