Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Andrej JermanAndrej Jerman
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Praznovanje obletnic oblikovanja MSNZ in Pekrskih dogodkov

Slovenija | 18.05.2016, 18:19

V Sloveniji sta bili danes dve slovesnosti, povezani z obdobjem osamosvajanja naše države. Na Brdu pri Kranju so zbrani zaznamovali 26. obletnico oblikovanja Manevrske strukture narodne zaščite, v Mariboru so s slavnostno akademijo ob današnjem spominskem dnevu občine počastili tudi 25 let tako imenovanih Pekrskih dogodkov. Že pred dnevi je svoj dan praznovala Slovenska vojska, pri čemer se še naprej krešejo mnenja, ali je 15. maj pravzaprav ustrezen datum za to in ali ne bi bil primernejši kakšen drug dan. Ob vsem tem ne gre zanemariti, da se mora v letu, ko se spominjamo rojstva naše države, eden ključnih ljudi slovenske osamosvojitve, brigadir Tone Krkovič, pred sodiščem zagovarjati zaradi sestrelitve helikopterja Jugoslovanske ljudske armade nad Ljubljano junija 1991.

Na slovesnosti na Brdu pri Kranju je bilo med drugim slišati pozive k enotnosti, kakršna je družbo prevevala v obdobju osamosvajanja. Zbrane je med drugim nagovorila ministrica za notranje zadeve Vesna Györkös Žnidar, ki je poudarila, da je odlično organizirana struktura več tisoč policistov in vojakov odigrala ključno in neprecenljivo vlogo pri nastanku nove demokratične države. "Združevanje pripadnikov policije in vojske, teh dveh za narod in državo tako pomembnih varnostnih in obrambnih struktur, v enotno in učinkovito formacijo, je pravzaprav edinstven primer, ki mu skorajda ni para v naši preteklosti. Na to moramo biti še posebej ponosni," je menila.

Da so dogodki, ki so se zgodili pred 26 leti, dokaz, da se naš narod, ko je postavljen pred težke ovire in prelomne odločitve, zna poenotiti in se združiti, je dodala ministrica za obrambo Andreja Katič. Zato na njenem resorju z mešanimi občutki spremljajo aktualne dogodke. "Nerazumljivo je, da se srečujemo z opustitvijo sodnega pregona proti tistim, ki so se borili proti osamosvojitvi ter povzročili žrtve in razdejanje. Nerazumljivo je, da se srečujemo s poskusi pregona tistih, ki so sodelovali pri zaščiti plebiscitarne odločitve slovenskega naroda, da ustvari samostojno državo." Te njene besede so se verjetno nanašale tudi na sodno preganjanje Krkoviča, ki je bil pobudnik za ustanovitev Manevrske strukture narodne zaščite in njen prvi poveljnik. Postopek proti njemu je za naš radio komentirala tudi Valič Zverova. "Skrbi me dejstvo, da slovenska sodišča oproščajo agresorje, torej ljudi, ki so streljali po Slovencih v času osamosvojitvene vojne, po drugi strani tako škandalozno kriminalizirajo voditelje slovenske osamosvojitve." Valič Zverovi se zdi, kot da gre za poskus za nazaj umazati slovensko osamosvojitveno vojno. "Vemo, da samo slovenska osamosvojitev ni bila pred haaškim sodiščem, ker je dejansko čista." Po njenih besedah gre za politična ozadja, problem je, ker mladim generacijam dajejo povsem napačno sporočilo.

Napačno sporočilo, tako Valič Zverova, daje tudi praznovanje nepravih dni in nepravih dogodkov. Kot je dodala, se je treba preteklosti spominjati, kot se je v resnici zgodila. Tako se je odzvala na zaplete, povezane s 15. majem, ko zaznamujemo dan Slovenske vojske. Spomnimo. 15. maja 1991 je naša država v dveh učnih centrih, na Igu in v Pekrah, začela usposabljati lastne nabornike, kar je bil eden temeljnih pogojev za izgradnjo in razvoj lastnih oboroženih sil. Da bi morali praznovati 17. maja, saj je bila na ta dan leta 1990 dana pobuda za ustanovitev Manevrske strukture narodne zaščite, takratne predhodnice Slovenske vojske, je prepričan Krkovič. Kot je dodal, gre za desetletja trajajočo manipulacijo. "Slovenska vojska je letos stara 26 let. Bila je spočeta na relaciji med Kočevjem in Ljubljano leta 1990, rodila pa se je v Sloveniji." Da je treba začetek Slovenske vojske postavljati v sredino maja 1990, se je strinjala Valič Zverova. Kot je pojasnila, je takrat oblast prevzela Demosova vlada in s tem tudi odgovornost za osamosvojitev. Takrat se je po njenih besedah zgodila tudi veleizdaja Slovenije, ko se je začelo odvzemati oziroma predajati orožje Teritorialne obrambe. "Bilo je popolnoma jasno, da brez vojaškega spopada Slovenija verjetno ne bo postala samostojna, zato se je začela ustanavljati Manevrska struktura narodne zaščite."

Neljuba napaka v uradnih vabilih?

V uradnih vabilih na današnjo slovesnost na Brdu pri Kranju je prišlo do napake, ki jo marsikdo ocenjuje kot nedopustno. Ministrstvi za notranje zadeve in za obrambo sta povabili na dogodek ob 26. obletnici oblikovanja Manevrske strukture mednarodne zaščite. Da gre za sramoto, ki si je predstavniki oblasti ne bi smeli privoščiti, je na družbenem omrežju Twitter zapisal predsednik Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve Aleš Hojs. Na novinarski konferenci je bil zelo kritičen Krkovič. "Naj praznujejo mednarodno zaščito brez mene!" Z ministrstva za notranje zadeve, kjer so oblikovali vabila, so sporočili, da je prišlo do neljube napake pri tiskanju, da so jo ustrezno popravili in nato poslali spremenjena vabila.

Valič Zver: Pekrski dogodki so bili zunanji izraz priprav na vojno mesece prej

V tem mesecu mineva tudi 25 let, odkar je Jugoslovanska ljudska armada ob osamosvajanju Slovenije obkolila učni center teritorialne obrambe v Pekrah. Njeni pripadniki so se uprli, v bran novi državi so se postavili tudi številni civilisti z mirnimi protesti. Tako imenovani Pekrski dogodki so po besedah Valič Zverove samo zunanji izraz priprav na vojno mesece prej. "S to oddajo, to nasilno predajo orožja Teritorialne obrambe Slovenije, je bil dan jasen znak, da Jugoslovanska ljudska armada, ki je bila takrat četrta najmočnejša armada v Evropi, ne bo kar tako izpustila iz krempljev Slovenije. In vsak pameten človek se pripravi na obrambo svojega doma." Valič Zverovo smo vprašali tudi, ali je Jugoslovanska ljudska armada po Pekrskih dogodkih podcenjevala namero Slovenije, da stopi na svojo pot. "Morda niti ni toliko podcenjevala, kolikor je bilo različnih mnenj v takratnem jugoslovanskem političnem in vojaškem vodstvu. Njihove ideje so bile zelo različne. To je vodilo v kaos, kar je bila prednost za Slovenijo in njeno zmago v osamosvojitveni vojni," je odgovorila.

Slovenija, Politika
Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv) Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv)

Kaj bo škof Jamnik podaril Trumpu?

Oči svetovne javnosti so danes uprte v Washington, kjer bo republikanec Donald Trump prisegel na položaj predsednika ZDA, ki ga je zasedal že med letoma 2017 in 2021. Slovesnosti bodo potekale ves ...

Trg svetega Petra, Vatikan (photo: Simone Risoluti) Trg svetega Petra, Vatikan (photo: Simone Risoluti)

Ko Bog daje, daje veliko

Božje znamenje je vedno preobilje. Na to je v opoldanskem razmišljanju na drugo nedeljo med letom spomnil papež Frančišek. Romarjem, zbranim na Trgu svetega Petra v Vatikanu, ter ljudem dobre ...

Dr. Bogomil Ferfila in dr. Božo Cerar z novinarko Heleno Križnik (photo: Rok Mihevc) Dr. Bogomil Ferfila in dr. Božo Cerar z novinarko Heleno Križnik (photo: Rok Mihevc)

O miru po Trumpovo in še čem…

Donald Trump je že prvi dan svojega drugega mandata na čelu ZDA podpisal vrsto izvršnih odredb in ukazov. Če bo izkoristil minimalno prevlado republikancev v kongresu, lahko marsikaterega uzakoni, ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...