Odvetniška zbornica Slovenije.
Odvetniki bodo še enkrat odločali o višini vpisnine
Slovenija | 11.05.2016, 22:51
Upravni odbor Odvetniške zbornice je sklenil za 1. junij sklicati novo skupščino, na kateri bodo skušali popraviti odločitev zadnje skupščine. Na tej so zvišali višino vpisnine za nove odvetnike na 9 tisoč evrov. To je podprla le peščica od skoraj 1700 odvetnikov; zvišanje je večinoma naletelo na neodobravanje tako med odvetniškimi kandidati kot pri pravosodnem ministru in varuhinji človekovih pravic. Upravni odbor Odvetniške zbornice vztraja le pri uskladitvi vpisnine z rastjo življenjskih stroškov. Na skupščini bo vnovič predlagal, naj se vpisnina s prejšnjih 2500 zviša na 3000 evrov.
Odvetniškim kandidatom morda le ne bo treba plačati 9 tisoč evrov, da bi lahko opravljali svoj poklic. Do zdaj so morali plačati 2500 evrov, pozivi ministrstva, varuhinje in številnih odvetnikov pa bodo najverjetneje zalegli. Predsednik odvetniške zbornice Roman Završek je namreč upravnemu odboru predlagal sklic izredne skupščine zbornice, kjer bodo spet odločali o višini vpisnine.
Hud odpor odvetniško zbornico prisilil v predlog nižje vpisnine
»Upravni odbor (UO) odvetniške zbornice je že prvič, ko se je o tem odločalo, podal predlog, ki ni predstavljal zvišanja vpisnine, temveč le uskladitev z rastjo življenjskih potrebščin, in sicer od leta 2003, ko je bil ta znesek zadnjič usklajen, na leto 2016. Nov predlog UO je popolnoma enak, menimo, da je utemeljen in upravičen, zato pričakujem, da bodo kolegi na skupščini predlog podprli,« je Roman Završnik pojasnil za Radio Ognjišče. Dejstvo, da bodo odvetniki odločali o tem, še ne pomeni, da se bo vpisnina znižala. Na skupščino lahko vsak odvetnik pride s svojim predlogom, obveljal pa bo tisti, ki bo dobil največ glasov. UO je izvršilni organ Odvetniške zbornice, skupščina pa je najvišji organ, kjer se o predlogih odloča. »UO bo zagovarjal svoj predlog, to je 3000 evrov. Seveda lahko na skupščini tudi odvetniki podajo drugačne predloge, vendar pa ocenjujem, glede nato, da smo že prvi predlog tehtno pripravili in obrazložili, zakaj se usklajuje vrednost vpisnine – namreč sama vrednost vpisnine je že od leta 1994 enaka, to je 5000 točk - vrednost točk pa se usklajuje glede na rast življenjskih stroškov in menimo, da vsak razumen odvetnik ali kandidat bi moral to spremembo sprejeti. Glasovalno pravico na skupščini imajo imajo samo odvetniki. Kandidati imajo pravico udeležbe, vendar nimajo glasovalne pravice.«
Od povišanja vpisnine je na novo prispelih vlog kandidatov, ki so zaprosili za vpis v imenik odvetnikov, zanemarljivo majhno, je še povedal predsednik Odvetniške zbornice.
V NSi so v parlamentarni postopek že vložili predlog, da bi se višina vpisnine omejila na znesek povprečne bruto plače. Matej Hrast, podpredsednik Mlade Slovenije, opozarja, da je edina zanesljiva in dolgoročna rešitev odvetniških vpisnin zakonska omejitev zneska.
»Odvetniška zbornica je namreč pri državljanih izgubila vse zaupanje in ne moremo biti prepričani, da ne bo kdaj v prihodnosti spet poskusila s kakšnim omejevanjem konkurence kot tokrat. Poleg tega pričakujemo, da bo UO Odvetniške zbornice znižal vpisnino na 3000 evrov, kar je še vedno nesorazmerno visoka omejitev.«
Pravosodno ministrstvo v spremembe zakona o odvetništvu
Ministrstvo za pravosodje načrtuje spremembe zakona o odvetništvu, ne glede na to, ali bo odvetniška zbornica na skupščini, sklicani za 1. junij, znižala vpisnino v imenik odvetnikov. Kakšne naj bi bile te spremembe, še ne razkrivajo, saj se o tem še usklajujejo. Minuli petek se je minister Goran Klemenčič sestal s predstavnicama zbora odvetniških kandidatov, govorili so tudi o predlogu noveli zakona o odvetništvu, ki ga je vložil NSi. Do predloga se bo predvidoma prihodnji teden opredelila tudi vlada.