Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Tone GorjupTone Gorjup

Družbeno-civilne organizacije in sindikati opozarjajo na nevarnosti Cete

Politika | 13.05.2016, 15:53 Petra Stopar

Ministri za trgovino Evropske unije, med njimi Zdravko Počivalšek, se v Bruslju seznanjajo s pogajanji o čezatlantskih trgovinskih sporazumih. Kar zadeva stališče Slovenije, od Počivalška skupina sindikatov in civilnodružbenih organizacij pričakuje, da predvsem ne bo podprl sporazuma EU s Kanado. Pogajanja zanj so že končana, na mizi je tudi že osnutek besedila.

Čeprav na ministrstvu za gospodarstvo menijo, da sporazum EU s Kanado (Ceta), za Slovenijo ne bi prinesel večje neposredne koristi, bi bila lahko deležna posrednih pozitivnih učinkov zaradi izboljšanja stanja v uniji.

Toda v okoljski organizaciji Umanotera opozarjajo na nevarnosti Cete, še posebej nasprotujejo vključitvi mehanizma za reševanje sporov med vlagatelji in državami v ta sporazum. Tudi Katja Huš iz Greenpeacea je opozorila na spornost mehanizma ICS, saj da pušča možnost, da se bodo okoljski standardi v prihodnosti merili na podlagi tega, kak učinek imajo lahko na mednarodno trgovanje in poslovanje podjetij. Ob tem je spomnila na primer švedskega energetskega podjetja Vattenfall, ki zaradi načrta opuščanja jedrske energije toži nemško vlado. Na premajhno pozornost po ohranitvi standardov opozarjajo v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije.

A kot je povedala komisarka za to področje Cecilia Malstrőm, je sporazum Ceta zelo dober za evropska podjetja, podjetnike in državljane. »V sporazumu Ceta je bila upoštevana večina vprašanj, pomembnih za EU, prav tako je zadovoljna kanadska stran. Imamo dober obojestranski dogovor, ki bo okrepil odnose med nami. Zdaj je napisan, o njem se bodo izrekli še evropski poslanci in države članice, medtem ko se o sporazumu z ZDA še pogajamo in smo na dobri poti,« je dejala ob prihodu na zasedanje trgovinskih ministrov v Bruslju.

Kot je znano, je sporazum EU in ZDA (TTIP) trši oreh, v Bruslju bi ga radi sklenili še v času predsedovanja ameriškega predsednika Baracka Obame, a se zavedajo, da je bolj kot hitrost pomembna vsebina.

Politika, Kmetijstvo, Evropska Unija
Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc) Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc)

Vigilija pred dnevom, ki ga trenutna oblast ne dovoli

Na Trgu republike v Ljubljani je sinoči slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja Ker smo ljudje. »V resnici je tako, da ni druge možnosti, kot priznati resnico.« Te besede pokojnega ...

Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA) Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA)

Naj prostovoljec tudi naš sodelavec

Naj prostovoljski projekt lanskega leta je projekt Šola s srcem Srednje gradbene, lesarske in vzgojiteljske šole iz Šolskega centra Novo mesto. Mladinski svet Slovenije ga je nagradil, ker je ...

Slovesna umestitev papeža Leona XIV. (photo: Vatican News) Slovesna umestitev papeža Leona XIV. (photo: Vatican News)

Slovesni začetek pontifikata Leona XIV. #video

Vabimo k spremljanju slovesnega obreda, s katerim se začenja pontifikat papeža Leona XIV. Obred poudarja vez z apostolom Petrom in njegovim mučeništvom, ki je spodbudilo nastajajočo rimsko ...

Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL) Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL)

Matjaž Čadež: Na hitro hočemo preveč

Matjaž Čadež je človek navdiha, ki s svojo življenjsko poklicno potjo še danes, ko je že v pokoju, marsikoga navdušuje. Poslovno se je vrsto let kalil v IBM-u, nato na Švedskem in pozneje ...