Profesorski zbor ob zaključku lanskega leta
Srednješolski tečaj v Argentini
| 10.05.2016, 13:03 Matjaž Merljak
Slovenska skupnost v Argentini ima, med drugimi posebnostmi, dopolnilni tečaj slovenskega jezika in kulture na srednješolski ravni. Težko bi v kaki drugi slovenski skupnosti po svetu našli ustanovo, vsaj podobno našemu Slovenskemu srednješolskemu tečaju ravnatelja Marka Bajuka, ki je lani dopolnil 55 let nepretrganega delovanja.
Dejavnost ob 55. obletnici je bila izredna in leto smo zaključili nadvse uspešno. A še pred koncem decembra se je profesorski zbor zbral na redni seji, kjer je pregledal opravljeno delo in utrdil tudi pogled naprej. Med drugim so bile običajne volitve ravnatelja, ki potekajo vsaki dve leti. To pot je bil za novega ravnatelja izvoljen dr. Štefan Godec, podravnateljica pa je Tatjana Modic Kržišnik. Ob tem je ravnateljstvo zapustila prof. Neda Vesel Dolenc, ki je na tem mestu tečaj vodila zadnjih dvajset let. Dopolnila je tudi štirideset let poučevanja. Gotovo edinstven primer v našem izseljenskem šolstvu. A seveda poučuje na tečaju še naprej.
Pred začetkom pouka so se profesorji zbrali na seji, kjer so pripravili načrt za novo šolsko obdobje in določili datume učnih sobot. Tudi so se pogovorili o potrebi, da bi v zbor povabili nove, mlajše učne moči.
Leto pa se je delavno začelo s sprejemnim izpitom za vstop v prvi letnik. Potekal je v soboto, 5. marca. Predstavilo se je 16 kandidatov, ki so lani zaključili osnovno šolo na katerem izmed naših krajevnih tečajev. Izpit so vsi pozitivno opravili.
Uradni začetek šolskega leta pa je potekal v soboto, 12. marca. Najprej so bili popravni in dopolnilni izpiti za dijake, ki lani niso dosegli potrebnih pozitivnih redov. Sledilo je vpisovanje v letošnje letnike. Osrednja točka pa je bila začetna sveta maša, ki jo je daroval g. Franci Cukjati. Tam je tudi prvič naslovil sprejemne besede dijakom novi ravnatelj.
Letos obiskuje tečaj 115 dijakov. Opažamo, da zadnja leta število postopoma upada. Ta pojav je popolnoma razumljiv in je posledica dveh dejavnikov. Število otrok se tudi v slovenskih družina manjša. Potem pa vpliva dejstvo, da se slovenščina v družinah izgublja. Ker ves pouk na tečaju poteka v slovenskem jeziku, je pogoj za vpis, da ga dijak vsaj delno obvlada. Ne smemo pozabiti, da govorimo o tretjem in celo že četrtem rodu naše izseljenske skupnosti. Tudi v tem ni primera na svetovni ravni slovenskih emigracij.
Šolsko leto je v polnem teku. Prosimo zavetnika slovenskih šol, blaženega Antona Martina Slomška, da bi bilo uspešno in prijazno.