Štular o pomembnosti razprave o kakovosti novinarskega dela
Slovenija | 15.05.2016, 15:30
Delu programskega sveta RTV Slovenija se izteka štiriletni mandat. Med člani, ki se poslavljajo, je tudi predsednik Mitja Štular. V pogovoru za naš radio je povedal, da se je sestava, v kateri je deloval, v tem času uspešno soočila z nekaterimi izzivi in poskrbela tudi za obogatitve, pri čemer je omenil oddajo Pričevalci na nacionalni televiziji. Po drugi strani je veliko tem ostalo odprtih.
Med odprtimi vprašanji je razprava o kakovosti in profesionalnosti novinarskega in uredniškega dela ter odnosu vodstva nacionalne radiotelevizije do tega. "To vprašanje smo odprli nazadnje in je zelo razburkalo javnost. A mislim, da ga je bilo treba odpreti. Upam, da se bo v prihodnje zgodil kakšen pozitiven korak," je poudaril Štular.
Programski svet RTV Slovenija je v zadnjih štirih letih slišal precej očitkov o ideološki usmerjenosti in tudi pritiskih na novinarje. Štular jih je odločno zavrnil. "Razumem jih zgolj v luči obrambe tistih, ki ne želijo sprememb. Sprememb ne želijo zato, ker prek medijev vzdržujejo politično in gospodarsko moč. Mehanizem vplivanja na javno mnenje prek medijev je povsem jasen in interes zelo velik. Problem je, če se pri tem krši poklicna merila in programske standarde - takrat postane ta stvar popolnoma nesprejemljiva."
Programski svet RTV Slovenija ima 29 članov, ki imajo štiriletni mandat, a se ne menjavajo vsi hkrati, temveč z razmikom dveh let. Od osmih, ki se jim zdaj izteka mandat, še eden čaka le Alojzija Bogataja. Štularja ter ob njem Andreja Aplenca, Slavka Kmetiča, Žigo Kušarja, Jerneja Letnar Černiča, Leona Oblaka in Branka Žnidariča pa bodo zamenjali Branka Bezeljak, Damir Orehovec, Matevž Podjed, Mitja Rotovnik, Domen Savič, Jaroslav Skrušny in Miran Zupanič. Imenovanje teh članov Štular ocenjuje kot zamujeno priložnost za premierja Mira Cerarja in vladajočo koalicijo, da bi dokazala vsaj nekaj domnevne širine, ki jo je izražala pred volitvami. "Programski svet je zdaj zelo enoznačen. Ugotavljam, da bo del slovenske družbe iz odločanja na RTV Slovenija skoraj popolnoma izključen," je bil kritičen Štular.