V Ljubljani so se poklonili vizionarju samostojne Slovenije Ehrlichu
Slovenija | 25.05.2016, 16:28
Na dvorišču Teološke fakultete v Ljubljani so pripravili žalno slovesnost v spomin na umorjenega profesorja Lamberta Ehrlicha. Udeleženci so obiskali tudi kraj zločina na Streliški ulici, kjer je 26. maja 1942 narodni heroj Franc Stadler Pepe poskrbel za likvidacijo vizionarja samostojne Slovenije.
Obletnica smrti etnologa, teologa, duhovnika in voditelja mladih Lamberta Ehrlicha bo jutri. Ker je ta dan praznik Svetega Rešnjega telesa in krvi, je društvo Združeni ob Lipi sprave spominsko slovesnost pripravilo že danes. Nekaj nad petdeset ljudi se je opoldne zbralo na Streliški ulici v prestolnici in skupaj odšlo do spomenika Lamberta Ehrlicha pred Teološko fakulteto. Po uvodni pesmi okteta slovenskih bogoslovcev je zbrane nagovoril akademik Janez Juhant. "Praznujemo 25-letnico samostojne države Slovenije. Ob srebrni obletnici nam državljanska dolžnost in človeško spoštovanje narekujeta spomin na vse, ki so si prizadevali za našo samostojno državo. Lamberta Ehrlicha lahko označujemo kot enega idejnih očetov naše osamosvojitve," je poudaril. Spomnil je na njegovo družino v Žabnicah pod Svetimi Višarjami, kjer se je Ehrlich kalil v zvestobi slovenstvu in krščanstvu. Ustavil se je pri njem kot profesorju, ki je sredi tridesetih let mladim na višarskih srečanjih govoril o viziji samostojne Slovenije, in nadaljeval z okupacijo, ko si je Ehrlich kot edini zunaj tabora komunistov sposoben organizirati upor proti okupatorju prizadeval za ilegalno oblikovanje slovenske vlade. To in njegova jasna protikomunistična naravnanost sta bila glavna razloga, da se je partija odločila za njegovo likvidacijo.
Njegova ideja je živela naprej in pred petindvajsetimi leti obrodila svoj sad. Ehrlich je že pred vojno izoblikoval idejo slovenske države znotraj srednjeevropske državne zveze. Po okupaciji je, kot je pred leti pripovedoval Kajetan Gantar, dokončno prelomil z idejo jugoslovanstva in sestavil program z naslovom Slovenski problem, v katerem je poudaril dvoje: Za slovenski problem ni druge rešitve kot popolna suverenost. Da bi taka majhna suverena slovenska država mogla varno obstajati, se mora povezati s skupino drugih srednjeevropskih držav v veliko in močno državno zvezo. Za uresničenje svojih idej je s somišljeniki med okupacijo že leta 1941 začel izdajati ilegalno glasilo Slovenija in Evropa. Njegove načrte so prekrižale krogle atentatorjev, zato pa je do danes ostal živ njegov zgled ljubezni do naroda in domovine. Prištevamo pa ga tudi med slovenske pričevalce za vero.