Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Tone GorjupTone Gorjup

MNZ za nujne zakonske spremembe za boj proti terorizmu

Politika | 12.05.2016, 12:40 Petra Stopar

Ob prijetju slovenskega državljana in terorističnega osumljenca Roka Žavbija se je sprožila polemika o tem, ali slovenska zakonodaja omogoča učinkovito ukrepanje organov pregona na področju boja proti terorizmu. Žavbija je policija minuli petek prijela v Ljubljani na podlagi evropskega naloga. Priprt je v Italiji, kjer naj bi tudi novačil potencialne borce za urjenje na sirskih bojiščih. Na notranjem ministrstvu pozivajo k čimprejšnji dodelitvi večjih pooblastil policiji.

Predvčerajšnjim je pravosodni minister Goran Klemenčič za POP TV dejal, da če bi Žavbi džihadiste novačil v Sloveniji, bi ga naši policisti lahko prijeli, vendar imajo po njegovih besedah s tem področjem bistveno manj izkušenj kot njihovi tuji kolegi.

Trditev o nezadostni izkušenosti policije so za neutemeljeno označili na notranjem ministrstvu. Menijo, da so spremembe zakonodaje nujne za odpravo nesorazmernih omejitev pri delu policije in za ureditev omejenega dometa klasičnih preiskovalnih metod, še posebej pri najhujših oblikah kriminalitete, v katero sodi terorizem.

V oddaji Pogovor o na Radiu Ognjišče je poslanec SMC Mitja Horvat zakonodajo ocenil kot ustrezno, a je priznal, da je zaščita posameznikov, ki so osumljeni izvajanja nezakonitih aktivnosti, morda previsoka in „predstavlja dodatne ovire za uspešnejši boj proti terorizmu“. „Tudi v tem primeru moramo povedati, da so bili postopki šele začeti in ne vemo, kakšen bo razplet. Kot veste, naša sodišča zahtevajo zelo visoko stopnjo dokazanosti nekih ravnanj kot kazniva. Ni dovolj, da samo sumimo, kar pa je po eni strani seveda zelo pomembno pri preprečevanju terorističnih ravnanj,“ je povedal.

Vodja poslanske skupine NSi Matej Tonin je menil, da je slovenska zakonodaja za pregon teroristov preohlapna. Na to po njegovem kaže tudi dejstvo, da so slovenski varnostni organi vedeli za Žavbijevo in Skubicovo urjenje pod okriljem Islamske države v Siriji in to, da so nosili orožje, ampak zoper njih niso mogli ukrepati. „Edina stvar, ki jo je slovenska policija naredila, je to, da je g. Skubica obtožila zaradi posedovanja raketometa in mislim, da kalašnikovke,“ je dejal. Spomnil je, da sta v Državnem zboru propadla že dva poskusa opozicije prenove kazenskega zakonika.

Na potrebo po sprejetju teh sprememb je opozoril tudi namestnik vodje poslancev SDS Vinko Gorenak: „Če bi bila zakonodaja ustrezna, tako kot pravite vi, potem bi g. Žavbija prijela slovenska policija že zdavnaj prej. Tako pa moramo vedeti, da on v tem trenutku, vsaj po mojih podatkih, v Sloveniji ni osumljen nobenega kaznivega dejanja. Gre zgolj za pomoč italijanski policiji, ta pa pravi, da ima dovolj dokazov.“

Poslanec Desus Uroš Prikl pa je povedal, da zakonodaja nikoli ni tako dobra, da je ne bi mogli še izboljšati ali narediti še bolj učinkovite. „Pa vendarle, ko smo deležni kritike slovenske področne zakonodaje, lahko v primerjavi z drugimi državami, ki naj bi imele boljšo zakonodajo, ugotovimo, da se tam zgodi še več nasilja in ekscesnih dejanj,“ meni.

A kot so še zapisali na notranjem ministrstvu, je treba policiji s spremembo procesne zakonodaje nujno zagotoviti učinkovite vzvode za preiskovanje in odkrivanje kaznivih dejanj, ki predstavljajo najhujšo obliko napada na varnost. Spremembe predvidevajo tudi nekatera nova pooblastila policije, vendar pa obenem zagotavljajo tudi najvišjo stopnjo nadzora nad njihovo uporabo. Vsaka bojazen o prekomernih posegih policije je zato povsem odveč, so dodali.

Oddaji Pogovor o, v kateri so poslanci DZ govorili o aktualnih notranjepolitičnih temah, lahko tudi v celoti prisluhnete.

Politika, Oddaje
Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc) Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc)

Vigilija pred dnevom, ki ga trenutna oblast ne dovoli

Na Trgu republike v Ljubljani je sinoči slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja Ker smo ljudje. »V resnici je tako, da ni druge možnosti, kot priznati resnico.« Te besede pokojnega ...

Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA) Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA)

Naj prostovoljec tudi naš sodelavec

Naj prostovoljski projekt lanskega leta je projekt Šola s srcem Srednje gradbene, lesarske in vzgojiteljske šole iz Šolskega centra Novo mesto. Mladinski svet Slovenije ga je nagradil, ker je ...

Slovesna umestitev papeža Leona XIV. (photo: Vatican News) Slovesna umestitev papeža Leona XIV. (photo: Vatican News)

Slovesni začetek pontifikata Leona XIV. #video

Vabimo k spremljanju slovesnega obreda, s katerim se začenja pontifikat papeža Leona XIV. Obred poudarja vez z apostolom Petrom in njegovim mučeništvom, ki je spodbudilo nastajajočo rimsko ...

Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL) Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL)

Matjaž Čadež: Na hitro hočemo preveč

Matjaž Čadež je človek navdiha, ki s svojo življenjsko poklicno potjo še danes, ko je že v pokoju, marsikoga navdušuje. Poslovno se je vrsto let kalil v IBM-u, nato na Švedskem in pozneje ...