Novakova po obisku rojakov v Argentini: Želijo si, da bi pravično ovrednotili njihovo zgodovino
Slovenija | 11.05.2016, 13:59
Predsednica Nove Slovenije Ljudmila Novak se je včeraj vrnila iz Argentine, kjer je obiskala rojake in člane stranke. Ob skorajšnji 25-letnici slovenske samostojnosti so jo rojaki opozorili, da v domovini ni predstavljena celostna slika njihovega eksodusa med in po drugi svetovni vojni.
V pogovoru za Radio Ognjišče je Novakova, ki je rojake v Buenos Airesu in Mendozi obiskala na povabilo podpredsednika NSi za Slovence po svetu Avguština Vivoda je povedala, da je z obiskom želela predvsem spodbuditi rojake in se jim zahvaliti, da vztrajajo v slovenstvu. Veseli jo, da se rojaki radi vračajo v domovino oziroma so z njo povezani prek medmrežja. "Želijo pa si tudi, da bi njihovo zgodovino in pot v Sloveniji bolje razumeli in jo tudi pravično ovrednotili in ocenili. Glede preteklosti si želijo, da bi jih Slovenija sprejemala kot velike domoljube, zavedne Slovence, ki so zaradi žalostne med in povojne usode morali poiskati dom drugje."
Novakova, ki je bila tudi ministrica za Slovence po svetu je spomnila na velikodušnost Argentine, ki je sprejela Slovence. "Kajti druge države so sprejemale mlade, zdrave ljudi, medtem kot je Argentina sprejela cele družine."
Nadaljevala je, da so si tam živeči Slovenci morali svoj dom ustvariti s trdim in poštenim delom, mnogi med njimi so danes uspešni podjetniki ali pa so za njimi zgodbe o uspehu na drugih področjih. "S svojo pridnostjo in skromnimi sredstvi so dosegli veliko znanja, dober položaj ter pomembne funkcije v argentinski družbi."
Predsednica NSi je še dejala, da jo veseli, da je imela priložnost obiskati dve družinski podjetji, ki sta med večjimi v Argentini. Podjetje Oblak se ukvarjajo z mizarstvom in Zupan, ki deluje na področju izdelovanja tetrapak embalaže. "Oboji podjetniki so tudi veliki Slovenci in podporniki ter aktivni člani slovenskih društev."
Po besedah Novakove med rojaki v Argentini odmeva tudi četrt stoletja domovine. V imenu stranke je zato nekaterim krščanskim demokratom podelila posebna priznanja in to "zato, da so pred 25. leti pomagali, da je Argentina med prvimi priznala samostojno Slovenijo".
Po ocenah zunanjega ministrova živi v Argentini med 30.000 in 35.000 Slovencev oziroma njihovih potomcev.